Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Kultura się liczy!

Sektor kultury jest fundamentem dla rozwoju ekonomicznego miast i regionów oraz dostarcza kreatywnych umiejętności innym gałęziom gospodarki, poprawiając wydajność, tworząc miejsca pracy i wspierając rozwój nowoczesnego społeczeństwa o wysokich kompetencjach. Ponadto kreuje nowe potrzeby estetyczne, co przekłada się na popyt na bardziej wyrafinowane produkty i usługi. Uznaje się, że w skali kraju każda złotówka zainwestowana w sferę prawidłowo zarządzanej kultury daje zwrot w postaci kilku złotych. W badaniu „Ekonomia kultury” (KEA), jednym z pierwszych na dużą skalę, zobrazowano złożony potencjał sektora kultury: w 2004 roku w ówczesnej UE-25 w sektorze kultury było zatrudnionych 5,8 milionów ludzi (3,1% wszystkich zatrudnionych w UE-25). Branża wytworzyła 2,6% unijnego PKB, generując obroty w wysokości 654 miliardów euro. Jednocześnie, sektor ten cechował się ponadprzeciętną dynamiką – 19,7 proc. wzrostu, co stanowiło o 12,3 proc. większy wzrost, niż całej gospodarki. W Londynie, przemysły kreatywne są drugim największym sektorem biznesowym (po usługach dla biznesu), z obrotami rzędu ponad 20 miliardów funtów rocznie, oraz trzecim najważniejszym sektorem w strukturze zatrudnienia (blisko 650 tysięcy miejsc pracy).

Celem forum będzie przedstawienie i przedyskutowanie podejść teoretycznych oraz stanowisk dotyczących roli kultury w budowaniu kapitału ludzkiego oraz jej znaczenia jako katalizatora rozwoju gospodarczego. Omówione zostaną przykłady wpływu kultury na wzrost gospodarczy regionów oraz polityk prowadzonych na rzecz przemysłów kultury z Polski, Europy i świata. W czasie dyskusji na forum będą poruszane takie tematy jak: turystyka kulturowa, edukacja kulturalna a kreatywność wykorzystywana w różnych gałęziach gospodarki, budowanie wizerunku przedsiębiorstw w oparciu o sponsoring kultury, wpływ wydarzeń kulturalnych na zysk ekonomiczny regionów i społeczności lokalnych.

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo