Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
29.05.2009
Unia Europejska: Kraje członkowskie zaniepokojone planami Google
Komisja Europejska przygląda się bliżej planom Google dotyczącym stworzenia olbrzymiej biblioteki cyfrowej. O omówienie problemu wniosły Niemcy, zaniepokojone zakresem projektu digitalizacji - bardzo możliwe, że narusza on prawa autorskie i antymonopolowe obowiązujące w Unii Europejskiej.

Choć internetowy gigant twierdzi, że pragnie jedynie zdemokratyzować dostęp do wiedzy, inne państwa członkowskie, jak Francja, Austria i Holandia, poparły inicjatywę Niemiec.

Google, który rozpoczął skanowanie książek w 2004 roku, ma problemy także w Stanach Zjednoczonych: Stowarzyszenie Wydawców Amerykańskich oskarżyło Google o udostępnianie fragmentów książek bez zgody właścicieli praw autorskich w 2005 roku.

Już około 7 milionów książek dostępnych jest w wersji cyfrowej przez Google. Jeżeli sytuacja prawna w Stanach Zjednoczonych rozwikłana zostanie na korzyść Google, firma będzie mogła sprzedawać cyfrowe książki przez Internet. Zyskiem dzieliłaby się z autorami książek oraz z wydawcami. Takie rozwiązanie ma jednak wielu przeciwników; szczególnie niepokoi sprawa książek „osieroconych”, do których nikt nie ma praw autorskich. Szacuje się, że od 50 do 70 procent książek wydanych po 1923 roku należy do tej kategorii. Istnieje możliwość, że Google stanie się jedynym posiadaczem praw do takich książek i wykorzysta tę sytuację sztucznie windując ich ceny. Google odpiera zarzuty mówiąc, że skanując książki ratuje miliony dawno nie wznawianych pozycji przed zapomnieniem.

Więcej informacji oraz inne zagadnienia dotyczące praw autorskich w Europie na portalu euobserver.com.

Źródło:
http://euobserver.com/9/28193


W Polsce Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim (ICM UW) prowadzi projekt "Otwórz książkę". Celem projektu jest stworzenie cyfrowej, publicznej kolekcji książek naukowych, udostępnionych przez autorów.

Kolekcja obejmuje książki uprzednio wydane drukiem, posiadające dużą wartość naukową i edukacyjną, które są często trudno dostępne w wersji drukowanej.

Niedostępność potrzebnych tytułów jest przeszkodą w pracy naukowców i uczących się studentów.

Pomysłodawcy projektu chcą, by z pomocą nowych technologii zwiększyć dostępność tych publikacji i promować zasadę otwartego dostępu do efektów pracy naukowej.

Autor, który wyrazi zgodę na publikację książki, nadaje jej status prawny po konsultacji z wydawnictwem i z pomocą ICM UW, wybiera licencję na publiczne udostępnienie książki (spośród licencji Creative Commons). Następnie Biblioteka Narodowa skanuje książkę, a ICM UW opracowuje jej wersję tekstową i umieszcza wraz ze skanami w serwisie "Otwórz książkę".

Proces digitalizacji i publikacji książki w internecie jest finansowany w ramach projektu.

Źródło:
http://www.otworzksiazke.pl/

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Kwiecień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo