Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Diagnoza stanu digitalizacji oraz gromadzenia, przechowywania i udostępniania obiektów cyfrowych w latach 1989-2008

2.2. Digitalizacja poszczególnych kategorii zbiorów 1989-2008
2.2.4. Zasoby audiowizualne


Zasoby audiowizualne zostały wyłączone z powyższej klasyfikacji, ponieważ są gromadzone zarówno przez archiwa i biblioteki oraz Filmotekę Narodową, jak i przez instytucje medialne (publiczne i komercyjne radia i telewizje).

W archiwach państwowych poddano digitalizacji ponad 900 jednostek inwentarzowych nagrań dźwiękowych, których cyfryzację na szerszą skalę, jak również cyfryzację filmów, planuje się w latach następnych.

Wielkość zasobów audiowizualnych w bibliotekach nie jest dokładnie znana. Na początku 2009 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozesłało ankietę, mającą na celu oszacowanie ilości zasobów audiowizualnych w postaci analogowej oraz cyfrowej oraz stan zaawansowania prac nad digitalizacją tej kategorii zbiorów. Podkreślić należy, że biblioteki przechowują zazwyczaj kopie nagrań dźwiękowych i audiowizualnych, podczas gdy ich wysokojakościowe materiały wzorcowe są w posiadaniu instytucji, w których zostały wytworzone. Nie odnosi się jedynie do nagrań z początku XX wieku, których często jedyne egzemplarze są przechowywane w bibliotekach.

W grudniu 2008 r. na seminarium odbywającym się na Politechnice Warszawskiej zaprezentowano polskie zasoby audiowizualne Filmoteki Narodowej i niektórych instytucji medialnych oraz perspektywy ich rozwoju. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wielkość zasobów audiowizualnych jest obliczana zazwyczaj nie ilością posiadanych obiektów cyfrowych, jak ma to miejsce w przypadku zbiorów archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych, lecz wielkością powierzchni dyskowej niezbędnej do ich archiwizacji.

• Zasoby Filmoteki Narodowej liczą ok. 15 000 filmów. Rozpoczęto prace nad ich digitalizacją, począwszy od filmów przedwojennych. 1 godzina zdigitalizowanego filmu w formacie 2K wymaga ok. 1,1 TB powierzchni dyskowej.
• Polskie Radio posiada ok. 200 TB danych cyfrowych, głownie w formacie WAV. Rocznie przybywa ok. 10 TB. Prowadzone są prace nad digitalizacją nagrań archiwalnych.
• TVP przechowuje ok. 100 000 pozycji filmowych oraz 300 000 pozycji wideo w standardzie Betacam Digital. Dysponuje gotową profesjonalną linią do cyfryzacji form analogowych do standardu Betacam Digital. Ma obowiązek bezterminowego przechowywania niektórych materiałów np. z udziałem przedstawicieli rządu lub występów polskich sportowców.
• Telewizja Polsat gromadzi rocznie ok. 1 PB danych cyfrowych, w tym materiałów newsowych – ok. 70-80 TB, sportowych – ok. 200 TB i ok. 150 TB produkcji wysokobudżetowych. Prowadzi również prace nad digitalizacją zasobów analogowych.
• Zasoby szkół filmowych obejmują ok. 7 tys. godzin filmów krótkometrażowych, ok. 1 tys. godzin etiud szkolnych, ok. 5 tys. godzin filmów nieszkolnych.
• Dodatkowo zbiory filmowe zgromadzone m.in. w takich instytucjach jak Wytwórnia Czołówka, Archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi to ok. 2000 filmów.

Zasoby materiałów audiowizualnych zapisane w standardzie Digital Betacam nie wymagają digitalizacji, natomiast mogą wymagać po pewnym czasie skopiowania na nowy nośnik.
...........................................................................................
poprzednia strona


 
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo