Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Krajowy wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych niezgodnie z prawem

Definicja
Krajowy wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych niezgodnie z prawem to internetowa baza zawierająca krajowy wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych niezgodnie z prawem.


Umiejscowienie w systemie prawa
Prawo administracyjne


Aktualny stan prawny
 • Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568);
 • Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 14 maja 2004 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. Nr 124, poz. 1305)


Opis

Krajowy wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych niezgodnie z prawem jest to katalog, który został opracowany i jest administrowany przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Został on pomyślany jako narzędzie mające służyć pomocą instytucjom zajmującym się ściganiem i wykrywaniem kradzieży i nielegalnego wywozu zabytków. Baza ta jest również bezpłatnie w ograniczonym zakresie udostępniona badaczom indywidualnym.

Zasady prowadzenia wykazu reguluje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Stosownie do art. 23 generalny konserwator zabytków prowadzi w formie zbioru kart informacyjnych wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

Dodatkowo ustawa nakłada na organy Policji, Straży Granicznej i administracji celnej oraz wojewódzkich konserwatorów zabytków obowiązek przekazywania niezwłocznie informacji o zabytku skradzionym lub wywiezionym niezgodnie z prawem generalnemu konserwatorowi zabytków.

Z uwagi na to, iż minister kultury decyzją z września 2004r. powierzył prowadzenie wykazu Ośrodkowi Ochrony Zbiorów Publicznych ww. dane powinny być przekazywane tej jednostce przez wskazane podmioty.

Krajowy wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych niezgodnie z prawem dostępny jest w Internecie pod adresem https://www.skradzionezabytki.pl/ w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej.

Większość obiektów zamieszczonych w bazie posiada zdjęcia lub ilustracje graficzne. Istnieje 7 poziomów dostępu do informacji zawartych w bazie. Każdy z poziomów dostępu posiada inny zakres informacji i jest kierowany do różnych odbiorców.

Można wyróżnić:
 • poziom podstawowy,
 • badacza,
 • dwa poziomy dla Straży Granicznej i służby celnej,
 • dwa poziomy dla organów Policji
 • poziom przeznaczony dla administratora.

Po zarejestrowaniu się każdy użytkownik ma dostęp do danych podstawowych dotyczących skradzionego obiektu.

Obecnie katalog zawiera ponad 9400 kart z czego ponad 8000 są to obiekty utracone. Około 800 kart są to obiekty zgłoszone przez Straż Graniczną i administrację celną. Pozostała ilość to obiekty, które udało się odzyskać.

Katalog zawiera między innymi takie informacje jak: opis zabytków (kategoria, autor, pochodzenie itp) wymiary i technika wykonania, bibliografia, informacje o właścicielu, informacje o utracie informacje o odzyskaniu (w przypadku zabytków odzyskanych), informacje o nielegalnym wywozie.

Istnieje również możliwość zgłoszenia do bazy informacji o fakcie dokonania kradzieży lub próby nielegalnego wywozu zabytku po zalogowaniu się i wybraniu opcji Zgłoszenia.

Rozwój sytuacji społeczno-prawnej po 1989 roku
Krajowy wykaz zabytków skradzionych lub wywiezionych niezgodnie z prawem ma swoją dość długą historię. Początki jego powstawania wiążą się z początkami działalności OOZP, gdyż już od roku 1986 czyli od powstania Ośrodka jednym z jego głównych zadań było utworzenie centralnego katalogu skradzionych i zaginionych obiektów. W pierwszym etapie zebrano dane o stratach po roku 1970 we wszystkich muzeach. Od 1990r. dane do katalogu wprowadzane są na bieżąco. Od roku 1992 jest on prowadzony w formie bazy danych komputerowej. Od czerwca 2005 r. katalog jest dostępny w Internecie.


Instytucje/punkty informacyjne
www.oozp.pl
https://www.skradzionezabytki.pl/


Bibliografia
 • P. Ogrodzki, Krajowy wykaz zabytków skradzionych i wywiezionych niezgodnie z prawem, „Cenne, Bezcenne/Utracone” nr 1/2 /2005.
 • P. Ogrodzki, Przestępczość przeciwko zabytkom (współpraca organów ścigania z instytucjami kultury i służba ochrony zabytków w jej zwalczaniu) [w:] Prawnokarna ochrona dziedzictwa kultury, pod red. J. Kaczmarka, Kraków 2006.
 • https://www.skradzionezabytki.pl/.
 • Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568).
 • Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 14 maja 2004 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. Nr 124, poz. 1305).


Słowa kluczowe
skradziony zabytek
OOZP
Prawo kultury i sztuki : Obrót dobrami kultury
Autor : Anna Skaldawska

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo