Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Zina Jarmoszuk
"Kongres Kultury Polskiej to bez wątpienia najbardziej reprezentatywne forum, jedyne w swoim rodzaju zgromadzenie, które może i powinno dokonać bilansu naszej kultury, a także podjąć próbę odpowiedzi na dziesiątki niełatwych pytań, tych pozostawionych w spadku przez naszą przeszłość oraz tych, które tworzą współczesność. Z jednej strony, będą to pytania o sprawy podstawowe, o kondycję kultury polskiej, które trzeba i warto rozważać w kontekście ostatnich dwudziestu lat. Z drugiej zaś strony, będą to pytania o zawiłości budżetu, polityki, administracji, reformy kultury, które również zaprzątać będą uwagę uczestników Kongresu.

Dlaczego Kongres? Czy kultura ma znaczenie? Czy potrzebujemy refleksji nad stanem naszej kreatywności, nad sukcesami i brakiem sukcesów w poszczególnych dziedzinach, nad warunkami twórczości i jej perspektywami? A może potrzebujemy przede wszystkim refleksji nad sposobami pomnażania sukcesów i eliminowania słabości. Kultura jest bowiem dobrem, które traktowane jako inwestycja, może przynosić wymierne zyski, kreować i tworzyć życie regionów, miast i wspólnot wiejskich.
Powinniśmy – debatując nad zjawiskami i procesami w kulturze – mówić również o odpowiedzialności w tej sferze, odpowiedzialności państwa i odpowiedzialności ludzi kultury. Także o tym, jaki jest i ma być mecenat państwa? Aktywny, silny, czyli jaki? Utrzymujący równowagę społeczną, zobowiązany przede wszystkim do podejmowania działań ratowniczych czy też aktywny, partnerski wykraczający również poza perspektywę do okazywania szczególnego wsparcia. Kultura nie jest nam raz na zawsze dana, musi z naszą pomocą się rozwijać, zmieniać, wzbogacać – dlatego adres Kultura jest jednym z ważniejszych w naszym życiu społecznym."


Absolwentka Wydziału Polonistyki i Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prowadzenia badań nad kulturą, zarządzania wiedzą o kulturze oraz statystyki kultury. Obecnie dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo