Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Wolność słowa

Ze swego prawa nie wolno robić użytku, który byłby sprzeczny z dobrem innego i takie są granice wolności słowa. Chociaż znaczenie i zakres tej wolności wydają się wypowiadającym oczywiste, to jednak istnieją różne dla niej granice. Granice te są też różne w różnych kulturach i systemach prawnych wolność słowa uznających.

W Stanach Zjednoczonych jest ona tak ważną wartością, że wypowiedzi i zachowania nietolerowane w Europie, np. faszystowskie, są chronione przez prawo. Inaczej w szeregu państw europejskich, także w Polsce, gdzie prawo zabrania propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju oraz szerzenia nienawiści wobec jednostki czy grupy społecznej ze względu na jej pochodzenie, kulturę, wyznanie lub ze względu na jej bezwyznaniowość. Jest to wynik doświadczeń II wojny światowej i rządów komunistycznych. Oczywista obecność tekstów czy wypowiedzi antysemickich świadczy o tym, że organy ścigania i wymiar sprawiedliwości traktują to ograniczenie dość liberalnie, bojąc się właśnie oskarżeń o naruszenie wolności słowa.

Warto przypomnieć, że PEN odrzuca jakąkolwiek formę cenzury. Państwo demokratyczne odrzuca cenzurę prewencyjną z wyjątkiem stanów nadzwyczajnych, ale to nie znaczy, że nie istnieje cenzura następcza, kiedy to poddaje się dochodzeniu ewentualność przekroczenia wspomnianych czy innych granic wolności słowa. Różnica jest zasadnicza. W przypadku cenzury prewencyjnej pewne poglądy są arbitralnie wykluczone z komunikacji publicznej, cenzura następcza karze tych, którzy naruszyli przyjęte ograniczenia zgodnie z regułami sprawiedliwości proceduralnej a sprawa dzięki temu podlega kontroli publicznej obywateli.

Warto zacytować w pełnym brzmieniu odpowiedni artykuł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, aby zobaczyć ile miejsca na ingerencję władzy państwowej tu się pozostawia, ingerencji podlegającej ocenie przez sędziów ETPC.

Artykuł 10 Wolność wyrażania opinii
1. Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Niniejszy przepis nie wyklucza prawa Państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych, telewizyjnych lub kinematograficznych.

2. Korzystanie z tych wolności pociągających za sobą obowiązki i odpowiedzialność może podlegać takim wymogom formalnym, warunkom, ograniczeniom i sankcjom, jakie są przewidziane przez ustawę i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym w interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego ze względu na konieczność zapobieżenia zakłóceniu porządku lub przestępstwu, z uwagi na ochronę zdrowia i moralności, ochronę dobrego imienia i praw innych osób oraz ze względu na zapobieżenie ujawnieniu informacji poufnych lub na zagwarantowanie powagi i bezstronności władzy sądowej.

W Konstytucji z 1997 r. znajdujemy sformułowany wprost zakaz cenzury prewencyjnej i koncesjonowania prasy. O ile ten pierwszy można traktować jako wzmocnienie w stosunku do Konwencji, to drugi stanowi tylko powtórzenie jej sformułowań.

Art. 54.
1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

2.Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

Prawo kultury i sztuki : Ustrojowe aspekty prawa kultury
Autor : prof. Jacek Kurczewski

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


« Kwiecień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo