Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Rekomendacje

4.3. Krajobraz kulturowy w systemie zarządzania przestrzenią

  • Krajobraz kulturowy funkcjonuje w ramach systemu przestrzennego. Wiele lat był on kształtowany przez hierarchiczny system planowania, na który składały się:
1. plan krajowy
2. plany regionalne (wojewódzkie)
3. plany miejscowe

Priorytety i funkcjonowanie tego systemu po roku 1949 dalekie były od doskonałości. Po roku 1989 należało je zmienić, ale nie rezygnować z konstrukcji ramowej – a tak się stało. Jest to odrębny temat, natomiast tu, w ramach rekomendacji, należy stwierdzić: jeśli mamy skutecznie kształtować polską przestrzeń, a nie tylko prognozować zachodzące w niej zmiany, a następnie nad nimi ubolewać, to trzeba przywrócić systemowi planowania przestrzennego cechy sprawcze.
  • Najpilniejsze jest, by nadać właściwości prawa lokalnego zmodyfikowanemu dokumentowi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, odrzucając zarazem poronione pomysły liberalizacji przepisów dotyczących zabudowy bez planów zagospodarowania przestrzennego .
  • Krajobraz łączy dziedzictwo kultury z tworami przyrody i nie sposób patrzeć na nie oddzielnie. Należy zatem dążyć do integracji środowisk, przepisów i działań prowadzonych dotychczas na tym polu „resortowo”. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być postulowana od kilku lat współpraca komisji, istniejących zarówno przy Ministrze Kultury, jak i przy Ministrze Środowiska.
  • Najbardziej skutecznym argumentem na rzecz ochrony niepopularnych – jak się okazuje – wartości krajobrazu kulturowego jest argument ekonomiczny. Należy zatem podjąć prace, w wyniku których będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie: Czy planowanie przestrzenne – a w jego ramach kształtowanie krajobrazu kulturowego – jest opłacalne (w wielu czasowych perspektywach: za 5, 10, 20 lat) – czy nie?

poprzedni rozdział
« Grudzień 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo