Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Gust estetyczny (Mirosław Duchowski, Elżbieta Anna Sekuła)

4.1. Czy (cicha) rewolucja kulturowa u bram?

Do postawienia takiego pytania skłaniać może przeprowadzona przez nas analiza gustów estetycznych Polaków. Okazuje się bowiem, że wiele stereotypów dotyczących tej sfery życia i uczestnictwa w kulturze runęło wraz z upadkiem muru berlińskiego. Zaobserwowana zmiana ma miękki, stadialny charakter. Wskazać można jednak pewne prawidłowości, wyraźna staje się dynamika, która doprowadziła do intensywnych jakościowych zmian stanu kultury – także w zakresie gustu etetycznego (czy może raczej należy powiedzieć – gustów) – w Polsce w okresie transformacji.

Punkt wyjścia w rozważaniach nad gustem estetycznym współczesnych Polaków stanowi dla nas koncepcja Pierre’a Bourdieu, w szczególności zaś jego, klasyczna już dzisiaj, definicja gustu, a także propozycje ujmowania kanonu kulturowego autorstwa Joanny Kurczewskiej i Andrzeja Szpocińskiego.« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo