Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Coraz częściej przestrzeń publiczna staje się obszarem działania artystów i artystek oraz animatorów kultury, którzy podejmują tematy społeczne. Niektóre ich działania ujawniają mechanizmy działania społeczeństwa i stanowią krytyczny głos w debacie o jakości przestrzeni publicznej, inne służą integracji lokalnych wspólnot i stawiają sobie za cel przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu. Projekty obecne w przestrzeni publicznej będą traktowane jako próby rozpoznania, a następnie ingerowania w rzeczywistość społeczną.

Celem forum będzie przedstawienie i przedyskutowanie podejść teoretycznych oraz stanowisk dotyczących wpływu projektów artystycznych i kulturalnych na społeczeństwo. Omówione zostaną takie zjawiska jak: instalacje przestrzenne, performance, street art, sztuka video, fotografia oraz inne. Każdemu z wątków dyskusji będą towarzyszyły wypowiedzi socjologów, artystów, kuratów, aktywistów animatorów, architektów oraz innych specjalistów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Do każdego wątku dołączone będzie bibliografia oraz linki do tekstów i projektów związanych z danym tematem. Projekty będą rozpatrywane z uwzględnieniem ich relacji do różnych wymiarów społecznego wykluczenia: ekonomicznego, ze względu na płeć, rasę, religię.

W czasie dyskusji na forum będą poruszane takie tematy jak: możliwości i ograniczenia różnych narzędzi artystycznych w kreowaniu przemian społecznych, relacja między twórcami a odbiorcami sztuki w przestrzeni publicznej, pozycja artysty-obywatela w społeczeństwie polskim, rola administracji państwowej we wspieraniu działań artystycznych i kulturalnych w przestrzeni publicznej, funkcja projektów artystycznych we wzmacnianiu partycypacji społecznej; specyfika sztuki w przestrzeni publicznej – czy jest zjawiskiem typowo miejskim, czy występuje również w pozamiejskich przestrzeniach; różnica między działaniami artystów i animatorów kultury oraz związane z nimi możliwości oraz ograniczenia działania.

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo