Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Diagnoza stanu polskiego wzornictwa

2.6. Tradycje polskiego wzornictwa

2.6.2. Demokratyczne wzornictwo powojenne


Korzeni powojennego polskiego wzornictwa należy szukać zarówno w ideach społecznych lat 20., gdy problem wyposażenia małego, taniego mieszkania był tematem projektowym szeroko podejmowanym przez funkcjonalistów, jak i w tradycjach sztuki użytkowej Warsztatów Krakowskich.

Na początku lat 50. profesor Wanda Telakowska utworzyła Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Miała świadomość, jak mało swobody twórczej daje socrealizm, pragnęła jednak, by jej idea „piękna na co dzień dla wszystkich”, pełna nawiązań do wzorców ludowo-regionalnych, stała się fundamentem polskiego projektowania demokratycznego, czyli ukierunkowanego społecznie. W obszarach zainteresowania IWP znalazły się wnętrza mieszkalne standardowego budownictwa, środowisko pracy, projektowanie dla dzieci i osób niepełnosprawnych, wyposażenie szpitali. Filozofia projektowania, jaką głosił IWP, była zbieżna z ideami wzornictwa skandynawskiego: jedność koncepcji, materiału, funkcji i piękna.

Nowatorskie w tamtych latach było powiązanie projektowania wzorniczego z pracami studialnymi i badawczymi. Eksperymentalne meble ze sklejki, wielofunkcyjne rozwiązania dla małych mieszkań, funkcjonalne meble szkolne i przedszkolne, systemowe rozwiązania w zakresie koordynacji kolorystycznej i wyrazowej materiałów do wykańczania wnętrz i tkanin – to tylko niektóre z pionierskich działań IWP realizowanych w trudnej współpracy z przemysłem
i handlem czasu PRL 12.

poprzedni rozdział
................................................................................
12 I. Karpowicz-Starek, Zjawisko vintage a polskie wzornictwo demokratyczne, http://www.iwp.com.pl/files/uploaded/File/29.pdf [dostęp 30.10.2008].

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo