Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Analiza

2.6.3 Rada Etyki Mediów

Członkowie Rady wybierani są przez Konferencję Mediów Polskich drogą głosowania (decyduje większość) na dwa lata. Obowiązuje zasada, iż w skład REM nie mogą wchodzić osoby pełniące funkcje polityczne.

Wszelkie działania REM może podejmować z własnej inicjatywy, albo na wniosek któregoś z sygnatariuszy Karty Etycznej Mediów (tj. między innymi Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Unia Wydawców Prasy, TVP, Telewizja Polsat). Rada przyjmuje ponadto skargi od odbiorców.

Celem działania REM jest „zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo” 36. Podstawą dla wydawanych przez nią opinii jest Karta Etyczna Mediów z 1996 r. oraz uzupełniający ją Dziennikarski Kodeks Obyczajowy z 2002 r.

Oto przykłady oświadczeń niektórych wydanych przez Radę Etyki Mediów w latach 2007-2008:

12 marca 2007 r. – oświadczenie w sprawie lustracji dziennikarzy: REM wyraziła swoje poparcie dla idei lustracji środowiska dziennikarskiego i skrytykowała wszelkie „próby zmobilizowania części dziennikarzy do działań mających na celu dyskredytację wchodzącej w życie ustawy lustracyjnej” 37.

24 września 2007 r. – oświadczenie w sprawie telewizji Polsat i red. Tomasza Lisa: REM zaapelowała do stron o poinformowanie opinii publicznej o przyczynach rozstania dziennikarza ze stacją. Zdaniem Rady takie oficjalne oświadczenia ucięłyby wszelkie spekulacje na temat politycznego podłoża zaistniałej sytuacji.

7 stycznia 2008 r. – oświadczenie w sprawie dyskusji na temat zapłodnienia in vitro: Rada wyraziła swoje zaniepokojenie faktem, iż owa dyskusja prezentowana na łamach mediów ma wyłącznie polityczne oblicze: „Różnica zdań zwolenników i przeciwników in vitro stała się kartą przetargową w – ważnym skądinąd – sporze o relacje państwo Kościół, przesłaniając kwestie moralne, ale także medyczne i prawne” 38. REM zaapelowała do dziennikarzy, by zapraszali do debaty przede wszystkim autorytety w dziedzinie prawa i medycyny, co umożliwi odbiorcom „wyrobienie sobie poglądu zgodnego z własnym sumieniem”.

Jak widać, w większości przypadków Rada przedstawia albo wyrazisty głos zachowawczy, związany z konserwatywną opcją, albo proponuje pewien rodzaj „Salomonowego sądu” – co jest niewątpliwą cechą gabinetowego uczonego, ale staje się niepotrzebnym bagażem dla dziennikarzy zmuszonych do podejmowania natychmiastowych decyzji. Słabości i bezradności (a także niedostatkom środowiskowego uznania) REM oraz Konferencji Mediów Polskich towarzyszą liczne rozdźwięki w organizacjach zawodowych dziennikarzy.

poprzedni rozdział
« Listopad 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo