Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Instrumenty wdrażania programu

5.3. Instrumenty finansowe

Doświadczenia krajów prowadzących systematyczną digitalizację swojego dziedzictwa narodowego od lat 90. XX wieku wskazują, że digitalizacja jest przedsięwzięciem bardzo kosztownym i zazwyczaj przekraczającym możliwości finansowe instytucji kultury. Dlatego też instytucje pragnące systematycznie przekształcać swoje zbiory do postaci cyfrowej powinny aktywnie poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania. Można wskazać kilka podstawowych sposobów finansowania repozytoriów cyfrowych:
  • budżet własny instytucji Tylko w nielicznych przypadkach budżet instytucji kultury jest w stanie uwzględnić znaczącą część kosztów digitalizacji własnych zbiorów. Natomiast nawet niewielkie alokacje w obrębie budżetu są w stanie sfinansować fragment działań w tym zakresie: np. etat bibliotekarza/archiwisty cyfrowego czy skanerzysty.
  • program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego W ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego funkcjonuje priorytet – Tworzenie zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego, obejmujący m.in.: wyposażenie pracowni digitalizacyjnych, realizację prac badawczych w zakresie tworzenia i udostępniania zbiorów cyfrowych, tworzenie kolekcji cyfrowych oraz współfinansowanie digitalizacji obiektów archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych. O środki w ramach tego programu aplikować mogą nie tylko samorządowe instytucje kultury oraz uczelnie wyższe, lecz również kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze nie zaliczane do sektora finansów publicznych. Nabór wniosków do programu odbywa się dwa razy w roku. W roku
    2010 planuje się powołanie oddzielnego programu MKiDN poświęconego digitalizacji pn.: „Zasoby cyfrowe”.
  • fundusze strukturalne i środki unijne
Ważnym elementem finansowania działań digitalizacyjnych w Polsce są środki pozyskiwane z funduszy strukturalnych oraz programów Unii Europejskiej. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet 11 – Kultura i dziedzictwo narodowe funkcjonuje Działanie 11.1 – Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym. Jego celem jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym. W ramach działania wspierane są projekty z zakresu ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym, a także projekty z zakresu rozwoju zasobów cyfrowych w obszarze kultury w dziedzinie zabytkowych zasobów archiwalnych, bibliotecznych i filmowych oraz zabytkowych zasobów wirtualnych muzeów, galerii, fonotek, fototek, filmotek, cyfrowych bibliotek, itp. Ponadto wsparcie przeznaczone będzie na przygotowanie dokumentacji technicznej dotyczącej inwestycji zgodnej z celami działania.

Regionalne Programy Operacyjne 2007–2013 dla wszystkich województw uwzględniają również środki na projekty dotyczące budowy lub rozbudowy systemów wspomagających lub służących digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego, w tym zasobów archiwalnych, bibliotecznych oraz zasobów wirtualnych muzeów.
..........................................................................................
poprzednia strona
« Październik 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo