Rewitalizacja przestrzeni post-industrialnej na potrzeby kultury jest nieodłącznym elementem i trendem przekształceń przestrzeni miejskiej XXI wieku na całym świecie, instrumentem i atrybutem ekonomii zintegrowanej rewitalizacji, cechą charakterystyczną trwałego zrównoważonego rozwoju. W Europie, dzięki wzrastającej świadomości społecznej na temat roli dziedzictwa architektonicznego jako integralnej części dziedzictwa kulturowego, w tym obiektów poprzemysłowych, w dużej mierze za sprawą unijnych finansowych programów wsparcia, pojawia się coraz więcej przykładów kapitalnych przypadków regeneracji i adaptacji obiektów, kompleksów, przekształceń dzielnic i całych fragmentów miast, w minionej erze przemysłowej stanowiących fabryczne zaplecza przemysłowe, dziś zaś służących kulturze, przemysłom kreatywnym i ekonomii społecznej.
Celem forum będzie przedstawienie przykładów i dyskusja na temat procesów przekształceń oraz programowania obiektów przemysłowych kulturą, sztuką i kreatywnością oraz ich wpływu na procesy kulturowo-ekonomiczno-środowiskowo-społeczne. Omówione zostaną przypadki z Polski, Europy i świata. Każdemu z wątków dyskusji będą towarzyszyły wypowiedzi zaangażowanych w procesy transformacji specjalistów, konsultantów i entuzjastów, w tym kulturoznawców, twórców i animatorów kultury, naukowców, artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Do każdego wątku dołączona będzie bibliografia oraz linki do tekstów i projektów związanych z danym tematem. Projekty ogniskujące się na programowaniu z dziedziny kultury, sztuki i kreatywności będą prezentowane z uwzględnieniem wymiarów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych.
W czasie dyskusji na forum będą poruszane m.in. takie tematy jak: możliwości i ograniczenia wynikające z procesów rewitalizacji obiektów poprzemysłowych na potrzeby kultury, sztuki i kreatywności, społeczna percepcja tych procesów, rola rewitalizacji w odtwarzaniu i budowaniu tożsamości miejsca, rola centralnej i lokalnej administracji państwowej we wspieraniu programowania działań artystycznych, kulturalnych i kreatywnych w zrewitalizowanych obiektach, funkcja projektów opartych o rewitalizację we wzmacnianiu regeneracji i partycypacji społecznej, w tym wyrównywania szans; różnica między działaniami artystów i animatorów kultury w przestrzeniach post-industrialnych, a działaniami w nowych obiektach oraz związane z nimi możliwości oraz ograniczenia działania.
Zapoznaj się z bibliografią i ciekawymi linkami do dyskusji»
E-kongres
(
zaloguj się
|
zarejestruj
)