Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Diagnoza stanu na tle sytuacji teatru za granicą

3.10.1. Centra wielozespołowe.

Wspominano już, że w ramach centrów kultury funkcjonują sceny teatralne. Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie istnieją dwie: Teatr Krypta (od 1965 r.) i Piwnica przy Krypcie (od 1990 r.). W ramach Centrum Kultury IMPART we Wrocławiu działa Teatr Piosenki (od 2005 r.). W strukturze Bałtyckiej Agencji Artystycznej funkcjonuje Sopocka Scena Off De Bicz, która skupia teatry: Okazjonalny, Stajnia Pegaza i Zielony Wiatrak. W Centrum Kultury w Lublinie swoje miejsce znalazły Kompania Teatr, Teatr Provisorium, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Maat Projekt, Scena Prapremier InVitro, które otrzymały do dyspozycji scenę – Teatr Centralny. Szefowie wszystkich tych grup czy scen mogą liczyć na etat w instytucji, co zapewnia spokój w rozwijaniu działalności artystycznej teatru.

Warszawska Stara Prochoffnia jest schronieniem dla kilku teatrów niezależnych (Unia Teatr Niemożliwy, Scena Współczesna, Teatr Konsekwentny), a Teatr Staromiejski dla Fundacji Artystycznej Młyn. Wrocławski Teatr Lalek udostępnia salę na potrzeby niezależnego Wrocławskiego Teatru Komedia – choć w tym przypadku raczej na zasadach komercyjnych.

Powyższe rozwiązania sprzyjają rozwojowi inicjatyw niezależnych – jednocześnie zapewniając im stabilizację, ważną dla długofalowej pracy i nie zabierając podstawowej cechy – niezależności zespołów. Można by rzec, że koncepcja ośrodka kultury jako swego rodzaju parasola dla wielu zespołów, które z daną instytucją są związane, to wciąż zadanie do opracowania. Za przykład może służyć przekształcenie Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej w Ośrodek Teatralny Banialuk. Za swoistą kontynuację tego pomysłu można uznać działania Białostockiego Teatru Lalek, który zaprasza do współpracy młode, niezależne zespoły. W mieście, w którym działa Wydział Sztuki Lalkarskiej, to ważne wsparcie dla zaczynających samodzielną pracę twórców.« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo