Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

System instytucjonalny polskiego przemysłu filmowego

3.5. Polskie Wydawnictwo Audiowizualne – zadania, osiągnięcia i problemy do rozwiązania

W ścisłym powiązaniu z zadaniami i nowoczesnym charakterem kinematografii, jakie zostały określone w ustawie z czerwca 2005 r. oraz nową sytuacją komunikacyjną, w jakiej znalazło się to 110-letnie medium powstała konieczność stworzenia instytucji, która organizowałaby proces wydawniczy uwzględniający dokumentowanie i utrwalenie wszelkiego typu utworów filmowych za pośrednictwem najnowszych technik edytorskich. Z taką intencją Minister Kultury we wrześniu 2005 r. na mocy Zarządzenia nr 32 powołał Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, do którego zadań należą:
- profesjonalna rejestracja najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju – głównie przedsięwzięć muzycznych, teatralnych i operowych, ale również plastycznych i literackich,
- rozpowszechnianie nagrań w mediach publicznych i prywatnych, polskich i zagranicznych,
- produkcja audycji telewizyjnych (film dokumentalny) związanych z kulturą, nauką i edukacją w Polsce,
produkcja wydawnictw tworzących wideotekę współczesnej kultury polskiej,
- inicjowanie i współorganizowanie własnych wydarzeń w w/w dziedzinach (s. 331).

Po czterech latach istnienia PWA przekształciły się w Narodowy Instytut Audiowizualny, którego celem będzie digitalizacja i udostępnianie archiwów, jednocześnie wydając nowe serie publikacji oraz inicjując i koordynując działania związane z międzynarodowymi wydarzeniami kulturalnymi, przygotowanymi w polskich miastach. Działalność wydawniczą rozpoczęło w 2006 r. boxem z filmami Krzysztofa Kieślowskiego. Obecnie tę serię DVD tworzy już kilkanaście monografii polskich dokumentalistów. Spośród prac książkowych najważniejsze są serie antologii polskiej animacji (ogólna, dla dzieci, eksperymentalna i historyczna) edytowane od 2007 r.. W następnym roku PWA zorganizowało i koordynowało wiele imprez, które odbyły się z okazji jubileuszu 60-lecia Polskiej Animacji. W roku 2009 rozpoczęło wydawanie serii monografii polskich animatorów.

Oprócz filmu PWA utrwala i upowszechnia dzieła z innych dziedzin sztuki. Od dwóch lat rejestruje w postaci albumów DVD arcydzieła polskiego teatru, przedstawienia szekspirowskie (w serii Polski Szekspir Współczesny) i sceniczne dokonania reżysera Krystiana Lupy. W roku 2009 ogłoszonym przez UNESCO rokiem Jerzego Grotowskiego wydało DVD z jego dokonaniami i komentarzami o nich. W 2009 r. edycja serii Archipelag Poetów otwarta została wydawnictwem poświęconym Zbigniewowi Herbertowi (w przygotowaniu znajdują się wydawnictwa poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej). W 2010 roku we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest wydanie płyt z prezentacjami prac wybitnych polskich plastyków i performerów, mających charakter edukacyjny. PWA wydało również monograficzną płytę z muzyką i wspólnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego realizuje projekt Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi i projekt poświęcony operom. Jako wydawnictwo prestiżowe, które w przyszłości powinno stać się operatorem programu ministerialnego, mające na celu stworzenie cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego, PWA przyjmuje standard HD w rejestracji wszystkich dzieł.

Strategicznymi zadaniami, które Wydawnictwo realizuje i zamierza realizować, był udział w wystawie To jest nasza historia – 50 lat przygody europejskiej (procesu jednoczenia się Europy), która odbyła się w 2009 r. we Wrocławiu oraz będzie udział w charakterze producenta wykonawczego w Europejskim Kongresie Kultury, który odbędzie się tamże w 2010 r.. Stałymi formami komunikacji Wydawnictwa z odbiorcami będą również w najbliższym czasie portal multimedialny i związana z nim gazeta internetowa.

W 2009 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekształcił PWA w Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), któremu nadał nowe obowiązki, m.in. digitalizację utworów audialnych i audiowizualnych. Trwają prace nad założeniami ustawy o NInA. Pierwszym dyrektorem NInA został dotychczasowy dyrektor PWA Michał Merczyński.

poprzedni rozdział
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo