Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Kultura i sztuka stanowi element dziedzictwa narodowego państw. Fakt ten znajduje potwierdzenie w prawie wspólnotowym, które jednak ze względu na szczególny, integracyjny charakter dotyka większości obszarów życia społecznego. Od początku procesu integracji europejskiej kultura, w różnych aspektach, „krzyżuje się” z działaniami UE i politykami wspólnotowymi w szczególności przez swobodny przepływ usług kulturalnych, osób związanych z kulturą oraz dóbr kultury i dzieł sztuki. Prawo wspólnotowe uznaje ochronę kultury za nadrzędny interes publiczny uzasadniający ograniczenia swobód wspólnotowych. Ograniczenia te muszą być jednak proporcjonalne i nie wykraczać poza to, co jest konieczne dla osiągnięcia celu. Od Traktatu z Maastricht kultura została objęta kompetencją WE. Działania podejmowane przez WE mogą jednak mieć jedynie charakter uzupełniający i wspierający w stosunku do działań państw członkowskich. WE przyczynia się do rozkwitu kultur Państw Członkowskich, w poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, równocześnie podkreślając znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego. Działania WE mają szczególne znaczenie w obszarach, w których konieczne jest, zgodnie z zasadą subsydiarności, podjęcie działań na rzecz promocji i ochrony wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturalnego.
Aktualny stan prawny (grudzień 2011 r.) znajduje się na stronach internetowych Kadry Kultury, w zakładce Zarządzanie kulturą - Prawo unijne w obszarze kultury. Zapraszamy do odwiedzania zaprzyjaźnionego serwisu dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z prawem kultury i sztuki.

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo