Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

W komiksowej sieci - Szymon Holcman

Pierwsze lata XXI wieku to upadek polskich magazynów komiksowych. Zabiła je rosnąca oferta wydawnictw albumowych - czytelnicy woleli wydać pieniądze na nowy pełnometrażowy komiks, a nie na publicystykę i krótkie opowiadania. Na szczęście ich koniec zbiegł się z rozwojem Internetu. To tam zaczęły powstawać fanowskie strony i poświęcone komiksowi serwisy, które przejęły rolę znikających z kiosków magazynów.

To one zaczęły odnotowywać każdą pojawiającą się na rynku nowość, tworząc ich listy, układając chronologicznie i w serie. Informować o zbliżających się premierach, pokazując ich okładki, przykładowe plansze, zamieszczając notkę o komiksie. Promować komiksowe imprezy, organizować konkursy i plebiscyty. Prezentować twórczość początkujących rysowników, publikować wywiady z gwiazdami komiksu i sylwetki autorów. Nie boją się dłuższych tekstów przybliżających twórców, gatunki, czy nieznane w Polsce tytuły. I choć można części tych artykułów zarzucić językową nieporadność, to pisane są na ogół przez znawców, czasami wręcz maniaków, tematu z potrzeby serca, a nie na zamówienie redaktora.

Pierwszym takim serwisem był już w 1997 Serwis Komiksowy, który kilka lat temu zmienił nazwę na Wielkie Archiwum Komiksu i posiadając bogatą bazą danych taką właśnie funkcję pełni. Jednym z najsłynniejszych jest prowadzony samodzielnie przez Jarka Obważanka Wrak, słynący z rzetelności informacji. To na nim istniał słynny konkurs na komiksowy pasek, w którym obok amatorów brali udział słynni polscy twórcy.

Dzisiaj najprężniej działają: Gildia Komiksu, będąca częścią większego serwisu skupiającego fanów filmu, fantastyki, RPG (jej forum jest największe i najaktywniejsze), Aleja Komiksu i Polter, które najszybciej aktualizują newsy oraz najnowszy – Komiksomania, stawiająca na dział z pracami czytelników. Pojawiły się także strony tematyczne, jak m.in. Comix Grrrlz poświęcony komiksowi kobiecemu, czy Polskie Centrum Webkomiksu informujące o nowych komiksach internetowych. Obok nich od lat istnieje również KZ, nie będący serwisem, a ukazującym się nieregularnie sieciowym magazynem z dłuższymi tekstami przekrojowymi, wywiadami, recenzjami, felietonami.Dziedzina sztuki : Komiks
Autor : Szymon Holcman

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo