Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Sytuacja muzeów w Polsce po 1989 r.

1.8. Realizacja podstawowego zadania muzeów – tworzenie kolekcji

Według opinii środowiska muzealnikó w w Polsce – wielokrotnie wyrażanej na zebraniach PKN ICOM (1998-2008) oraz podczas Komisji Muzeów ZG SHS – po 1989 r. zauważalne jest niedopełnianie statutowego obowiązku muzeów – tworzenia i rozwijania kolekcji. W latach 1989-1992 zostały zlikwidowane niemal wszystkie stałe fundusze służące powiększaniu kolekcji muzealnych (np. Fundusz Zakupów i Fundusz Plastyki MKiS), nie wypracowano też innych mechanizmów pozyskiwania funduszy na powiększanie kolekcji. Likwidacja centralnych funduszy zakupó w, zwłaszcza w obszarze kolekcjonowania sztuki współczesnej (wyjątkiem był okres 2003-2005, gdy powołano lokalne „Zachęty”, dotowane przez państwo w celu tworzenia kolekcji sztuki współczesnej w regionach), oraz brak wspólnej, wspieranej przez Ministra Kultury, racjonalnej polityki zakupów dzieł bardzo cennych i szczególnie ważnych dla kultury narodowej, a następnie ich lokacji w podległych instytucjach, powoduje, iż wiele pojawiających się na rynku dzieł sztuki i kultury trafia w ręce prywatne lub opuszcza Polskę. Składane w programach operacyjnych wnioski o zakup dzieł sztuki mają sens tylko wtedy, gdy planowanie zakupu odbywa się w długim horyzoncie czasowym, bez konieczności szybkiego reagowania na ofertę rynku. Poza tym, jak zauważa wielu muzealników, dotacje Ministra przyznawane są przez specjalne gremium, co wyklucza własną politykę kolekcjonerską muzeów.

Muzea oczywiście pozyskują do zbioró w nowe obiekty, otrzymując na ten cel dotacje od swoich organizatorów, a ich liczba waha się w zależności zarówno od „okazji” rynkowych, jak i możliwości znalezienia sponsora. Fakt, iż GUS nie ujmuje w swoich statystykach nowych nabytków, świadczy dobitnie, iż funkcja kolekcjonerska muzeów nie jest traktowana dostatecznie poważnie, jest to zresztą obszar mało rozpoznany. Należy jednak z całą mocą podkreślić doniosłość tej właśnie kolekcjonerskiej funkcji muzeów, wpisanej w ich definicję, zapewniającej ciągłość rozwoju kolekcji narodowych zarówno pod względem artystycznym, naukowym i historycznym, jak i pod względem majątkowym.
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo