Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Rekomendacje dla muzeów polskich na najbliższe lata

3.7. Bezpieczna cyfryzacja informacji i tworzenie domeny publicznej

Powołany w 2006 r. Zespół ds. Digitalizacji przy Ministrze KiDN przygotował cytowane już zalecenia techniczne przy cyfryzacji zbiorów96. Jest to dotychczas jedyne przedsię wzięcie analityczne, jednak tylko w pewnym zakresie odnosi się ono do muzealnictwa. Potrzebą chwili jest wiele podstawowych opracowań tego typu, na przykład instrukcja-standard cyfryzacji zbiorów muzealnych w Polsce wraz ze słownikami terminologicznymi dla określonych dziedzin; wielojęzyczne słowniki terminologii muzealnej niezbędne do tworzenia baz danych i ich publikacji. Niezbędne jest także: powołanie centralnego ośrodka bezpiecznego przechowywania kopii zdigitalizowanych zbiorów (Państwowe Cyfrowe Repozytorium Muzealne) i utworzenie funduszu repozytorium (fundusz powinien być obsługiwany przez centralną dotację z budżetu państwa, ponieważ dotyczy ochrony majątku narodowego); opracowanie standardu bezpieczeństwa danych.

Niezwykle istotne jest stałe kształcenie kadry informatycznej ze specjalnością muzeologiczną. Wykształcenie w zakresie informatyki nie wystarcza młodym specjalistom do pracy w muzeum i zrozumienia jego specyfiki, dopiero studia lingwistyczne i humanistyczne otwierają oczy na zagadnienia trudno poddające się standaryzacji informatycznej, takie jak niejednoznaczność kwalifikacji konserwatorskiej, użycie „martwych” historycznych języków, dokumentacja wielkoformatowych, trójwymiarowych dzieł sztuki i architektury.

Szeroko zakrojona cyfryzacja zbiorów muzealnych jest bardzo pomocna w prowadzeniu nadzoru nad nimi (ale także drastycznie ujawnia niedomagania w tym zakresie), ułatwia poszukiwania i ustalanie proweniencji, jest elementem bezpieczeństwa zbiorów, służy edukacji, promocji i szeroko pojętemu dostępowi do zbiorów. Pełni wyjątkowo ważną rolę w udostępnianiu obiektów źle zachowanych lub zniszczonych, których nie można prezentować w oryginale.

Cały zakres raportowania i statystyki w wypadku zbiorów zinwentaryzowanych elektronicznie i zdygitalizowanych staje się wielokrotnie mniej czasochłonny i bardziej wiarygodny (jeśli oczywiście digitalizacja prowadzona jest z zachowaniem procedur sprawdzania i właściwej administracji bazami danych).


-----------------------------------------------------------
96 „Opracowanie standardów technicznych...”.

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo