Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Adres: Kultura
Kalendarium wydarzeń kulturalnych ma ułatwić i umożliwić szerokiemu gronu odbiorców objęcie refleksją tego co wydarzyło się w kulturze polskiej w okresie ostatnich dwudziestu lat. Teatr, muzyka, sztuki plastyczne, architektura, literatura, film, taniec i wreszcie media to obszary naszego zainteresowania.
Wybór wydarzeń Kalendarium powierzyliśmy gronu wybitnych specjalistów i komentatorów, dzięki którym poszczególne opisy tracą suchy, notatkowy charakter i stają się żywymi, krytycznymi opiniami. Wierzymy, że niekiedy osobiste i emocjonalne ujęcie tematu, pozwoli ukazać kulturę polską, jako intrygujący, stale rozwijający się i ewoluujący twór.
Sortowanie: Dziedzina sztuki
Architektura
Najważniejsze zjawiska w polskiej architekturze ostatnich dwudziestu lat komentują architekci Ewa Kuryłowicz i Robert Konieczny wraz z zespołem KWKPROMES oraz historycy sztuki Marta Leśniakowska i Jarosław Trybuś.


więcej »

Literatura
Po 1989 roku na Zachodzie patrzono na kraje Europy Wschodniej wyczekująco, licząc, że zaraz ukażą się trzymane w szufladach arcydzieła. A jednak – w Polsce nic takiego się nie stało. Owszem, z powodu uwolnienia literatury od cenzorów oraz jej komercjalizacji zmienił się gwałtownie rynek wydawniczy i rynek czasopism. Jednak dla samej literatury pierwsze dwudziestolecie wolności było raczej okresem trwania języków zapoczątkowanych w poprzedniej epoce i niepewnego kształtowania się nowych – przy czym trudno wskazać kogoś, kto by się wybił na prawdziwą wielkość.
Magdalena Miecznicka


więcej »

Teatr
Spojrzenie na teatr polski ostatnich dwudziestu lat oczami Joanny Derkaczew, Małgorzaty Dziewulskiej i Pawła Płoskiego. O teatrze muzycznym pisze Jacek Mikołajczyk.


więcej »

Muzyka
O polskiej muzyce z perspektywy ostatnich 20 lat  piszą dla nas Kuba Ambrożewski, Bartek Chaciński, Andrzej Chłopecki i Borys Dejnarowicz.


więcej »

Media
Zapewne media są tą dziedziną kultury, która w ostatnim dwudziestoleciu zmieniła się najbardziej. Dość powiedzieć, że w 1989 roku nie istniał w Polsce internet, zaś Polacy żyli w słodkiej niewiedzy, że niedługo będą wpadać w histerię, jeśli zdarzy im się wyjść wyrzucić śmieci bez telefonu komórkowego. Zaproszeni przez NCK specjaliści opisują rewolucję, jaką zaprowadziły zmiany świata mediów w sposobie życia jednostek i tłumów, w języku, uczestnictwie w polityce i kulturze. Co ciekawe, ich zadziwieniu ogromem tej rewolucji wcale nie towarzyszy katastrofizm – przeciwnie, podchodzą do tych nowości z czułością, jakby uważali, że, choć zmienia się otoczka, natura ludzka trwa w gruncie rzeczy taka sama.
Magdalena Miecznicka


więcej »

Taniec
O kondycji tańca w Polsce przeczytaj w tekstach Jadwigi Majewskiej, Joanny Szymajdy, Jacka Łumińskiego i Julii Hoczyk.


więcej »

Film
Na temat polskiej sztuki filmowej i stanu polskiej kinematografii wypowiadają się: Paweł Felis, Marek Hendrykowski, Jerzy Płażewski oraz Rafał Marszałek.


więcej »

Sztuka
Na najważniejsze zjawiska w polskiej sztuce lat 1989-2009 wskazują: Bożena Czubak, Piotr Sarzyński, Stach Szabłowski i Stanisław Ruksza.


więcej »

Komiks
kultura gniewu to wydawnictwo komiksowe, które powstało w 2000 roku. Obecnie kulturę gniewu tworzą: Szymon Holcman, Paweł Tarasiewicz i Jarosław Składanek. Szymon Holcman jest autorem 10 artykułów na temat ewolucji polskeigo komisku w ostatnich 20 latach.


więcej »

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo