Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Wnioski i rekomendacje

5.2.4. Adaptacja przestrzeni dla tańca

Jednym z najbardziej palących problemów, z którymi borykają się młodzi choreografowie, ale także długo działające zespoły, jest brak miejsc przeznaczonych do celów twórczych. Nawet najdłużej działające zespoły, jak Polski Teatr Tańca, Śląski Teatr Tańca czy Teatr Dada von Bzdülöw, nie mają dotychczas własnej przestrzeni i sceny, albo dzielą ją z innymi teatrami, albo realizują swoje choreografie od projektu do projektu w różnych miejscach, bez gwarancji stałości.

Największe problemy mają niezależni twórcy, którzy muszą wynajmować sale i sprzęt, tracąc na to większość przyznanych im funduszy. Ponadto większość z tych przestrzeni nie ma wystarczającego zaplecza technicznego.

Powstanie nowego ośrodka tańca, który mógłby zaadaptować na swoje potrzeby na przykład nieużywane budynki postindustrialne w dobrym stanie, powinno łączyć się z powołaniem rady zarządzającej, wybranej na zasadzie konkursu. Jego zespól powinien się składać zarówno z osób z obszaru praktyki artystycznej, jak i na przykład finansowej i administracyjnej. Ośrodek taki powinien mieścić się w jednym z tych miast, w których w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się prężne i dość duże społeczności tancerzy i choreografów, jak Warszawa, Łódź, Wrocław czy Poznań. W ten sposób powstałaby alternatywa dla istniejących już monoestetycznych inicjatyw. Taki ośrodek powinien przede wszystkim mieć fizyczną przestrzeń, mniejsze i większe studia oraz sceny, również różnych gabarytów. Powinien zapewniać co najmniej podstawowe wyposażenie techniczne (światła, podłogi taneczne itd.) oraz pokoje gościnne (lub możliwość wynajęcia takich w pobliżu ośrodka). Zadania tak rozumianego ośrodka to :

– umożliwienie tworzenia spektakli mniejszych (solo, duety) i dużych, które u nas są rzadkością (wyjąwszy PTT i STT),
– faworyzowanie estetycznej różnorodności odzwierciedlającej żywotność sztuki tańca, ale zawsze na wysokim poziomie profesjonalnym,
– wspieranie projektów multidyscyplinarnych,
– współprodukcje krajowe i zagraniczne,
– warsztaty dla tancerzy zawodowych,
– projekty edukacyjne. Tl

Granty przyznawane na tworzenie projektów można byłoby łączyć z krótko- i długotrwałymi grantami rezydencyjnymi. Zarządzanie taką przestrzenią można byłoby połączyć z działalnością Instytutu Tańca i realizacją jego wcześniej wymienionych funkcji.

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo