Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
18.08.2009
Trzeci numer newslettera

Do Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie pozostało 36 dni!
W trzecim numerze newslettera m.in. prezentacja Raportów o stanie kultury, relacja ze spotkania dyskusyjnego w Poznaniu z udziałem Joanny Erbel, nowy dział w Słowniku Zarządzania Kulturą poświęcony prawu autorskiemu oraz dyskusja na forum o reformie kultury.


Czytaj newsletter i wejdź na stronę www.kongreskultury.pl! Zapraszamy również do archiwum newslettera.

 
Indeks 73: Raport z ogólnopolskiego badania środowisk kulturotwórczych

Raport dotyczący przestrzegania 73. artykułu Konstytucji RP ukazał przede wszystkim brak dostatecznej wiedzy na temat tego artykułu. Przyzwolenie dla cenzury, niewiedza, czym jest swobodny dostęp do dóbr kultury – to główne problemy zdiagnozowane przez ankietę, a tym samym wyzwania dla dalszej działalności Indeksu 73, zarówno interwencyjnej, jak i edukacyjnej.Analiza problemowa dotycząca przepisów prawa związanych z prowadzeniem działalności kulturalnej

Zapraszamy do lektury opracowania, przygotowanego przez MKiDN we współpracy z NCK i grupą ekspertów zewnętrznych, które ma na celu analizę problemów i trudności, wynikających z obowiązujących przepisów prawnych bądź ich interpretacji, które utrudniają bieżące funkcjonowanie osób i instytucji w sferze kultury.


 
Raporty o Stanie Kultury stanowią zbiór 15 opracowań. Obejmują m.in. takie obszary tematyczne jak: kultura miejska, muzea, wzornictwo, rynek sztuki, książka, teatr, taniec współczesny, kinematografia, szkolnictwo artystyczne, digitalizacja dóbr kultury, media audiowizualne oraz promocja Polski przez kulturę. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią opublikowanych materiałów oraz zachęcamy do włączenia się do dyskusji na ich temat. Istnieje możliwość skorzystania z wyszukiwarki raportów.
Adres: Kultura

Zapraszamy do zapoznania się z refleksją Ministra Bogdana Zdrojewskiego na temat polskiej kultury i zbliżającego się Kongresu Kultury Polskiej. W artykule Minister odnosi się do kwestii Raportów o stanie kultury, przemian społecznych ostatnich dwudziestu lat w Polsce, legislacji kultury i edukacji kulturalnej, inwestycji i finansów w sektorze kultury oraz potencjału instytucji kultury i postępującej cyfryzacji dóbr kultury.
 Raport nt. finansowania kultury i zarządzania instytucjami kultury

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat finansowania kultury i zarządzania instytucjami kultury przygotowanym przez zespól autorów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera.
Nowy panel dyskusyjny Raforma kultury
Zmierzając do zdiagnozowania stanu kultury w Polsce opracowano 15 raportów mających na celu szczegółowe rozpoznanie sytuacji poszczególnych obszarów funkcjonowania kultury. Zbliżający się Kongres Kultury Polskiej ma na celu przedyskutowanie propozycji i sugestii poczynionych w raportach. Debatę na ten temat - już zainaugurowaną w różnych mediach - pragniemy kontynuować w wirtualnej przestrzeni e-Kongresu.


Miejskie powidoki w Poznaniu - relacja z dyskusji
Drugie spotkanie z cyklu Z wirtualnej w przestrzeń miejską odbyło się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA. Zapraszamy do obejrzenia spotkania z udziałem Joanny Erbel (e-Kongres), Mi­chała Mer­czyń­skiego (Fe­sti­wa­l MALTA), Ma­cieja Kuraka (lau­re­ata Pasz­por­tu Po­li­ty­ki), Adama Ziajskiego (Teatr Stre­fa Ciszy), Do­ro­ty Gro­bel­nej (ku­ra­tor­ki akcji “Mi­na­ret” Jo­an­ny Raj­kow­skiej i Fe­sti­wa­lu “Urban Le­gend”) oraz Agaty Si­wiak (Fe­sti­wal Dia­lo­gu Czte­rech Kul­tur).


Słownik Zarządzania Kulturą - prawo autorskie

"Mając na uwadze wszechstronne formy aktywności w ramach szeroko rozumianej „kultury i sztuki” bez trudu można zauważyć, że w bardzo szerokim zakresie podlegają one przepisom wynikającym z polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" - prof. Andrzej Matlak jest autorem kolejnych 10 haseł w Słowniku Zarządzania Kulturą. Zostały one poświęcone przepisom prawa autorskiego.


Kalendarium wydarzeń kulturalnych - nowe teksty

Donosy - Edwin Bendyk
„Gospodarka rynkowa: Do tej pory nie było sera po 140 zł, teraz nie ma sera w jednych sklepach po 600 zł, a w innych po 380. Istotna różnica. Za to dostaliśmy podwyżki indeksacyjne: prawie dwukrotne” – czytamy (z zachowaniem oryginalnej pisowni) w pierwszym numerze elektronicznej gazety „Donosy” z 2 sierpnia 1989 r. Wraz z nową polską demokracją rozpoczyna się także epoka komunikacji cyfrowej. Podobnie jak w innych miejscach na świecie, awangardę komunikacyjną tworzą naukowcy, pierwszym redaktorem naczelnym „Donosów” był Ksawery Stojda, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis działa do dziś. Więcej


Festiwale Kuratorskie w Warszawie: 1994 – Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże, 1995 – Ciało/Umysł Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego - Joanna Szymajda
W popularyzacji tańca współczesnego Warszawa pozostawała przez długi czas w tyle w porównaniu do mniejszych miast, takich jak Poznań, Bytom, Lublin czy Gdańsk. Jednym z pierwszych czynników zmieniających tę sytuację były dwa festiwale kuratorskie – Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże (od 1994) oraz Ciało/Umysł Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego (od 1995). Więcej


Sarmata kontra „Naziści”. Zniszczenie wystawy Piotra Uklańskiego „Naziści” przez Daniela Olbrychskiego - Stach Szabłowski
W listopadzie 2000 roku Piotr Uklański otworzył w warszawskiej Zachęcie wystawę „Naziści”. Pokazywał na niej 164 reprodukcje fotosów filmowych, przedstawiających słynnych aktorów występujących w kostiumach hitlerowskich żołnierzy i gestapowców. Jednym z bohaterów pracy był Daniel Olbrychski, pokazany w niemieckim mundurze na zdjęciu pochodzącym z filmu „Les uns et les autres” Claude’a Leloucha. Więcej


Tuż przed Kongresem...

Harmonogram
Na stronie Kongresu dostępny jest Harmonogram obrad, które obejmują 5 sesji plenarnych w godzinach przedpołudniowych oraz 25 równoległych sympozjów problemowych w godzinach popołudniowych. Harmonogram pozwala zarejestrowanym użytkownikom serwisu internetowego na wybór i zapamiętanie najbardziej interesujących sympozjów, a tym samym na zaplanowanie swojego udziału w obradach Kongresu. Więcej
 
Rejestracja
Przypominamy, że w związku z dużą liczbą zgłoszeń do udziału w obradach Kongresu Kultury Polskiej w dn. 23 - 25 września 2009 r. w Krakowie limit miejsc został wyczerpany. Osoby rejestrujące się wpisywane są na listę rezerwową. Osoby znajdujące się na tej liście będą sukcesywnie powiadamiane o możliwościach uczestnictwa w obradach Kongresu. Organizatorzy proszą o nie uiszczanie opłaty rejestracyjnej do momentu akceptacji uczestnictwa w Kongresie. Więcej
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Pozdrawiamy,
Zespół ds. Obsługi e-Kongresu
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Rozmawiać o designie - dlaczego nie?


10.05.2010
Kwestia przestrzeni publicznej - czy istnieje czy nie istnieje? - wciąż jest jednym z bardzo popularnych tematów dyskusji o przestrzeni miejskiej.
więcej »
10.05.2010
Czy ulica Słoneczna różni się Cmentarnej? Ulica Komarowa od Wołoskiej? Czy przemianowanie Ronda Babka na Rondo Radosława ma znaczenie? Czy obchodzi nas, że w centrum Warszawy jest rondo Dmowskiego, skoro i tak zwyczajowo wszyscy spotykają się "pod Rotundą"? Czy znaki poziomie i pionowe, które codziennie mijają niosą ze sobą jakieś znaczenie?
więcej »
26.04.2010
ZASP zbiera podpisy pod apelem w sprawie wstrzymania prac nad poprawkami do uchwały „o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i innych ustaw dotyczących zmian prawa kultury".
więcej »
26.04.2010
Wygląda na to, że sytuacja niezależnych grup artystycznych w naszym kraju jest dość opłakana. W niskich budżetach miast (w tym również Warszawy) przewidziano dla nich nadzwyczaj niskie dotacje.
więcej »
26.04.2010
Natura zwykle jest inspiracją dla sztuki i architektury, znacznie rzadziej projekty artystyczne uwzględniają rośliny i zwierzęta jako potencjalnych użytkowników. Zdarzają się jednak nieliczne, ale wyjątki.
więcej »
01.04.2010
The Association for Cultural Economics International organizuje w czerwcu w Kopenhadze 16. Międzynarodową Konferencję Ekonomika Kultury.
więcej »
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo