Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Perspektywy rozwoju rynku książki w Polsce

3. Perspektywy rozwoju rynku książki w Polsce

Na świecie książka przeżywa obecnie rewolucję technologiczną związaną z perspektywą wejścia na rynek książki elektronicznej. Jest to zmiana porównywalna z rewolucją Gutenberga. Książka elektroniczna stawia przed wydawcami nowe wyzwania dotyczące sposobów ochrony praw autorskich i pobierania opłat. Jej pojawienie się wywołuje potrzebę digitalizacji już istniejących utworów. Wyzwania te powoli stają także przed polskim przemysłem książki, na którym coraz większego znaczenia nabierają inne nośniki treści niż zwykły papier. W 2007 r. jedne z największych księgarń w Polsce, Empik oraz internetowa księgarnia Merlin.pl, odnotowały 50-procentowy wzrost sprzedaży audiobooków. Oznacza to, że w najbliższych latach definicja książki jako „większej liczby kartek, zawierającej zazwyczaj pisany lub drukowany tekst, złączonej (stitched) wzdłuż jednego z brzegów” (definicja używana przez Komisję Europejską na początku 2008 r.), może ulec radykalnej zmianie. Obecnie książka zaczyna tracić swój materialny charakter, nabiera wartości nie jako przedmiot, lecz jako chroniona prawem autorskim treść.

Mimo dobrych wyników w 2007 r. oraz tendencji wzrostowej polski rynek książki jest jeszcze znacznie mniejszy niż najbardziej rozwinięte rynki europejskie. Dla porównania obroty w Niemczech, gdzie liczba ludności jest dwukrotnie większa niż w Polsce, są obecnie dziesięciokrotnie wyższe i w 2006 r. wyniosły w 9 mld euro. Oznacza to, że u nas istnieją jeszcze ogromne możliwości wzrostu w miarę rozwoju gospodarczego i podnoszenia się poziomu zamożności obywateli. W najbliższych latach na przemysł książki, który jest ściśle powiązany z innymi segmentami gospodarki, może negatywnie wpłynąć światowy kryzys finansowy i spowolnienie gospodarek europejskich.

W polskim przemyśle książki, w poszczególnych jego sektorach, można wyróżnić kilka głównych kierunków rozwoju.


« Listopad 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo