Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Rewitalizacja przestrzeni post-industrialnej na potrzeby kultury jest nieodłącznym elementem i trendem przekształceń przestrzeni miejskiej XXI wieku na całym świecie, instrumentem i atrybutem ekonomii zintegrowanej rewitalizacji, cechą charakterystyczną trwałego zrównoważonego rozwoju. W Europie, dzięki wzrastającej świadomości społecznej na temat roli dziedzictwa architektonicznego jako integralnej części dziedzictwa kulturowego, w tym obiektów poprzemysłowych, w dużej mierze za sprawą unijnych finansowych programów wsparcia, pojawia się coraz więcej przykładów kapitalnych przypadków regeneracji i adaptacji obiektów, kompleksów, przekształceń dzielnic i całych fragmentów miast, w minionej erze przemysłowej stanowiących fabryczne zaplecza przemysłowe, dziś zaś służących kulturze, przemysłom kreatywnym i ekonomii społecznej.

Celem forum będzie przedstawienie przykładów i dyskusja na temat procesów przekształceń oraz programowania obiektów przemysłowych kulturą, sztuką i kreatywnością oraz ich wpływu na procesy kulturowo-ekonomiczno-środowiskowo-społeczne. Omówione zostaną przypadki z Polski, Europy i świata. Każdemu z wątków dyskusji będą towarzyszyły wypowiedzi zaangażowanych w procesy transformacji specjalistów, konsultantów i entuzjastów, w tym kulturoznawców, twórców i animatorów kultury, naukowców, artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Do każdego wątku dołączona będzie bibliografia oraz linki do tekstów i projektów związanych z danym tematem. Projekty ogniskujące się na programowaniu z dziedziny kultury, sztuki i kreatywności będą prezentowane z uwzględnieniem wymiarów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych.

W czasie dyskusji na forum będą poruszane m.in. takie tematy jak: możliwości i ograniczenia wynikające z procesów rewitalizacji obiektów poprzemysłowych na potrzeby kultury, sztuki i kreatywności, społeczna percepcja tych procesów, rola rewitalizacji w odtwarzaniu i budowaniu tożsamości miejsca, rola centralnej i lokalnej administracji państwowej we wspieraniu programowania działań artystycznych, kulturalnych i kreatywnych w zrewitalizowanych obiektach, funkcja projektów opartych o rewitalizację we wzmacnianiu regeneracji i partycypacji społecznej, w tym wyrównywania szans; różnica między działaniami artystów i animatorów kultury w przestrzeniach post-industrialnych, a działaniami w nowych obiektach oraz związane z nimi możliwości oraz ograniczenia działania.

Zapoznaj się z bibliografią i ciekawymi linkami do dyskusji»


« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
04.09.2009
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, mieszczące się w Willi Grohmanna na Księżym Młynie w Łodzi, w dniach 28-29.09.2009r. będzie gościło drugą edycję Future City Game - Gry Miasto Przyszłości, odbywającą się w ramach projektu British Council "Creative Cities".
więcej »
04.09.2009
Przeglądam stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i nie znajduję śladu klasyfikacji obiektów post-industrialnych w jego ramach. Na stronie KOBIDZ także nie widzę wzmianki na temat obiektów post-industrialnych. Czy się mylę? Czy nie dopatrzyłam adekwatnej treści?
więcej »

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo