Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Perspektywy rozwoju rynku książki w Polsce

3.2. Poligrafia

Mimo wzrostu produkcji w ostatnich latach popyt na usługi poligraficzne stopniowo ulega wyhamowaniu. W końcu 2008 r. w branży poligraficznej panował optymizm. Uzasadniały go dane ekonomiczne. Wartość produkcji sprzedanej wzrosła w 2007 r. w porównaniu z rokiem 2006 o 6,3%. Sama branża jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin polskiego przemysłu książki. Okazuje się, że mimo gwałtownego rozwoju innych nośników treści – urządzeń elektronicznych, sieci, baz danych – zapotrzebowanie na druk nie spadło drastycznie. Średni roczny wzrost wartości branży poligraficznej miał szanse w najbliższych latach utrzymać się na poziomie 8%. Należy jednak pamiętać, że również ten segment przemysłu książki może dotknąć ogólne spowolnienie wszystkich gospodarek europejskich.

Spory potencjał rozwojowy poligrafii tkwi w możliwości ekspansji na rynki UE. Szybkie przyjęcie euro niewątpliwie ułatwiłoby polskim firmom zwiększenie eksportu przez eliminację ryzyka kursowego. Ułatwiłoby też prowadzenie transakcji z partnerami zagranicznymi. Jednocześnie wprowadzenie euro może wyhamować popyt wewnętrzny.

Polska poligrafia ma potencjał eksportowy. Według prognoz na rynkach amerykańskim i europejskim do 2013 r. ma zbankrutować około 11 tys. małych drukarń. W powstałą w ten sposób lukę będą mogły wejść polskie firmy poligraficzne. Czeka je konkurencja z silnymi, nowoczesnymi, technologicznie zaawansowanymi podmiotami na rynkach zachodnich, które nadal pozostaną aktywne, jednak wydaje się, że rodzime drukarnie są przygotowane do rywalizacji o zagranicznego klienta.


« Listopad 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo