Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Opis instytucjonalny szkolnictwa artystycznego w Polsce

1.1. System oświaty w obszarze szkolnictwa artystycznego I i II stopnia oraz w szkołach policealnych 1

I. Szkoły muzyczne dzielą się na szkoły publiczne i niepubliczne oraz takie, które realizują kształcenie ogólne i artystyczne jednocześnie, i te, które kształcą tylko muzyczne.

1) Szkoły muzyczne realizujące kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne, dzielą się na:

a) ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia, o sześcioletnim cyklu kształcenia, dające podstawy wykształcenia muzycznego oraz wykształcenie ogólne w zakresie sześcioletniej szkoły podstawowej. Do tego typu szkół, przyjmuje się wyłącznie dzieci w wieku 6 i 7 lat;
b) ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia, o sześcioletnim cyklu kształcenia, dające wykształcenie w zawodzie muzyk po zdaniu egzaminu dyplomowego oraz wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości, po zdaniu egzaminu maturalnego. Do ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia na podstawie egzaminów wstępnych są przyjmowani kandydaci, którzy nie przekroczyli 14 roku życia i ukończyli sześcioletnią ogólnokształcącą szkołę muzyczną I stopnia lub sześcioletnią szkołę podstawową.

2) Szkoły muzyczne, realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne, dzielą się na:

a) Szkoły muzyczne I stopnia, o sześcioletnim lub czteroletnim cyklu kształcenia w zależności od wieku ucznia, dające podstawy wykształcenia muzycznego. Przyjmowani są do nich kandydaci w wieku od 6 do 16 roku życia, którzy pomyślnie przeszli badania przydatności. Badanie przydatności odbywa się co roku i polega przede wszystkim na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych, warunków psychofizycznych oraz predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.
b) Szkoły muzyczne II stopnia, o sześcioletnim lub czteroletnim cyklu kształcenia, w zależności od specjalności kształcenia, po zdaniu egzaminu dyplomowego dają wykształcenie w zawodzie muzyk. Do szkół muzycznych II stopnia na podstawie pomyślnie zdanego egzaminu wstępnego przyjmowani są kandydaci, którzy ukończyli 10 lat i nie przekroczyli 21 roku życia. Egzaminy odbywają się co roku i obejmują egzamin praktyczny z przygotowanych utworów muzycznych, egzamin z kształcenia słuchu oraz dodatkowe egzaminy związane
z kierunkiem kształcenia.

II. Szkoły plastyczne dzielą się na publiczne i niepubliczne oraz na realizujące kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne. Zaliczają się do nich:

a) Ogólnokształcące szkoły sztuk pięknych, o sześcioletnim cyklu kształcenia, po zdaniu egzaminu dyplomowego dające wykształcenie w zawodzie plastyk oraz wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Do ogólnokształcących szkół sztuk pięknych przyjmowani są kandydaci po szkole podstawowej po przejściu przez egzamin praktyczny, którego zadaniem jest zbadanie predyspozycji plastycznych i wrażliwości estetycznej.

b) Licea plastyczne, o czteroletnim cyklu kształcenia, dające wykształcenie w zawodzie plastyk po zdaniu egzaminu dyplomowego oraz wykształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Do liceów plastycznych przyjmowani są kandydaci po ukończeniu gimnazjum, po przejściu przez egzamin praktyczny, którego zadaniem jest zbadanie predyspozycji plastycznych i wrażliwości estetycznej.

III. Szkoły baletowe, publiczne i niepubliczne, dzielą się na:

1) Ogólnokształcące szkoły baletowe o dziewięcioletnim cyklu kształcenia, dające wykształcenie w zawodzie tancerz oraz wykształcenie ogólne w zakresie klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, umożliwiające uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Warunkiem przyjęcia do dziewięcioletniej szkoły baletowej jest ukończenie 9 lat
i nieprzekroczenie 11 roku życia. Kwalifikacja kandydatów odbywa się na podstawie badania przydatności.
2) Szkoły baletowe, do których zaliczane są szkoły sztuki tańca o dziewięcioletnim lub sześcioletnim cyklu kształcenia w zależności od wieku ucznia, dają wykształcenie w zawodzie tancerz; warunkiem przyjęcia do tego typu szkoły jest ukończenie 6 lat i nieprzekroczenie 16 roku życia. Kwalifikacja kandydatów do szkoły odbywa się na podstawie badania przydatności.

IV. Szkoły sztuki cyrkowej, realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne w cyklu czteroletnim, dają wykształcenie w zawodzie aktor cyrkowy. Kwalifikacja kandydatów do szkoły odbywa się na podstawie badania przydatności. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie do szkoły jest ukończenie 15 lat i nieprzekroczenie 21 roku życia. Pierwsze dwa lata nauki obejmują przedmioty ogólnocyrkowe, trzeci i czwarty rok są poświęcone na specjalizację pod kątem umiejętności i możliwości uczniów.

V. Szkoły policealne, publiczne i niepubliczne, dające możliwość uzyskania lub uzupełnienia wykształcenia w zawodach artystycznych.


VI. Szkoły pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury
, które dają wykształcenie w zawodzie bibliotekarz lub animator kultury. Szkoły realizują dwuletni cykl kształcenia zawodowego. Przyjmowane są do nich osoby posiadające świadectwo maturalne.

VII. Placówki pracy pozaszkolnej, w tym ogniska artystyczne, które umożliwiają rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych oraz placówki kształcenia ustawicznego.
----------------------------------------------------------------------------
1 Na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 29 grudnia 2004 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych oraz danych ze stron internetowych MKiDN

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo