Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
29.12.2009
Na forum Pawła Szlachty pojawiły się nowe teksty specjalnych gości: ekspertów branż kreatywnych, menedżerów i artystów - wypowiadają się na tematy dotyczące współpracy sieciowej, klastrów, zarządzania projektami czy przemysłów kreatywnych.
więcej »
18.12.2009
Wiele piszę o obiektach łódzkich, ponieważ są niezwykłe, a ich rewitalizacja doskonale obrazuje wszystkie szanse i trudności procesowe. W tym miejscu więcej na temat Łódź Art Centre i inicjatyw, które w nim zostały zainicjowane.
więcej »
06.12.2009
Myślę, że większość osób zainteresowanych procesami rewitalizacji miast w Polsce, słyszała o EC1, nieczynnej elektrowni znajdującej się przy ul. Targowej w Łodzi w sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna, myślenie nad rewitalizacją której pociągnęło za sobą wizję stworzenia Nowego Centrum Łodzi, projekt bardzo ambitny, kontrowersyjny, imponujący, ekscytujący i przerażający zarazem.
więcej »
24.11.2009
Moja historia z animacją zaczęła się w 2004 roku. Nie podobało mi się, gdy w Krzakach nic się nie działo. Od czasu do czasu strażacy organizowali potańcówkę lub festyn. Z kolei Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźniu sporadycznie przeprowadzał zabawy, akcje lub udostępniał salę do gry w tenisa stołowego.
więcej »
21.11.2009
Sopocka Scena Off de BICZ z Sopotu to wyjątek na kulturalnej mapie Polski. To jeden z niewielu teatrów niezależnych w kraju, który jest w większości finansowany z budżetu samorządu miejskiego. Działa od 2003 roku w Teatrze na Plaży w Sopocie, jako jednostka organizacyjna Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Od początku swojego istnienia jest kierowana przez swoją twórczynię – Ewę Ignaczak.
więcej »
11.11.2009
Fotografia otworkowa to fotografia bez soczewkowa. Obiektyw fotograficzny zastąpiony zostaje małą okrągłą dziurką przez którą, do szczelnie wyciemnionego wnętrza, wpadają promienie świetlne przenosząc ze sobą obraz tego co na zewnątrz.
więcej »
30.10.2009
W 2006 roku rozpoczęłam kontakty z Instytutem Rewitalizacji, powołanym przez Storma Cunninghama, twórcy koncepcji Ekonomii Zintegrowanej Rewitalizacji w Alexandrii (VA) pod Waszyngtonem, dziś koordynowanym z Toronto. Mam przyjemność reprezentować Instytut w Europie.
więcej »
26.10.2009
W dniach 14-16 czerwca 2010 w Krakowie odbędzie się I Kongres Rewitalizacji Miast Polskich
więcej »
22.10.2009
Architektura Postindustrialna jest inspiracją dla fotografików, twórców filmowych, muzyków, pusta, niezagospodarowana, zniszczona i przekształcona.
więcej »
16.10.2009
Bardzo ciekawa inicjatywa będzie miała miejsce w Warszawie 3. listopada 2009. Dotyczy ona dyskusji na temat obiektów "Wykluczonych", które mogą być zrewitalizowane dla celów kultury, a także identyfikacji metod i mechanizmów dochodzenia do tego celu. Wiele takich obiektów zostało wykluczonych z zasięgu szans, np. w Łodzi.
więcej »
14.10.2009
Podczas odbywającego się w tym tygodniu w Spale III Forum Promocji Województwa Łódzkiego, miałam przyjemność zaprezentować wykład pt. "Twórcza Zintegrowana Rewitalizacja - Ekonomia Ziemi Obiecanej - Wizja Modelowego Miasta Przyszłości".
więcej »
14.10.2009
Istotną słabością instytucji kultury jest zły stan techniczny infrastruktury kultury. Oczywiście umożliwienie finansowania projektów z funduszy strukturalnych złagodziło ten problem, niemniej jednak on wciąż istnieje, a dodatkowych środków finansowych nie można traktować jako lekarstwo na wszelkie niedobory infrastrukturalne w Polsce.
więcej »
13.10.2009
Kiedy uczestnicy programu DLA TOLERANCJI przyjechali po raz pierwszy na warsztaty w Warszawie, zobaczyliśmy grupę wyrazistych osobowości, zdeterminowanych, poszukujących, nieobawiających się poruszyć w swoich miejscowościach niepamięć. Te warsztatowe spotkania były jednym z powodów, które sprawiły, że DLA TOLERANCJI nie przypominało standardowego programu dotacyjnego.
więcej »
08.10.2009
Kiedy podziwiałam fenomen dworca sztuki, zastanawiałam się, czy takie przedsięwzięcie byłoby możliwe w Polsce? Ileż wymagałoby pozwoleń i perswazji? Może się mylę ... Wciąż sen z powiek spędza mi zaplanowane zburzenie Dworca Fabrycznego w Łodzi ze względu na planowany projekt Nowego Centrum. A może zamiast zburzyć, przenieść, przesunąć i oddać w ręce artystów?
więcej »
30.09.2009
Dlaczego DKF jest lepszy od kina? Odpowiedzi jest co najmniej kilka. Najczęściej do udziału w DKFowych projekcjach zachęca nas „niekinowy“ charakter zarówno puszczanych filmów jak i samego wydarzenia. Produkcje prezentowane na spotkaniach DKFów to filmy nieprzypadkowe, ważne, często brane z – nieodkurzanej – górnej półki.
więcej »
30.09.2009
Pamiętam swój zachwyt Fabryką Trzciny nad pomysłem, jakością wykonania rewitalizacji oraz treścią. Chciałabym stworzyć "katalog" zrewitalizowanych fabryk i innych obiektów, w których mieszczą się kluby muzyczne i sale koncertowe.
więcej »
30.09.2009
Refleksje pokongresowe jakie noszę w sobie przez ostatni tydzień są mieszane. Pod względem organizacyjnym, poza kilkoma niuansami, to niewątpliwy sukces. Gratulacje należą się Paniom z Narodowego Centrum Kultury i UJ.
więcej »
29.09.2009
Współczesne Domy Kultury mogą pochwalić się wysokiej klasy sprzętem multimedialnym. Najczęściej są to projektory, rozbudowany sprzęt do edycji materiału DVD, konwersji materiału w formaty HD, aparatura nagłośnieniowa, cyfrowe studia montażowe, kamery DV/ HDV, aparaty fotograficzne, studia nagrań, profesjonalne plany filmowo - fotograficzne.
więcej »
29.09.2009
Jakie są Państwa – animatorów kultury – wrażenia po kongresie? Jakie refleksje? I pytanie dla mnie najważniejsze - jakie wyzwania stoją przed edukacją kulturalną w naszym kraju?
więcej »
29.09.2009
9–10 października 2009, 5. Międzynarodowa Konferencja "International Biennial Vestiges of Industry 2009", Praga Konferencja jest częścią the 5. "International Biennial Vestiges of Industry 2009"...
więcej »
28.09.2009
Od 8 do 13 września za pomocą projektu BYOS można było włączyć się w tworzenie lokalnej historii Warszawy i włączyć swoje subiektywne przeżycia do historii miasta...
więcej »
27.09.2009
Zakończony w piątek Kongres Kultury w szczególnie ostrych dyskusjach uwypuklił szczególnie ciekawe zjawisko jakim jest swoista polaryzacja środowiska w kontekście postrzegania ekonomii (może precyzyjniej – ekonomistów) przez sferę kultury.

więcej »
27.09.2009
ALMAGA - Alexandra Gaganaszwili - artystka urodzona w Łodzi, mieszkająca i tworząca w Belgii, w przestrzeni post-industrialnej nowej części Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znalazła wyzwanie i inspirację
więcej »
21.09.2009
Film, jak mało które medium, ma w sobie wielką moc. Tak, jak łączy zmysły, łączy też ludzi, którzy przy jego powstaniu pracują. To przedsięwzięcie wymagające prawdziwego zaangażowania. Gra toczy się o dużą stawkę – gotowy film, nawet bardzo niedoskonały, przynosi poczucie spełnienia....
więcej »
17.09.2009
Dziś dostałam informację na temat interesujących inicjatyw w Bytomiu: "CSW Kronika w Bytomiu - majowy projekt "Alternatif Turistik" oraz wydana w jego ramach książka "Indunature" okazały się dużym sukcesem...
więcej »
15.09.2009
W projekcie ustawy autorzy zaproponowali utworzenie Narodowego Funduszu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, który – jako fundusz celowy – miałby za zadanie zająć się ochroną dziedzictwa kulturowego i wydatkowaniem środków na ten cel...
więcej »
14.09.2009
W tym temacie zachęcam Państwa do pomocy w poszukiwaniu miejsc do rewitalizacji, takich które mają już wizję przeznaczenia oraz tych, którymi nikt jeszcze się nie zaopiekował.
więcej »
14.09.2009
Wystawa "Ognia!...", Monumentalna Instalacja Almagi (Belgia-Polska), świetnie pasująca do dziedzińca, wnętrza i światła tego obiektu, którego potencjał jest wielce niewykorzystany 10 września - 11 października 2009 Konferencja prasowa - 10 września 2009, godz. 13:00 Wernisaż - 10 września 2009, godz. 14:00 Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi "Ognia!..."
więcej »
14.09.2009
Dziś miałam przyjemność porozmawiać z p. Jarosławem Suchanem - Dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi na temat rewitalizacji przestrzeni post-industrialnej dla celów kultury, w tym o mechanizmach finansowania. Zapraszm do rozmowy.
więcej »
14.09.2009
W projekcie ustawy autorzy zaproponowali utworzenie Narodowego Funduszu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, który – jako fundusz celowy – miałby za zadanie zająć się ochroną dziedzictwa kulturowego i wydatkowaniem środków na ten cel. Zapraszam do dyskusji.
więcej »
04.09.2009
Przeglądam stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i nie znajduję śladu klasyfikacji obiektów post-industrialnych w jego ramach.Na stronie KOBIDZ także nie widzę wzmianki na temat obiektów post-industrialnych. Czy się mylę? Czy nie dopatrzyłam adekwatnej treści?
więcej »
04.09.2009
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, mieszczące się w Willi Grohmanna na Księżym Młynie w Łodzi, w dniach 28-29.09.2009r. będzie gościło drugą edycję Future City Game - Gry Miasto Przyszłości, odbywającą się w ramach projektu British Council "Creative Cities".
więcej »
04.09.2009
Tilburg, Enschede (Holandia), Manchester. Leeds, Huddersfield (Anglia), Tampere, Forssa (Finlandia), Chemnitz (Niemcy), Łódź (Polska), Prato (Włochy), Roubaix (Francja), Gandawa (Belgia)...
więcej »
02.09.2009
Ciekawymi przykładami oryginalnych praktyk transformacji obiektów post-industrialnych są dworce - np. stary dworzec pocztowy w Berlinie, czy stary dworzec w Pilznie. Zapraszam do dyskusji.
więcej »
02.09.2009
Z ciekawością wysłuchałam nagrania wypowiedzi Pani Agaty Siwiak na temat rationale badania napięcia między historią i pamięcią w kontekście przestrzeni miejskiej.
więcej »
01.09.2009
Czy zdarza się Państwu jako odbiorcom wydarzeń kulturalnych czy konferencji, by w jednym terminie odbywało się kilka interesujących wydarzeń?
więcej »
01.09.2009
Jaką tożsamość ma Stary Browar? Czy jest to Centrum Handlowe z kulturalnymi dodatkami, czy Centrum Kultury z dodatkami handlowymi?
więcej »
01.09.2009
W tym wątku zaproszeni goście - specjaliści branż kreatywnych, menedżerowie i artyści - wypowiadać się będą na tematy dotyczące współpracy sieciowej, klastrów, zarządzania projektami czy przemysłów kreatywnych.
więcej »
01.09.2009
W odpowiedzi na powitalny post, pojawił się bardzo interesujący glos przedstawiający przypadek Szombierek.
więcej »
27.08.2009
Raport „Przepisy prawa z zakresu kultury – stan obecny i propozycje zmian” w niewielkim stopniu odnosi się do kwestii zamówień publicznych. Dokument porusza jedynie kwestię darowizn na rzecz instytucji kultury.
więcej »
24.08.2009
Przed nadchodzącym Kongresem Kultury Polskiej wiele dyskusji poświęca się modelowi finansowania kultury i jego reformie. Na dylematy dotyczące efektywności zarządzania instytucjami kultury dodatkowo nakłada się dziś dylemat związany z koniecznością ograniczenia wydatków w wyniku spowolnienia gospodarczego. Magda Sroka.
więcej »
24.08.2009
Klaster Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET zaprasza na drugą edycję Konferencji ”EKON - Kultura. Społeczności. Innowacje”, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2009 roku w Krakowie.

więcej »
24.08.2009
Czy warto rozmawiać o finansowaniu kultury? Wszyscy Państwo zapewne znacie doskonale Narodową Strategię Rozwoju Kultury na lata 2007-2013 i jak mniemam - szczególnie ci z was, którzy zarządzają instytucjami kultury, na co dzień korzystacie z jej wskazań w zakresie celów i sposobów ich osiągania jakie przed nami stawia. Zapraszam.
więcej »
24.08.2009
Koncepcja klastrów zyskuje obecnie coraz większą popularność w Europie i w Polsce, jako atrakcyjne i efektywne narzędzie podnoszenia konkurencyjności oraz stymulowania innowacyjności gospodarek lokalnych i regionalnych. Uznawane są za ”lokomotywy” rozwoju gospodarczego, aktywizujące eksport i przyciągające zagraniczne inwestycje.
więcej »
24.08.2009
Przyznaję, iż w tym wątku muszę przywoływać się do dyscypliny koncentracji na przestrzeni postindustrialnej jej rewitalizacji dla celów kultury. Chętnie spoglądam bowiem na szerszy obszar - dziedzictwa architektonicznego kultury i kreatywności. Zapraszam Monika Geitz
więcej »
24.08.2009
Skąd czerpiecie Państwo wiedzę na temat zarządzania sfera kultury, współpracy, innowacyjności czy przemysłów kultury? Zapraszam do dyskusji.
więcej »
21.08.2009
Zajęcia teatralne, kółko teatralne, teatr „Zielona Gąska”….W niemal każdym ośrodku kultury, szkole, świetlicy – podejmuje się próby pracy z dziećmi i młodzieżą za pomocą teatru. Teatr wydaje się być prostą i dostępną formą pracy. Ot – dobry tekst, scena, kostiumy – wydawałoby się, że tego może podjąć się każdy. Nic bardziej błędnego.
więcej »
21.08.2009
Miasta krajów za naszą wschodnią granicą zmieniają się poprzez rewitalizację i twórcze, oryginalne pomysły. W Wilnie, jednym z projektów realizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury, który bardzo mnie zaintrygował jest "Sztuka w niespodziewanych miejscach". Zaprasza Monika Geitz
więcej »
21.08.2009
Bardzo zainteresował mnie Instytut Kultury Industrialnej mający siedziby w Forst (Lausitz) w Niemczech i we Wrocławiu. Według informacji na stronie internetowej, prowadzi on badania naukowe oraz rozwojowe w dziedzinie architektury, urbanistyki i planowania regionalnego.
więcej »
21.08.2009
Odważna wizja jest podstawą dla rewitalizacji, wymaga zmiany myślenia i nowego podejścia. W przypadku kiedy istnieje solidna baza finansowa dla jej przeprowadzenia, istnieje na ogół także pomysł na "treść" dla budynku, w przeciwnym razie konieczna jest zmiana filozofii...Zaprasza Monika Geitz.
więcej »
18.08.2009
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza do udziału w programie "Młodzi menedżerowie kultury" - www.mmk.e.org.pl. Powstał on z myślą o młodych ludziach, którzy mają swoje pasje, chcą się nimi dzielić z innymi oraz ożywiać życie kulturalne w swoich miejscowościach.
więcej »
18.08.2009
Od czasu kompleksowej rewitalizacji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mieszczące się a Białej Fabryce Geyera na skraju Księżego Młyna, nad Jasieniem, coraz szybciej przekształca się w jedno z głównych miejsc dla ciekawych wydarzeń artystycznych. Zapraszamy do dyskusji.
więcej »
18.08.2009
Kluczową przeszkodą dla procesów rewitalizacji dla celów kultury wydaje się być finansowanie. Chciałabym zatem otworzyć dyskusję na temat znanych Państwu mechanizmów finansowania, które towarzyszyły/towarzyszą rewitalizacji miejsc takich jak Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, MS2, Łódź Art Center, Fabryka Trzciny w Warszawie oraz innych, które są Państwu znane i bliskie.
więcej »
17.08.2009
Przestrzeń publiczna jest pojęciem, które coraz częściej jest przedmiotem debat socjologów oraz jednocześnie obszarem działania i tematem podejmowanym przez artystów. Nie ma jednej definicji przestrzeni publicznej. Do dyskusji z Pawłem Marczewskim, Krzysztofem Nawratkiem i Adamem Vačkářem zaprasza Joanna Erbel.
więcej »
17.08.2009
Czy samorządy terytorialne są gotowe do przyjęcia pod swoje skrzydła instytucji kultury? Skąd wygospodarować dodatkowe środki? Ile i komu ewentualnie zabrać? Jakie priorytety przyjąć przy budowaniu budżetu JST? Zaprasza Rafał Kasprzak.
więcej »
17.08.2009
Oceniam bardzo pozytywnie propozycję autorów projektu dotyczącą tworzenia niepublicznych instytucji kultury. Dotychczasowa ustawa dopuszcza prowadzenie działalności kulturalnej przez podmioty niepubliczne, ale brakuje w niej rozwiązań instytucjonalnych, a więc konkretnej możliwości tworzenia określonych podmiotów niepublicznych prowadzących działalność kulturalną. Zaprasza Monika Maziarka.
więcej »
17.08.2009
Analizując poszczególne raporty tj. „Finansowanie kultury i zarządzanie instytucjami kultury”, „Kultura w kryzysie czy kryzys w kulturze” oraz „Przepisy prawa z zakresu kultury – stan obecny i propozycje zmian” nie natknęłam się na kwestie związane z pomocą publiczną. A szkoda… Dyskusja o reformie kultury.
więcej »
06.08.2009
Od kilku miesięcy dostępne w sieci jest czasopismo internetowe KREATOR KULTURY. Jest to czasopismo tworzone przez animatorów kultury i adresowane do animatorów kultury. Założeniem jego twórców – doświadczonych praktyków – jest stworzenie płaszczyzny spotkań i transferu praktycznej wiedzy dotyczącej animacji i zarządzania w kulturze.

więcej »
29.07.2009
Nie od dziś wiadomo, że prawo autorskie ma wielu krytyków. Niektóre głosy w dyskusji na temat przyszłości prawa autorskiego są na tyle radykalne, że uznają te instytucję za relikt przeszłości, dla którego wkrótce nie będzie miejsca. Czy jest to prawda, a jeśli tak co miałoby prawo autorskie zastąpić?
więcej »
24.07.2009
Dawno temu, gdy zaczynałem studiować statystykę usłyszałem aforyzm „są trzy poziomy kłamstwa: podstawowy, najprostszy – oszustwo, bardziej subtelny – blef, najbardziej zaawansowany to … statystyka” specjaliści od liczb wiedzą doskonale, że jest w tym trochę prawdy, ale więcej złośliwości, natomiast laicy są przekonani, że w wielu obszarach stosowanie wskaźników ilościowych nie jest możliwe. Czy faktycznie?
więcej »
23.07.2009
Obyś żył w ciekawych czasach, mówi podobno najstraszliwsze przekleństwo w kulturze chińskiej. Czy można powiedzieć, że z chwilą upadku banku Lehman Brothers zaczęły się ciekawe czasy? Czy kryzys, który dotyka otoczenie społeczno – ekonomiczne polskich organizacji jest tym „ciekawym” czasem dla sfery kultury, czy może przeciwnie ta gałąź polskiej gospodarki jest w stanie permanentnego kryzysu?
więcej »
22.07.2009
Lato to dobry czas, żeby z działaniami dla dzieci i młodych ludzi wyjść poza mury instytucji: szkoły, parafii, klubu, czy wreszcie domu kultury. Tak naprawdę wyjście do dzieci to nie tylko pomysł na lato, ale raczej pewna filozofia, która zmusza animatora kultury do aktywnego działania.
więcej »
21.07.2009
Tegoroczne podróże - w tym do Londynu, Bawarii, Czech i na Bliski Wschód - nasunęły mi szczerą refleksję, że procesy rewitalizacyjne, jakie dokonują się w Polsce i Europie Centralnej i Wschodniej, są niepowtarzalne, oryginalne, twórcze i coraz wyższej jakości i interesującej treści.
więcej »
21.07.2009
Kto właściwie tworzy unijne regulacje prawno-autorskie i jaki wpływ na nie mają obywatele UE? Komisja Europejska przygotowuje projekty aktów prawnych, które następne są rozpatrywane przez Parlament Europejski i dalej przechodzą określoną procedurę ustawodawczą.
więcej »
04.07.2009
Jak stosować zasady zarządzania biznesowego w kulturze? Na kim spoczywa odpowiedzialność za sektor kultury? Na jakie pytanie musi sobie odpowiedzieć osoba zarządzająca projektem kulturalnym? Do dyskusji zaprasza Magda Sroka.
więcej »
30.06.2009
W piątek 26 czerwca, w samo południe, odbyła się w Krakowie uroczystość podpisania umowy o powołaniu "Klastra Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET". Chcesz zostać partnerem Klastra?
więcej »
30.06.2009
Czy animatorzy kultury mają czas, żeby ze sobą rozmawiać, dzielić się refleksjami i wymieniać inspiracje dotyczące swojej pracy? Jeśli tak - to gdzie mogą to robić? Z czego skorzystać? Czy chcą poddawać ewaluacji swoją pracę? Gdzie szukają inspiracji? Chciałabym w tym wątku zobaczyć z jakich miejsc możemy skorzystać i co zrobić z niewielkim czasem na refleksję. Marta Białek.
więcej »
30.06.2009
Jak rozumieją Państwo proces komercjalizacji idei? Jak wygląda w rzeczywistości proces zwany "od pomysłu do przemysłu"? Pyta Paweł Szlachta.

więcej »
30.06.2009
Czy hasła związane z tematyka klastrów, przemysłów kultury oraz innowacyjności rozumiemy tak samo? Czy jest to kwestia przeszczepienia terminów anglojęzycznych czy odmiennych skojarzeń? Gdzie leży problem? Podyskutuj na wątku Pawła Szlachty.
więcej »
29.06.2009
Korzystanie z utworów co do zasady wymaga zgody uprawnionego. Niekiedy trudno ustalić czy autorskie prawa majątkowe jeszcze trwają, a jeśli tak komu przysługują. Utwory, co do których nie można ustalić podmiotu prawa określa się jako "osierocone".
więcej »
29.06.2009
W wielu krajach istnieją systemy wynagradzania autorów za udostępnianie ich dzieł w bibliotekach. W Polsce na razie system taki nie obowiązuje, ale stan ten może się zmienić. Do dyskusji zaprasza Tomasz Targosz.
więcej »
29.06.2009
Myśląc o zmianie czy odnowie miejsc edukacji kulturalnej jakimi są domy kultury warto zastanowić się czy w Europie istnieją rozwiązanie, które moglibyśmy zaadoptować w Polsce. Do dyskusji zaprasza Marta Białek.
więcej »
29.06.2009
Z naszych badań wynika, że do Krakowa przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W samej imprezie udział weźmie ponad 100 tys. Tym razem to publiczność mocno sprofilowana. Czy zatem to wydarzenie może być lub jest produktem turystycznym? Czy ciągle możemy uważać je za element kultury? Dyskutuje Magda Sroka.

więcej »
25.06.2009
Amsterdam jest miastem, w którym przemysły kreatywne reprezentowane przez przedsiębiorców kreatywnych oraz wydarzenia kulturalne bardzo często znajdują lokum w obiektach poprzemysłowych. Dyskutuj!
więcej »
25.06.2009
Od początku zaistnienia Manufaktury obserwuję ewolucję kompleksu od typowo komercyjnego - centrum handlowego, restauracji, kawiarni, pubów, w kierunku miejsca rewitalizacji społeczniej, kreatywności i kultury. Zapraszam Monika Geitz.
więcej »
25.06.2009
Zapis dyskusji, która odbyła się w klubokawiarni Chłodna 25 nt. Kultury w internecie, prowadzenie Marta Klimowcz.
więcej »
25.06.2009
Jerzy Hausner zapowiedział reformę systemu finansowania kultury: uwolnienie płac, równy dostęp do publicznych dotacji różnych instytucji, przekształcenie państwowych instytucji w spółki lub fundacje. Jaki wpływ na kulturę mogą mieć proponowane zmiany? Prowadzenie Joanna Erbel
więcej »
05.06.2009
Projekt ugody Google, umożliwiającej digitalizację książek budzi ogromne zainteresowanie i może mieć znaczenie także dla polskich wydawców i autorów. Zapraszamy do dyskusji na wątku o prawie autorskim.
więcej »
05.06.2009
Po co komu targi sztuki? Stowarzyszenia branżowe a interesy twórców? Klastry kreatywne - znak czasów, moda czy szansa? Dlaczego artyści obrażają się na przemysły kultury? Dzielnice i kwartały kreatywne z prawdziwego zdarzenia? Czy Polacy potrafią współpracować? Czym różnią się przemysły kultury od przemysłów kreatywnych? Szanse i konsekwencje kreatywnej gospodarki. Podyskutuj!
więcej »
01.06.2009
Marta Białek-Graczyk: Niejako wywołana do odpowiedzi jako autorka projektu „ZOOM na domy kultury“ chciałabym zachęcić Państwa do rozmowy na temat domów kultury w Polsce. Chciałabym, żeby poszczególne części raportu o domach kultury w województwie mazowieckim stały się punktem wyjścia do rozmowy na temat tego jakie są domy kultury w Polsce? Czy sprawdzają się w roli edukatora kulturalnego?
więcej »
01.06.2009
Czy sztuka może mieć wpływ na kreowanie zmian społecznych? Jakie strategie przyjmują zaangażowani społecznie artyści? Jaka jest relacja sztuki wobec społeczeństwa? Odpowiadają Claire Bishop i Adam Ostolski.
więcej »
29.05.2009
W drugim dniu konferencji, 19. czerwca odbędzie się warsztat "Proces Powstawania Miasta Kreatywnego". „Kreatywna Łódź” w przeważającej mierze wydaje się być związana z dziedzictwem post-industrialnym - co odnosi się zarówno do budynków pofabrycznych, jak i innej architektury, której wartość nie do końca jest w Łodzi rozpoznana.
więcej »
29.05.2009
Jak można przyspieszyć procesy rewitalizacji obiektów po-przemysłowych dla celów kultury i działań kreatywnych w Polsce? Do dyskusji zaprasza Monika Dzięgielewska-Geitz.
więcej »
22.05.2009
Wątek rozpoczyna rekfleksja Piotra Juskowiaka (UAM) po konferencji "Sztuka - kapitał miast polskich". Zaprasza Joanna Erbel.
więcej »
21.05.2009
Nowa regulacja dotycząca "piractwa" w internecie nie powinna się koncentrować na walce z użytkownikami końcowymi (konsumentami),lecz być skierowana przeciwko tym, którzy biorą udział w rozpowszechnianiu utworów.
więcej »
19.05.2009
Na pytanie "Jak skutecznie wykorzystać zasady rynku do zwiększania konkurencyjności w kulturze?" Magdalenie Sroce pomoże znaleźć odpowiedź jej pierwszy gość - Paweł Rabiej.
więcej »
19.05.2009
Czy możliwe jest jeszcze skuteczne "odzwyczajenie" użytkowników od darmowego ściągania z sieci? Czy wiążą się z tym jakieś niebezpieczeństwa dla wolności internetu, prywatności, dostępu do dóbr kultury? Jaka jest Twoja opinia?
więcej »
18.05.2009
Nowy wątek na forum o projektach kulturalnych i artystycznych w przestrzeni publicznej. Prowadzi Joanna Erbel.
więcej »
08.05.2009
Jaką rolę pełnią w mieście pomniki, miedziane posągi, plenerowe wystawy oraz inne obiekty artystyczne i czy w ogóle są potrzebne nowoczesnym metropoliom? Podyskutuj!
więcej »
« Sierpień 2009 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Rozmawiać o designie - dlaczego nie?


29.12.2009
Na forum Pawła Szlachty pojawiły się nowe teksty specjalnych gości: ekspertów branż kreatywnych, menedżerów i artystów - wypowiadają się na tematy dotyczące współpracy sieciowej, klastrów, zarządzania projektami czy przemysłów kreatywnych.
więcej »
18.12.2009
Wiele piszę o obiektach łódzkich, ponieważ są niezwykłe, a ich rewitalizacja doskonale obrazuje wszystkie szanse i trudności procesowe. W tym miejscu więcej na temat Łódź Art Centre i inicjatyw, które w nim zostały zainicjowane.
więcej »
06.12.2009
Myślę, że większość osób zainteresowanych procesami rewitalizacji miast w Polsce, słyszała o EC1, nieczynnej elektrowni znajdującej się przy ul. Targowej w Łodzi w sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna, myślenie nad rewitalizacją której pociągnęło za sobą wizję stworzenia Nowego Centrum Łodzi, projekt bardzo ambitny, kontrowersyjny, imponujący, ekscytujący i przerażający zarazem.
więcej »
24.11.2009
Moja historia z animacją zaczęła się w 2004 roku. Nie podobało mi się, gdy w Krzakach nic się nie działo. Od czasu do czasu strażacy organizowali potańcówkę lub festyn. Z kolei Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźniu sporadycznie przeprowadzał zabawy, akcje lub udostępniał salę do gry w tenisa stołowego.
więcej »
21.11.2009
Sopocka Scena Off de BICZ z Sopotu to wyjątek na kulturalnej mapie Polski. To jeden z niewielu teatrów niezależnych w kraju, który jest w większości finansowany z budżetu samorządu miejskiego. Działa od 2003 roku w Teatrze na Plaży w Sopocie, jako jednostka organizacyjna Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Od początku swojego istnienia jest kierowana przez swoją twórczynię – Ewę Ignaczak.
więcej »
11.11.2009
Fotografia otworkowa to fotografia bez soczewkowa. Obiektyw fotograficzny zastąpiony zostaje małą okrągłą dziurką przez którą, do szczelnie wyciemnionego wnętrza, wpadają promienie świetlne przenosząc ze sobą obraz tego co na zewnątrz.
więcej »
30.10.2009
W 2006 roku rozpoczęłam kontakty z Instytutem Rewitalizacji, powołanym przez Storma Cunninghama, twórcy koncepcji Ekonomii Zintegrowanej Rewitalizacji w Alexandrii (VA) pod Waszyngtonem, dziś koordynowanym z Toronto. Mam przyjemność reprezentować Instytut w Europie.
więcej »
26.10.2009
W dniach 14-16 czerwca 2010 w Krakowie odbędzie się I Kongres Rewitalizacji Miast Polskich
więcej »
22.10.2009
Architektura Postindustrialna jest inspiracją dla fotografików, twórców filmowych, muzyków, pusta, niezagospodarowana, zniszczona i przekształcona.
więcej »
16.10.2009
Bardzo ciekawa inicjatywa będzie miała miejsce w Warszawie 3. listopada 2009. Dotyczy ona dyskusji na temat obiektów "Wykluczonych", które mogą być zrewitalizowane dla celów kultury, a także identyfikacji metod i mechanizmów dochodzenia do tego celu. Wiele takich obiektów zostało wykluczonych z zasięgu szans, np. w Łodzi.
więcej »
14.10.2009
Podczas odbywającego się w tym tygodniu w Spale III Forum Promocji Województwa Łódzkiego, miałam przyjemność zaprezentować wykład pt. "Twórcza Zintegrowana Rewitalizacja - Ekonomia Ziemi Obiecanej - Wizja Modelowego Miasta Przyszłości".
więcej »
14.10.2009
Istotną słabością instytucji kultury jest zły stan techniczny infrastruktury kultury. Oczywiście umożliwienie finansowania projektów z funduszy strukturalnych złagodziło ten problem, niemniej jednak on wciąż istnieje, a dodatkowych środków finansowych nie można traktować jako lekarstwo na wszelkie niedobory infrastrukturalne w Polsce.
więcej »
13.10.2009
Kiedy uczestnicy programu DLA TOLERANCJI przyjechali po raz pierwszy na warsztaty w Warszawie, zobaczyliśmy grupę wyrazistych osobowości, zdeterminowanych, poszukujących, nieobawiających się poruszyć w swoich miejscowościach niepamięć. Te warsztatowe spotkania były jednym z powodów, które sprawiły, że DLA TOLERANCJI nie przypominało standardowego programu dotacyjnego.
więcej »
08.10.2009
Kiedy podziwiałam fenomen dworca sztuki, zastanawiałam się, czy takie przedsięwzięcie byłoby możliwe w Polsce? Ileż wymagałoby pozwoleń i perswazji? Może się mylę ... Wciąż sen z powiek spędza mi zaplanowane zburzenie Dworca Fabrycznego w Łodzi ze względu na planowany projekt Nowego Centrum. A może zamiast zburzyć, przenieść, przesunąć i oddać w ręce artystów?
więcej »
30.09.2009
Dlaczego DKF jest lepszy od kina? Odpowiedzi jest co najmniej kilka. Najczęściej do udziału w DKFowych projekcjach zachęca nas „niekinowy“ charakter zarówno puszczanych filmów jak i samego wydarzenia. Produkcje prezentowane na spotkaniach DKFów to filmy nieprzypadkowe, ważne, często brane z – nieodkurzanej – górnej półki.
więcej »
30.09.2009
Pamiętam swój zachwyt Fabryką Trzciny nad pomysłem, jakością wykonania rewitalizacji oraz treścią. Chciałabym stworzyć "katalog" zrewitalizowanych fabryk i innych obiektów, w których mieszczą się kluby muzyczne i sale koncertowe.
więcej »
30.09.2009
Refleksje pokongresowe jakie noszę w sobie przez ostatni tydzień są mieszane. Pod względem organizacyjnym, poza kilkoma niuansami, to niewątpliwy sukces. Gratulacje należą się Paniom z Narodowego Centrum Kultury i UJ.
więcej »
29.09.2009
Współczesne Domy Kultury mogą pochwalić się wysokiej klasy sprzętem multimedialnym. Najczęściej są to projektory, rozbudowany sprzęt do edycji materiału DVD, konwersji materiału w formaty HD, aparatura nagłośnieniowa, cyfrowe studia montażowe, kamery DV/ HDV, aparaty fotograficzne, studia nagrań, profesjonalne plany filmowo - fotograficzne.
więcej »
29.09.2009
Jakie są Państwa – animatorów kultury – wrażenia po kongresie? Jakie refleksje? I pytanie dla mnie najważniejsze - jakie wyzwania stoją przed edukacją kulturalną w naszym kraju?
więcej »
29.09.2009
9–10 października 2009, 5. Międzynarodowa Konferencja "International Biennial Vestiges of Industry 2009", Praga Konferencja jest częścią the 5. "International Biennial Vestiges of Industry 2009"...
więcej »
28.09.2009
Od 8 do 13 września za pomocą projektu BYOS można było włączyć się w tworzenie lokalnej historii Warszawy i włączyć swoje subiektywne przeżycia do historii miasta...
więcej »
27.09.2009
Zakończony w piątek Kongres Kultury w szczególnie ostrych dyskusjach uwypuklił szczególnie ciekawe zjawisko jakim jest swoista polaryzacja środowiska w kontekście postrzegania ekonomii (może precyzyjniej – ekonomistów) przez sferę kultury.

więcej »
27.09.2009
ALMAGA - Alexandra Gaganaszwili - artystka urodzona w Łodzi, mieszkająca i tworząca w Belgii, w przestrzeni post-industrialnej nowej części Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znalazła wyzwanie i inspirację
więcej »
21.09.2009
Film, jak mało które medium, ma w sobie wielką moc. Tak, jak łączy zmysły, łączy też ludzi, którzy przy jego powstaniu pracują. To przedsięwzięcie wymagające prawdziwego zaangażowania. Gra toczy się o dużą stawkę – gotowy film, nawet bardzo niedoskonały, przynosi poczucie spełnienia....
więcej »
17.09.2009
Dziś dostałam informację na temat interesujących inicjatyw w Bytomiu: "CSW Kronika w Bytomiu - majowy projekt "Alternatif Turistik" oraz wydana w jego ramach książka "Indunature" okazały się dużym sukcesem...
więcej »
15.09.2009
W projekcie ustawy autorzy zaproponowali utworzenie Narodowego Funduszu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, który – jako fundusz celowy – miałby za zadanie zająć się ochroną dziedzictwa kulturowego i wydatkowaniem środków na ten cel...
więcej »
14.09.2009
W tym temacie zachęcam Państwa do pomocy w poszukiwaniu miejsc do rewitalizacji, takich które mają już wizję przeznaczenia oraz tych, którymi nikt jeszcze się nie zaopiekował.
więcej »
14.09.2009
Wystawa "Ognia!...", Monumentalna Instalacja Almagi (Belgia-Polska), świetnie pasująca do dziedzińca, wnętrza i światła tego obiektu, którego potencjał jest wielce niewykorzystany 10 września - 11 października 2009 Konferencja prasowa - 10 września 2009, godz. 13:00 Wernisaż - 10 września 2009, godz. 14:00 Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi "Ognia!..."
więcej »
14.09.2009
Dziś miałam przyjemność porozmawiać z p. Jarosławem Suchanem - Dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi na temat rewitalizacji przestrzeni post-industrialnej dla celów kultury, w tym o mechanizmach finansowania. Zapraszm do rozmowy.
więcej »
14.09.2009
W projekcie ustawy autorzy zaproponowali utworzenie Narodowego Funduszu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, który – jako fundusz celowy – miałby za zadanie zająć się ochroną dziedzictwa kulturowego i wydatkowaniem środków na ten cel. Zapraszam do dyskusji.
więcej »
04.09.2009
Przeglądam stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i nie znajduję śladu klasyfikacji obiektów post-industrialnych w jego ramach.Na stronie KOBIDZ także nie widzę wzmianki na temat obiektów post-industrialnych. Czy się mylę? Czy nie dopatrzyłam adekwatnej treści?
więcej »
04.09.2009
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, mieszczące się w Willi Grohmanna na Księżym Młynie w Łodzi, w dniach 28-29.09.2009r. będzie gościło drugą edycję Future City Game - Gry Miasto Przyszłości, odbywającą się w ramach projektu British Council "Creative Cities".
więcej »
04.09.2009
Tilburg, Enschede (Holandia), Manchester. Leeds, Huddersfield (Anglia), Tampere, Forssa (Finlandia), Chemnitz (Niemcy), Łódź (Polska), Prato (Włochy), Roubaix (Francja), Gandawa (Belgia)...
więcej »
02.09.2009
Ciekawymi przykładami oryginalnych praktyk transformacji obiektów post-industrialnych są dworce - np. stary dworzec pocztowy w Berlinie, czy stary dworzec w Pilznie. Zapraszam do dyskusji.
więcej »
02.09.2009
Z ciekawością wysłuchałam nagrania wypowiedzi Pani Agaty Siwiak na temat rationale badania napięcia między historią i pamięcią w kontekście przestrzeni miejskiej.
więcej »
01.09.2009
Czy zdarza się Państwu jako odbiorcom wydarzeń kulturalnych czy konferencji, by w jednym terminie odbywało się kilka interesujących wydarzeń?
więcej »
01.09.2009
Jaką tożsamość ma Stary Browar? Czy jest to Centrum Handlowe z kulturalnymi dodatkami, czy Centrum Kultury z dodatkami handlowymi?
więcej »
01.09.2009
W tym wątku zaproszeni goście - specjaliści branż kreatywnych, menedżerowie i artyści - wypowiadać się będą na tematy dotyczące współpracy sieciowej, klastrów, zarządzania projektami czy przemysłów kreatywnych.
więcej »
01.09.2009
W odpowiedzi na powitalny post, pojawił się bardzo interesujący glos przedstawiający przypadek Szombierek.
więcej »
27.08.2009
Raport „Przepisy prawa z zakresu kultury – stan obecny i propozycje zmian” w niewielkim stopniu odnosi się do kwestii zamówień publicznych. Dokument porusza jedynie kwestię darowizn na rzecz instytucji kultury.
więcej »
24.08.2009
Przed nadchodzącym Kongresem Kultury Polskiej wiele dyskusji poświęca się modelowi finansowania kultury i jego reformie. Na dylematy dotyczące efektywności zarządzania instytucjami kultury dodatkowo nakłada się dziś dylemat związany z koniecznością ograniczenia wydatków w wyniku spowolnienia gospodarczego. Magda Sroka.
więcej »
24.08.2009
Klaster Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET zaprasza na drugą edycję Konferencji ”EKON - Kultura. Społeczności. Innowacje”, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2009 roku w Krakowie.

więcej »
24.08.2009
Czy warto rozmawiać o finansowaniu kultury? Wszyscy Państwo zapewne znacie doskonale Narodową Strategię Rozwoju Kultury na lata 2007-2013 i jak mniemam - szczególnie ci z was, którzy zarządzają instytucjami kultury, na co dzień korzystacie z jej wskazań w zakresie celów i sposobów ich osiągania jakie przed nami stawia. Zapraszam.
więcej »
24.08.2009
Koncepcja klastrów zyskuje obecnie coraz większą popularność w Europie i w Polsce, jako atrakcyjne i efektywne narzędzie podnoszenia konkurencyjności oraz stymulowania innowacyjności gospodarek lokalnych i regionalnych. Uznawane są za ”lokomotywy” rozwoju gospodarczego, aktywizujące eksport i przyciągające zagraniczne inwestycje.
więcej »
24.08.2009
Przyznaję, iż w tym wątku muszę przywoływać się do dyscypliny koncentracji na przestrzeni postindustrialnej jej rewitalizacji dla celów kultury. Chętnie spoglądam bowiem na szerszy obszar - dziedzictwa architektonicznego kultury i kreatywności. Zapraszam Monika Geitz
więcej »
24.08.2009
Skąd czerpiecie Państwo wiedzę na temat zarządzania sfera kultury, współpracy, innowacyjności czy przemysłów kultury? Zapraszam do dyskusji.
więcej »
21.08.2009
Zajęcia teatralne, kółko teatralne, teatr „Zielona Gąska”….W niemal każdym ośrodku kultury, szkole, świetlicy – podejmuje się próby pracy z dziećmi i młodzieżą za pomocą teatru. Teatr wydaje się być prostą i dostępną formą pracy. Ot – dobry tekst, scena, kostiumy – wydawałoby się, że tego może podjąć się każdy. Nic bardziej błędnego.
więcej »
21.08.2009
Miasta krajów za naszą wschodnią granicą zmieniają się poprzez rewitalizację i twórcze, oryginalne pomysły. W Wilnie, jednym z projektów realizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury, który bardzo mnie zaintrygował jest "Sztuka w niespodziewanych miejscach". Zaprasza Monika Geitz
więcej »
21.08.2009
Bardzo zainteresował mnie Instytut Kultury Industrialnej mający siedziby w Forst (Lausitz) w Niemczech i we Wrocławiu. Według informacji na stronie internetowej, prowadzi on badania naukowe oraz rozwojowe w dziedzinie architektury, urbanistyki i planowania regionalnego.
więcej »
21.08.2009
Odważna wizja jest podstawą dla rewitalizacji, wymaga zmiany myślenia i nowego podejścia. W przypadku kiedy istnieje solidna baza finansowa dla jej przeprowadzenia, istnieje na ogół także pomysł na "treść" dla budynku, w przeciwnym razie konieczna jest zmiana filozofii...Zaprasza Monika Geitz.
więcej »
18.08.2009
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza do udziału w programie "Młodzi menedżerowie kultury" - www.mmk.e.org.pl. Powstał on z myślą o młodych ludziach, którzy mają swoje pasje, chcą się nimi dzielić z innymi oraz ożywiać życie kulturalne w swoich miejscowościach.
więcej »
18.08.2009
Od czasu kompleksowej rewitalizacji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mieszczące się a Białej Fabryce Geyera na skraju Księżego Młyna, nad Jasieniem, coraz szybciej przekształca się w jedno z głównych miejsc dla ciekawych wydarzeń artystycznych. Zapraszamy do dyskusji.
więcej »
18.08.2009
Kluczową przeszkodą dla procesów rewitalizacji dla celów kultury wydaje się być finansowanie. Chciałabym zatem otworzyć dyskusję na temat znanych Państwu mechanizmów finansowania, które towarzyszyły/towarzyszą rewitalizacji miejsc takich jak Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, MS2, Łódź Art Center, Fabryka Trzciny w Warszawie oraz innych, które są Państwu znane i bliskie.
więcej »
17.08.2009
Przestrzeń publiczna jest pojęciem, które coraz częściej jest przedmiotem debat socjologów oraz jednocześnie obszarem działania i tematem podejmowanym przez artystów. Nie ma jednej definicji przestrzeni publicznej. Do dyskusji z Pawłem Marczewskim, Krzysztofem Nawratkiem i Adamem Vačkářem zaprasza Joanna Erbel.
więcej »
17.08.2009
Czy samorządy terytorialne są gotowe do przyjęcia pod swoje skrzydła instytucji kultury? Skąd wygospodarować dodatkowe środki? Ile i komu ewentualnie zabrać? Jakie priorytety przyjąć przy budowaniu budżetu JST? Zaprasza Rafał Kasprzak.
więcej »
17.08.2009
Oceniam bardzo pozytywnie propozycję autorów projektu dotyczącą tworzenia niepublicznych instytucji kultury. Dotychczasowa ustawa dopuszcza prowadzenie działalności kulturalnej przez podmioty niepubliczne, ale brakuje w niej rozwiązań instytucjonalnych, a więc konkretnej możliwości tworzenia określonych podmiotów niepublicznych prowadzących działalność kulturalną. Zaprasza Monika Maziarka.
więcej »
17.08.2009
Analizując poszczególne raporty tj. „Finansowanie kultury i zarządzanie instytucjami kultury”, „Kultura w kryzysie czy kryzys w kulturze” oraz „Przepisy prawa z zakresu kultury – stan obecny i propozycje zmian” nie natknęłam się na kwestie związane z pomocą publiczną. A szkoda… Dyskusja o reformie kultury.
więcej »
06.08.2009
Od kilku miesięcy dostępne w sieci jest czasopismo internetowe KREATOR KULTURY. Jest to czasopismo tworzone przez animatorów kultury i adresowane do animatorów kultury. Założeniem jego twórców – doświadczonych praktyków – jest stworzenie płaszczyzny spotkań i transferu praktycznej wiedzy dotyczącej animacji i zarządzania w kulturze.

więcej »
29.07.2009
Nie od dziś wiadomo, że prawo autorskie ma wielu krytyków. Niektóre głosy w dyskusji na temat przyszłości prawa autorskiego są na tyle radykalne, że uznają te instytucję za relikt przeszłości, dla którego wkrótce nie będzie miejsca. Czy jest to prawda, a jeśli tak co miałoby prawo autorskie zastąpić?
więcej »
24.07.2009
Dawno temu, gdy zaczynałem studiować statystykę usłyszałem aforyzm „są trzy poziomy kłamstwa: podstawowy, najprostszy – oszustwo, bardziej subtelny – blef, najbardziej zaawansowany to … statystyka” specjaliści od liczb wiedzą doskonale, że jest w tym trochę prawdy, ale więcej złośliwości, natomiast laicy są przekonani, że w wielu obszarach stosowanie wskaźników ilościowych nie jest możliwe. Czy faktycznie?
więcej »
23.07.2009
Obyś żył w ciekawych czasach, mówi podobno najstraszliwsze przekleństwo w kulturze chińskiej. Czy można powiedzieć, że z chwilą upadku banku Lehman Brothers zaczęły się ciekawe czasy? Czy kryzys, który dotyka otoczenie społeczno – ekonomiczne polskich organizacji jest tym „ciekawym” czasem dla sfery kultury, czy może przeciwnie ta gałąź polskiej gospodarki jest w stanie permanentnego kryzysu?
więcej »
22.07.2009
Lato to dobry czas, żeby z działaniami dla dzieci i młodych ludzi wyjść poza mury instytucji: szkoły, parafii, klubu, czy wreszcie domu kultury. Tak naprawdę wyjście do dzieci to nie tylko pomysł na lato, ale raczej pewna filozofia, która zmusza animatora kultury do aktywnego działania.
więcej »
21.07.2009
Tegoroczne podróże - w tym do Londynu, Bawarii, Czech i na Bliski Wschód - nasunęły mi szczerą refleksję, że procesy rewitalizacyjne, jakie dokonują się w Polsce i Europie Centralnej i Wschodniej, są niepowtarzalne, oryginalne, twórcze i coraz wyższej jakości i interesującej treści.
więcej »
21.07.2009
Kto właściwie tworzy unijne regulacje prawno-autorskie i jaki wpływ na nie mają obywatele UE? Komisja Europejska przygotowuje projekty aktów prawnych, które następne są rozpatrywane przez Parlament Europejski i dalej przechodzą określoną procedurę ustawodawczą.
więcej »
04.07.2009
Jak stosować zasady zarządzania biznesowego w kulturze? Na kim spoczywa odpowiedzialność za sektor kultury? Na jakie pytanie musi sobie odpowiedzieć osoba zarządzająca projektem kulturalnym? Do dyskusji zaprasza Magda Sroka.
więcej »
30.06.2009
W piątek 26 czerwca, w samo południe, odbyła się w Krakowie uroczystość podpisania umowy o powołaniu "Klastra Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET". Chcesz zostać partnerem Klastra?
więcej »
30.06.2009
Czy animatorzy kultury mają czas, żeby ze sobą rozmawiać, dzielić się refleksjami i wymieniać inspiracje dotyczące swojej pracy? Jeśli tak - to gdzie mogą to robić? Z czego skorzystać? Czy chcą poddawać ewaluacji swoją pracę? Gdzie szukają inspiracji? Chciałabym w tym wątku zobaczyć z jakich miejsc możemy skorzystać i co zrobić z niewielkim czasem na refleksję. Marta Białek.
więcej »
30.06.2009
Jak rozumieją Państwo proces komercjalizacji idei? Jak wygląda w rzeczywistości proces zwany "od pomysłu do przemysłu"? Pyta Paweł Szlachta.

więcej »
30.06.2009
Czy hasła związane z tematyka klastrów, przemysłów kultury oraz innowacyjności rozumiemy tak samo? Czy jest to kwestia przeszczepienia terminów anglojęzycznych czy odmiennych skojarzeń? Gdzie leży problem? Podyskutuj na wątku Pawła Szlachty.
więcej »
29.06.2009
Korzystanie z utworów co do zasady wymaga zgody uprawnionego. Niekiedy trudno ustalić czy autorskie prawa majątkowe jeszcze trwają, a jeśli tak komu przysługują. Utwory, co do których nie można ustalić podmiotu prawa określa się jako "osierocone".
więcej »
29.06.2009
W wielu krajach istnieją systemy wynagradzania autorów za udostępnianie ich dzieł w bibliotekach. W Polsce na razie system taki nie obowiązuje, ale stan ten może się zmienić. Do dyskusji zaprasza Tomasz Targosz.
więcej »
29.06.2009
Myśląc o zmianie czy odnowie miejsc edukacji kulturalnej jakimi są domy kultury warto zastanowić się czy w Europie istnieją rozwiązanie, które moglibyśmy zaadoptować w Polsce. Do dyskusji zaprasza Marta Białek.
więcej »
29.06.2009
Z naszych badań wynika, że do Krakowa przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W samej imprezie udział weźmie ponad 100 tys. Tym razem to publiczność mocno sprofilowana. Czy zatem to wydarzenie może być lub jest produktem turystycznym? Czy ciągle możemy uważać je za element kultury? Dyskutuje Magda Sroka.

więcej »
25.06.2009
Amsterdam jest miastem, w którym przemysły kreatywne reprezentowane przez przedsiębiorców kreatywnych oraz wydarzenia kulturalne bardzo często znajdują lokum w obiektach poprzemysłowych. Dyskutuj!
więcej »
25.06.2009
Od początku zaistnienia Manufaktury obserwuję ewolucję kompleksu od typowo komercyjnego - centrum handlowego, restauracji, kawiarni, pubów, w kierunku miejsca rewitalizacji społeczniej, kreatywności i kultury. Zapraszam Monika Geitz.
więcej »
25.06.2009
Zapis dyskusji, która odbyła się w klubokawiarni Chłodna 25 nt. Kultury w internecie, prowadzenie Marta Klimowcz.
więcej »
25.06.2009
Jerzy Hausner zapowiedział reformę systemu finansowania kultury: uwolnienie płac, równy dostęp do publicznych dotacji różnych instytucji, przekształcenie państwowych instytucji w spółki lub fundacje. Jaki wpływ na kulturę mogą mieć proponowane zmiany? Prowadzenie Joanna Erbel
więcej »
05.06.2009
Projekt ugody Google, umożliwiającej digitalizację książek budzi ogromne zainteresowanie i może mieć znaczenie także dla polskich wydawców i autorów. Zapraszamy do dyskusji na wątku o prawie autorskim.
więcej »
05.06.2009
Po co komu targi sztuki? Stowarzyszenia branżowe a interesy twórców? Klastry kreatywne - znak czasów, moda czy szansa? Dlaczego artyści obrażają się na przemysły kultury? Dzielnice i kwartały kreatywne z prawdziwego zdarzenia? Czy Polacy potrafią współpracować? Czym różnią się przemysły kultury od przemysłów kreatywnych? Szanse i konsekwencje kreatywnej gospodarki. Podyskutuj!
więcej »
01.06.2009
Marta Białek-Graczyk: Niejako wywołana do odpowiedzi jako autorka projektu „ZOOM na domy kultury“ chciałabym zachęcić Państwa do rozmowy na temat domów kultury w Polsce. Chciałabym, żeby poszczególne części raportu o domach kultury w województwie mazowieckim stały się punktem wyjścia do rozmowy na temat tego jakie są domy kultury w Polsce? Czy sprawdzają się w roli edukatora kulturalnego?
więcej »
01.06.2009
Czy sztuka może mieć wpływ na kreowanie zmian społecznych? Jakie strategie przyjmują zaangażowani społecznie artyści? Jaka jest relacja sztuki wobec społeczeństwa? Odpowiadają Claire Bishop i Adam Ostolski.
więcej »
29.05.2009
W drugim dniu konferencji, 19. czerwca odbędzie się warsztat "Proces Powstawania Miasta Kreatywnego". „Kreatywna Łódź” w przeważającej mierze wydaje się być związana z dziedzictwem post-industrialnym - co odnosi się zarówno do budynków pofabrycznych, jak i innej architektury, której wartość nie do końca jest w Łodzi rozpoznana.
więcej »
29.05.2009
Jak można przyspieszyć procesy rewitalizacji obiektów po-przemysłowych dla celów kultury i działań kreatywnych w Polsce? Do dyskusji zaprasza Monika Dzięgielewska-Geitz.
więcej »
22.05.2009
Wątek rozpoczyna rekfleksja Piotra Juskowiaka (UAM) po konferencji "Sztuka - kapitał miast polskich". Zaprasza Joanna Erbel.
więcej »
21.05.2009
Nowa regulacja dotycząca "piractwa" w internecie nie powinna się koncentrować na walce z użytkownikami końcowymi (konsumentami),lecz być skierowana przeciwko tym, którzy biorą udział w rozpowszechnianiu utworów.
więcej »
19.05.2009
Na pytanie "Jak skutecznie wykorzystać zasady rynku do zwiększania konkurencyjności w kulturze?" Magdalenie Sroce pomoże znaleźć odpowiedź jej pierwszy gość - Paweł Rabiej.
więcej »
19.05.2009
Czy możliwe jest jeszcze skuteczne "odzwyczajenie" użytkowników od darmowego ściągania z sieci? Czy wiążą się z tym jakieś niebezpieczeństwa dla wolności internetu, prywatności, dostępu do dóbr kultury? Jaka jest Twoja opinia?
więcej »
18.05.2009
Nowy wątek na forum o projektach kulturalnych i artystycznych w przestrzeni publicznej. Prowadzi Joanna Erbel.
więcej »
08.05.2009
Jaką rolę pełnią w mieście pomniki, miedziane posągi, plenerowe wystawy oraz inne obiekty artystyczne i czy w ogóle są potrzebne nowoczesnym metropoliom? Podyskutuj!
więcej »
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo