Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Tendencje i kierunki rozwoju wzornictwa w Unii Europejskiej oraz w Polsce. Rekomendacje.

3.2. Rosnące zainteresowanie społeczne wzornictwem rozumianym jako element jakości życia (life style), zagrożenie tabloidyzacją

Wraz z otwarciem rynku na produkty zagraniczne, które konkurują z lokalnymi, społeczeństwo ma szeroką możliwość wyboru nabywanych produktów i usług. Pod uwagę brane są zarówno wygląd (styling), jak i funkcjonalność, przy czym oferta istnieje w każdej kategorii cenowej. Spowodowało to wzrost społecznego zainteresowania wzornictwem, jako jednym z kryteriów wyboru. Stąd powszechna reakcja mediów, które eksponują design produktów jako element szerszego trendu promowania jakości życia (life style). W konsekwencji wzornictwo i projektanci wzornictwa stali się także produktem dla mediów. Pozytywne strony tego zjawiska to upowszechnianie „dobrego” wzornictwa, możliwość wpływu na wybór produktów, a tym samym kształtowania gustów społecznych. Jednocześnie istnieje poważne zagrożenie „tabloidyzacją” wartości wzornictwa, przez większość mediów postrzeganego jako zewnętrzna forma produktu (styling), jakość pozwalająca na uatrakcyjnienie pisma lub programu oraz pozyskanie reklamodawców (product placement). Projektanci wzornictwa zostają sprowadzeni do roli nowych „celebrytów”, w kolorowej prasie występujących obok aktorów popularnych seriali.

Niezależnie jednak od aktualnego bilansu korzyści i strat, faktem jest rosnące zainteresowanie wzornictwem, które jest postrzegane przez społeczeństwo jako element „jakości życia”, co stanowi duży potencjał umożliwiający przenoszenie wartości kulturowych.

poprzedni rozdział
« Listopad 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo