Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Analiza

2.6.1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) rozpoczęła działalność 28 kwietnia 1993 r. na mocy Ustawy o radiofonii i telewizji (uchwalona 29 grudnia 1992 r.). Jest organem konstytucyjnym, który „stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji” (art. 213, p. 1 Konstytucji RP). Obecnie w skład KRRiT wchodzi 5 członków (do 2005 r. członków było 9), z których po 2 powoływanych jest przez Sejm i Prezydenta, a 1 – przez Senat. Taki sposób wyłaniania składu Rady budzi w ostatnich latach sporo kontrowersji i jest główną przyczyną oskarżeń o jej upolitycznienie. Trwają dyskusje nad likwidacją organu i zastąpienie go innym. Tymczasem jednak brak rozwiązania, na które zgodnie przystaliby parlamentarzyści.

Szczegółowe kompetencje Rady reguluje ustawa o radiofonii i telewizji. Do kompetencji Rady należy między innymi nadzór nad mediami – kontrola ta obejmuje wszystkich nadawców działających w Polsce (tj. zarówno media publiczne, jak i komercyjne). KRRiT przyznaje koncesję na nadawanie, monitoruje przestrzeganie prawa przez nadawców oraz rozpatruje wpływające do niej skargi i wnioski. Skargę do KRRiT może zgłosić każdy obywatel lub organizacja – drogą listowną, telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Po otrzymaniu zawiadomienia Rada rozpoczyna postępowanie wyjaśniające. KRRiT ma prawo zażądać od nadawcy nagrania z danej audycji (o ile od jej emisji upłynęło nie więcej niż 28 dni) oraz poprosić o wyjaśnienia. Rada podejmuje decyzję po analizie treści audycji oraz uwzględnieniu stanowiska nadawcy. W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa KRRiT może zastosować wobec nadawcy określone sankcje: od wezwania go do zaniechania w przyszłości podobnych działań, aż po nałożenie kary finansowej.

poprzednia strona


« Maj 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo