Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Rynek książki – kolejne ogniwa

1.5. Informacja o książce

Międzynarodowy znormalizowany numer książki ISBN jest stosowany w Polsce od 1974 r. (Na wniosek Ministerstwa Kultury i Sztuki, Polski Komitet Normalizacji i Miar ustanowił 3 czerwca 1974 r. Polską Normę PN-74/N-01206 - Dz. Norm. i Miar Nr 24, poz. 76). Krajowe Biuro ISBN – decyzją ministra kultury i sztuki – zostało zlokalizowane w strukturach P.P. „Składnica Księgarska”. Do międzynarodowego systemu ISBN Polska należy od 1979 r. Od 1993 r. Krajowe Biuro ISBN znajduje się w strukturze Biblioteki Narodowej, w Instytucie Bibliograficznym.

Jednym ze znaczących mankamentów polskiego sektora książki, obejmującego zarówno działalność komercyjną (wydawnictwa i dystrybucja), jak i niekomercyjną (biblioteki), jest brak jednolitego systemu informacji o nowościach książkowych, takiego, jaki funkcjonuje niemal we wszystkich krajach rozwiniętych.

Z jednej strony funkcjonuje bibliografia narodowa opracowywana w sposób klasyczny (wyłącznie z autopsji) przez Bibliotekę Narodową, która jednak z natury rzeczy obejmuje książki już wydane, a do tego głównie nadesłane do BN jako egzemplarze obowiązkowe. Powoduje to, że informacje są opóźnione w stosunku do pojawienia się pozycji na rynku, chociaż w ostatnim okresie opóźnienie to zostało znacząco skrócone, a Biblioteka Narodowa ogłosiła, że w 2008 r. opracowano rekordową liczbę tytułów (niemal 185 tys. opisów, gdy łącznie w okresie 2004–2007 wykonano 180 tys. opisów).

Jednocześnie funkcjonują zbiory bibliograficzne firm komercyjnych, jak hurtownie książek (Firma Księgarska Jacek Olesiejuk czy Ogólnopolski System Dystrybucji Wydawnictw Azymut) czy sklepy internetowe (jak księgarnia Merlin.pl) lub sieci księgarskie (Empik czy Matras). Nie są one ze sobą powiązane i każdy tworzony jest oddzielnie.

Nie zyskał popularności w Polsce system book-in-print, zostały zaniechane działania Centrum Informacji o Książce, które wzorowały się na systemie stosowanym w Niemczech, w 2008 r. wstrzymano prace w zakresie stworzenia Polskiego Katalogu Składowego Książek, podjęte przez Polską Izbę Książki, Izbę Księgarstwa Polskiego i Bibliotekę Narodową. Istotną inicjatywą jest katalog centralny NUKAT (Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny) zainicjowany w 1991 r., który tworzony jest przez 81 bibliotek, głównie bibliotek uczelnianych. Biblioteka Narodowa wycofała się z tego systemu.


« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo