Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
jerbel

Wątek prowadzi:

Joanna Erbel

Feministka, socjolożka, fotografka, aktywistka. Pisze w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego doktorat o roli aktorów nie-ludzkich w przemianach przestrzeni postsocjalistycznych. Członkini zaspołu Krytyki Politycznej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis.
Informacje o moderatorce

Coraz częściej przestrzeń publiczna staje się obszarem działania artystów i artystek oraz animatorów kultury, którzy podejmują tematy społeczne. Niektóre ich działania ujawniają mechanizmy działania społeczeństwa i stanowią krytyczny głos w debacie o jakości przestrzeni publicznej, inne służą integracji lokalnych wspólnot i stawiają sobie za cel przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu. Projekty obecne w przestrzeni publicznej będą traktowane jako próby rozpoznania, a następnie ingerowania w rzeczywistość społeczną.
Szczegółowy opis forum

mbialek

Wątek prowadzi:

Marta Białek-Graczyk

Animatorka kultury, członek Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", współzałożycielka Stowarzyszenia. Socjolog i dziennikarka; absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Laboratorium Reportażu Collegium Civitas...
Informacje o moderatorce »

Co oznacza edukacja kulturalna dzieci i młodzieży? Czy działania w obszarze kultury dają młodym ludziom szansę na zdobycie umiejętności przydatnych we współczesnym świecie? Czy młodzież należy raczej edukować czy animować?
Czy 3-latek może być aktywnym twórcą kultury?
Szczegółowy opis forum »
monikadgeitz

Wątek prowadzi:

Monika Dziegielewska-Geitz

Promotorka koncepcji ekonomii kreatywnej (the creative economy) oraz ekonomii zintegrowanej rewitalizacji (the restoration economy), anglistka, facylitator/koordynator grupy Learning Alliance w europejskim projekcie „SWITCH – Zrównoważone zasoby wodne w Mieście Przyszłości” w Łodzi. Konsultantka w dziedzinie zintegrowanej rewitalizacji, kreatywności, przemysłów kreatywnych, społecznej strategii rewitalizacji, eko-designu.
Informacje o moderatorce

Rewitalizacja przestrzeni postindustrialnej na potrzeby kultury jest nieodłącznym elementem i trendem przekształceń przestrzeni miejskiej XXI wieku na całym świecie, instrumentem i atrybutem ekonomii zintegrowanej rewitalizacji, cechą charakterystyczną trwałego zrównoważonego rozwoju. W Europie, dzięki wzrastającej świadomości społecznej na temat roli dziedzictwa architektonicznego jako integralnej części dziedzictwa kulturowego, w tym obiektów po-przemysłowych, w dużej mierze za sprawą unijnych finansowych programów wsparcia, pojawia się coraz więcej przykładów kapitalnych przypadków adaptacji obiektów, kompleksów, przekształceń dzielnic i całych fragmentów miast, w minionej erze przemysłowej stanowiących fabryczne zaplecza przemysłowe, dziś zaś służących kulturze, przemysłom kreatywnym i ekonomii społecznej.
Szczegółowy opis forum

mmaziarka
rkasprzak

Wątek prowadzi:

Monika Maziarka , Rafał Kasprzak

Monika Maziarka - prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach prawnych związanych z funkcjonowaniem sektora kultury, tworzeniem konsorcjów i powstawaniem partnerstw publiczno-prywatnych, przygotowaniem i realizacją projektów kulturalnych.
Informacje o moderatorze
dr Rafał Kasprzak - adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, specjalizuje się w problematyce ekonomicznego wymiaru kultury, rozwoju przemysłów kultury oraz wpływu środków publicznych na funkcjonowanie i efektywność organizacji.
Informacje o moderatorze

Zmierzając do zdiagnozowania stanu kultury w Polsce, na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowano 15 raportów mających na celu szczegółowe rozpoznanie sytuacji poszczególnych obszarów funkcjonowania kultury. Wśród nich znajduje się „Raport o finansowaniu kultury i zarządzaniu instytucjami kultury” przygotowany przez zespół autorów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera.

Zespół prof. Hausnera przedstawił także kolejne dokumenty („Kultura w kryzysie czy kryzys w kulturze” oraz „Przepisy prawa z zakresu kultury”) nie wchodzące w skład raportów o stanie kultury, lecz zawierające dalsze propozycje reform w tym sektorze.

Zbliżający się Kongres Kultury Polskiej ma na celu przedyskutowanie propozycji i sugestii poczynionych w raportach. Debatę na ten temat - już zainaugurowaną w różnych mediach - pragniemy kontynuować w wirtualnej przestrzeni e-Kongresu.

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniami i przedyskutowania zawartych w nich propozycji.

pszlachta

Wątek prowadzi:

Paweł Szlachta

Absolwent Zarządzania Kulturą i Amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prezes Zarządu Fundacji ”Klaster Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET”, Prezes Zarządu ”Stowarzyszenia Twórców i Menedżerów Kultury UNISONO”, Członek Konwentu ds. Strategii Rozwoju Kultury Miasta Krakowa.
Informacje o moderatorze

Zmiany jakie nastąpiły w ostatnich dwóch dekadach w życiu społecznym i gospodarce, napędzane rozwojem technologii, przyczyniły się do powstania nowych form komunikacji, prowadzenia biznesu i współpracy. Tworzące się społeczeństwa informacyjne zaprzyjaźniły się z technologią, w postaci komputerów, Internetu i telefonów komórkowych, na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki szybkiej wymianie informacji oraz idei, wyrosła nowa klasa społeczna – klasa kreatywna, ludzi dobrze wykształconych, pomysłowych, mobilnych i ambitnych. Poprzez wymianę wiedzy, kompetencji, doświadczenia i dostęp do kapitału, zaczęły powstawać skupiska, zazwyczaj  w dużych aglomeracjach, które nazwać można tyglami kreatywności czy dzielnicami artystycznymi.
Szczegółowy opis forum

msroka

Wątek prowadzi:

Magdalena Sroka

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizującego prestiżowe krakowskie wydarzenia kulturalne i koordynującego unikalny na polską skalę program promocji kulturalnej miasta 6 zmysłów.
Informacje o moderatorce

Wątek "Kultura jako produkt turystyczny" zasługuje - mam nadzieję - na ciekawą dyskusję również z udziałem ekspertów, których będę Państwu systematycznie przedstawiać, a mogę obiecać, że będą to osoby ciekawe i znające się na temacie. Sama, rozmyślając na jego temat zaczęłam od sformułowania dwóch istotnych pytań: Czy w środowiskach związanych z kulturą jest przyzwolenie na traktowanie własnej działalności jako produktu? Czy jest przyzwolenie na wykorzystywanie tego produktu do uzyskiwania określonych celów marketingowych?
Szczegółowy opis forum
markiewicz
ttargosz

Wątek prowadzi:

Ryszard Markiewicz , Tomasz Targosz

Ryszard Markiewicz Dyrektor Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Informacja o moderatorze
Tomasz Targosz Adiunkt w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Informacja o moderatorze

Wyzwania dla prawa autorskiego
Istnieje współcześnie, niespotykana dotąd, sprzeczność ocen twórców i użytkowników [konsumentów] co do funkcjonowania prawa autorskiego.
Z jednej strony, zwłaszcza twórcy wskazują, iż nigdy nie byli narażeni w tym stopniu co współcześnie na działania pirackie i straty z tym związane, zwłaszcza z wykorzystaniem Internetu. Z drugiej strony, zarzuca się nadmierną rygorystyczność prawa autorskiego, zawłaszczanie przez nie kolejnych sfer objętych dozwolonym użytkiem publicznym  oraz blokowanie przez takie prawo rozwoju i prawidłowego funkcjonowania Internetu.
Szczegółowy opis forum
« Październik 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo