Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Włodarczyk Wojciech

– Historyk sztuki, wykładowca akademicki. Poseł na Sejm, minister w kancelarii Lecha Wałęsy.
– Doktorat z polskiego socrealizmu na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim za monografię macierzystej uczelni. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowca historii sztuki najnowszej (od 1976). Interesuje go teoria sztuki i związki sztuki z polityką. Wykłada też w Collegium Civitas, na Uniwersytecie Warszawskim i w stołecznym Międzyuczelnianym Instytucie Podstaw Współczesnej Cywilizacji. Autor unikatowego kierunku nauczania – kultura miejsca, przeznaczonego dla ASP w Warszawie.
– Członek rad naukowych i kolegiów redakcyjnych. Sekretarz generalny Stowarzyszenia Historyków Sztuki (1983–1989), potem wiceprezes (od 2006). Twórca Muzeum ASP i jego pierwszy dyrektor. Członek Rady Powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie (2008).
– Działacz antykomunistycznego podziemia od początku lat 70. Członek Polskiego Porozumienia Niepodległościowego (1976–1981), internowany (13 grudnia 1981), zwolniony dzięki interwencji prymasa Józefa Glempa. Minister w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy i w rządzie Jana Olszewskiego. Powołał fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, a także z Angelą Merkel – polsko-niemiecki Jugendwerk. Dwukrotnie poseł na Sejm RP. Aktywnie działał na rzecz członkostwa Polski w NATO, reprywatyzacji i lustracji. Inicjator utworzenia stałej sejmowej Komisji do spraw Kontroli Państwowej. Jerzy Buzek powołał go na członka Rady Służby Cywilnej pierwszej kadencji.
– Współtworzy społeczne rekolekcje ojców dominikanów. Właściciel jednej z najwyżej ocenianych polskich winnic – „Winnicy Pańska Góra” pod Kazimierzem Dolnym nad Wisłą, członek założyciel Polskiego Instytutu Winorośli i Wina.

Dzień pierwszy 23.09 : Sympozjum 6: Muzeum - przestrzeń otwarta?
Funkcja : Uczestnik/Uczestniczka
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo