Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
30.10.2009
Trzeba się przyznać przed sobą, że wcale nie jesteśmy miastem bardzij kulturalnym niż inne. Nie jesteśmy wcale tacy wspaniali. Są to bolesne mity, z którymi trudno się rozstać.

Czytaj wywiad z Olgą Marcinkiewicz, dyrektor Toruń 2016.
więcej »
30.10.2009

Jeśli na nowo wyremontowanym placu lub w parku nikt nie przebywa, to nie znaczy, że wyjechał z miasta, ale że jego stosunek do danego rozwiązania jest negatywny. Podobnie jest z procesem konsultacji społecznych - jeżeli ludzie nie przychodzą i nie wyrażają opinii, to nie znaczy, że ich to nie obchodzi, ale że forma pytania jest nie odpowiednia.

czytaj rozmowę z Joanną Erbel.

więcej »
29.10.2009

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski zapewnil w środę, że nie chce i nie zamierza zabronić aktorom teatralnym grania w serialach, ale aktywność aktora "nie powinna burzyć programu teatru repertuarowego".

przeczytaj całość.
więcej »
28.10.2009

Nowo powstające Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w ciąż nie ma nie tylko budynku, ale także dyrektora i kolekcji. To skandal - oceniają przedstawiciele krakowskiego środowiska artystycznego.

przeczytaj cały tekst.
więcej »
28.10.2009

Rząd otrząsa sie już ze skutków afery hazardowej. Gospodarka - ze spowolnienia. Teraz czas na bilnas dwóch lat naszych rządów i naprawę finansów publicznych - mówi szef doradców premiera.

przeczytaj rozmowę z ministrem Michałem Boni.
więcej »
27.10.2009
Trochę na obrzeżach głównego nurtu zainteresowania mass mediów i samego środowiska nauczycielskiego miała miejsce w początkach września potyczka o los szkolnych bibliotek.

Czytaj cały tekst Włodzisława Kuzitowicza.
więcej »
26.10.2009
We Włoszech, w Niemczek, Holandii i we Francji ukaże sie polska książka dla dzieci "D.O.M.E.K.", która pomaga zrozumieć, co to jest architektura. Nie tylko najmłodsi powinni uczyć sie o budynkach. Czy umiemy to robić?

Czytaj cały tekst Anny Cymer.


więcej »
25.10.2009
Elinor Ostrom i Oliver Williamson to tegoroczni laureaci Nagrody nobla w dziedzinie ekonomii. Z uznaniem przyjęta została ona przez środowisko ekonomistów oraz nauk o zarządzaniu w świecie, także w Polsce.

Czytaj cały tekst.
więcej »
20.10.2009

Mogę sobie wyobrazić, że w 2020 roku w Warszawie będzie siedem - osiem teatrów miejskich futrzymywanych bezpośrednio z budżetu miasta - zapowiada Marek Kraszewski dyrektor biura kultury.

czytaj całą rozmowę.


więcej »
18.10.2009

Choć politycy i dziennikarze mają ostatnio wiele nowych zabawek, wciaż jeszcze w prasie odzywają się echa wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej. Andrzej Chlopecki przejrzał raporty dotyczące poszcególnych dziedzin kultury, umieszczone na stronie internetowej Kongresu i zdumiał się na łamach Gazety Wyborczej (3 - 4 października).

czytaj cały tekst.
więcej »
17.10.2009
Większość Polaków nie zauważyła odbywającego się pod koniec września w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez OBOP.

Czytaj całość.
więcej »
17.10.2009
Terminu "kultura transportowa" użył prof. Wojciech Burszta podczas panelu na ostatnim Kongresie Kultury. Panel dotyczył codzienności a główna teza wypowiedzi pana profesora była taka, że Polacy nie traktują kutury wyłacznie w kategoriach odświętnych, ale często konsumują jej treści czysto użytkowo, bez celebry.

Czytaj dalej
więcej »
14.10.2009
W Toruniu zakończył się Kongres Kultury Polskiej. Społeczny projekt ustawy o ubezpieczeniu tówórców kultury i ich rodzin to jedyny wart uwagi efekt toruńskich obrad.

Czytaj dalej.
więcej »
14.10.2009

Dygitalizacja dorobku polskiej kultury ma być sfinansowawa m.in. przez producentów i importerów odbiorników, odtwarzaczy i czystych nośników - wynika z opracowanych właśnie przepisów. Przedsiębiorcy sa oburzeni, że nikt nie konsultował z nimi tego pomysłu.

przeczytaj całość.
więcej »
12.10.2009

Kilkudziesięciu twórców, naukowców i animatorów kultury z województwa wielkopolskiego uczestniczyło 23 - 25 września w 6. Kongresie Kultury Polskiej, który obradował w Krakowie.

czytaj całość.
więcej »
10.10.2009

Na Akademii Muzycznej coraz częściej studiuje młodzież z różnych kontynentów. Ruszył też Zakład Muzyki Jazzowej i Estradowej. Z prof. Bogumiłem Nowickim, rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu rozmawia Maria Zaradniak.

czytaj całość.
więcej »
10.10.2009

Afery mogą się zdarzyć tylko w bogatych regionach. To nie zaszkodzi Dolnemu Śląskowi ani... Grzegorzowi Schetynie.
Z Wiesławem Gałązką, specjalistą ds. marketingu politycznego z Dolnośląskiej Wyższej Szkoły, rozmawia Robert Antczak.

czytaj rozmowę.
więcej »
09.10.2009

Z Janem A. Jarnickim, mecenasem i wydawcą polskiej muzyki, rozmawia ks. Arkadiusz Jędrasik.

przeczytaj rozmowę.
więcej »
09.10.2009
Ledwo kilka tygodni temu polskie wzornictwo pokazywano na londyńskim Festiwalu Designu, teraz trwa wystawa "Laboratorium rzeczywistości" w ramach Tygodnia Disignu w wiedniu i brawurowy festiwal projektowania "Warszawa w budowie" w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Czytaj cały tekst.
więcej »
07.10.2009

Kongres Kultury nawiązujący nieudolnie i bezprawnie do tradycji sławnego wybuchu wolnościowych emocji z 1981 roku, wart jest szybkiego zapomnienia. Na to się zresztą zanosiło - sądząc z relacji medialnych poza nielicznymi wyjątkami, jak wystąpienia Krzysztofa Pomiana czy Ryszarda Legutki, zajmowano się tam głównie wzajemną adoracją oraz żądaniem pieniędzy od państwa.

czytaj tekst Rafała Ziemkiewicza.
więcej »
07.10.2009

"Wizerunek człowieka kulturalnego. Refleksje po Kongresie Kultury Polskiej" pod takim hasłem będzie przebiegało dzisiejsze spotkanie w Salonie Polityki, które rozpocznie się o godz. 18 w Sali "U św. Ducha" w Bibliotece Elbląskiej.

przeczytaj całość.
więcej »
06.10.2009
W czwartek (24 września) na falach TOK Fm w programie Janiny Paradowskiej, gościo Bogdan Zdrojewski, minister kultury, i dziedzictwa narodowego. Długo i kwieciście opowiadał o Kongresie Kultury i - jak to u niego - "woda lała się z kranu obficie".

Czytaj całość.
więcej »
06.10.2009

Mam silną wolę. Udało mi się schudnąć dwadzieścia dwa kilogramy. Z profesor Jadwigą Rappé, wybitną śpiewaczką i cenioną pedagog rozmawia Ryszard Jasiński.

przeczytaj rozmowę
.

więcej »
06.10.2009
Salon Polityki. "Wizerunek człowieka kulturalnego. Refleksje po Kongresie Kultury polskiej" - pod takim hasłem będzie przebiegało najbliższe spotkanie w Salonie Polityki, które dpbędzie się jutro o godz. 18 w Sali "U św. Ducha" w Bibliotece Elbląskiej.

Czytaj całość.
więcej »
05.10.2009
Z jednej strony jest to polityka firmy na rzecz tak zwanej politycznej odpowiedzialności biznesu (CSR), często wpisana w misję i wizję firmy, ale jednocześnie jest to wartość dodana nie tylko dla tych instytucji, ale także dla wszyskich, dla których kultura jest wanym elementem życia codziennego. Dzięki mecenasom i sponsorom kultury możemy uczestniczyc w wielu fantastycznych wydarzeniach.

Czytaj dalej.
więcej »
05.10.2009

Czy wolność twórcza Krzysztofa Mieszkowskiego polega na wolności "nietworzenia"? - dziwi się dyrektor Wydziału Kultury. Z Jarosławem Brodą, dyrektorem Wydziału Kultury wrocławskiego UM, rozmawia Jacek Antczak.

czytaj rozmowę.
więcej »
02.10.2009
Co łączy Masłowską z Sienkiewiczem? Co wspólnego może mieć Mekpomena z parówkami, ewolucjami na rowerach i czyszczeniem miasta sczoteczka do zębów? VIII Festiwal Prapremier usprawiedliwia takie prowokacyjne pytania, bo saqm prowokuje. Zestawem przedstawień, ich formą i działaniami okołoteatralnymi. Z wiarą, że teatr niepadnie ofiarą własnej prowokacji.

Czytaj cały tekst.
więcej »
02.10.2009

Wydział kultury chce ręcznie sterować artystami - uważa Krzysztof Mieszkowski. Z dyrektorem Teatru Polskiego i redaktorem naczelnym "Notatnika Teatralnego" rozmawia Jacek Antczak.

czytaj rozmowę.
więcej »
01.10.2009

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na spotkanie ludzi kultury w czwartek 1 października 2009 o godz. 19.00 .

więcej

więcej »
01.10.2009

Nie można budować silnej pozycji polskiej kultury, lokując zainteresowania wyłącznie w obszarze przeszłości dziedzictwa narodowego - mówi "Newsweekowi" minister kultury Bogdan
Zdrojewski.

autor: Piotr Bratkowski

więcej

więcej »
01.10.2009

List Ministra Bogdana Zdrojewskiego z okazji inauguracji roku akademickiego 2009/2010.

więcej


więcej »
01.10.2009

Preludium do Kongresu Kultury Polskiej było ogłoszenie planów nowen reformy resortu kultury, o któerj zrobilo się bardzo głośno w czerwcu. Sektor ten, jako jedyny nietknięty restrukturyzacją po 1989 roku funkcjonuje poza zdrowymi zasadami konkurencji i stanowi garb na zdrowym organizmie państwa.

czytaj całość.
więcej »
01.10.2009

Indeks 73 otrzymał list od Rzecznika Narodowego Centrum Kultury z prośbą o sprostowanie rzekomo nieprawdziwej informacji o cenzurowaniu filmu Agnieszki Arnold "Niedokończony Kongres".

autor: Lidia Makowska

więcej

więcej »
01.10.2009

Biznes ma tendencję do wybierania z kultury tego co głośnie, co ma szansę stać się istotną pozycją w strategii marketingowej.

przeczytaj calość.
więcej »
01.10.2009

Grzegorz Schetyna: Za rok możliwe jest połączenie wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych. Z wicepremierem i szefem MSWiA rozmawiają Sonia Termion i Dorota Łosiewicz.

czytaj cały tekst.
więcej »
01.10.2009

Media publiczne mogą funkcjonować tak jak uczelnie publiczne, ktore korzystają z naszych podatków, ale nie są kontrolowane przez partie. Taki ustrój mogą zaproponować tylko niezleżni ludzie kultury i nauki - z Jackiem Żakowskim, publicystą tygodnika "Polityka" i inicjatorem powołania  Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, rozmawia Anita Czupryn.

przeczytaj całość.
więcej »
« Październik 2009 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo