Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Wynikiem aktywności intelektualnej twórców z różnych dziedzin artystycznych są zasadniczo „utwory” będące dobrami niematerialnymi. To samo dotyczy twórczości literackiej i naukowej. Tworzenie utworów i późniejsze ich wykorzystywanie podlega szczegółowym regulacjom prawnym wynikającym z ustaw o prawie autorskim. Przepisy ustaw krajowych oparte są na postanowieniach konwencji międzynarodowych z zakresu prawa autorskiego oraz dyrektyw obowiązujących w Unii Europejskiej. W tym sensie możemy mówić o międzynarodowej ochronie twórczości literackiej, artystycznej i naukowej.

Mając na uwadze wszechstronne formy aktywności w ramach szeroko rozumianej „kultury i sztuki” bez trudu można zauważyć, że w bardzo szerokim zakresie podlegają one przepisom wynikającym z polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przykładowo można tu wymienić: organizowanie wystaw, wydawanie różnorodnych publikacji, wystawianie spektakli teatralnych, organizowanie koncertów, wyświetlanie filmów. Prawo autorskie określa z jednej strony katalog praw osobistych i majątkowych przysługujących twórcom do stworzonych przez nich utworów, z drugiej zaś wyznacza legalne sposoby wykorzystywania tych dzieł przez osoby trzecie (np. instytucje kultury i sztuki oraz ich pracowników). W związku z tym trudno wyobrazić sobie nieznajomość przepisów prawa autorskiego wśród osób zajmujących się profesjonalnie eksploatacją utworów literackich, artystycznych i naukowych.

Aktualny stan prawny (grudzień 2011 r.) znajduje się na stronach internetowych Kadry Kultury, w zakładce Zarządzanie kulturą - Prawo autorskie. Zapraszamy do odwiedzania zaprzyjaźnionego serwisu dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z prawem kultury i sztuki.

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo