Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Bezpieczeństwo imprezy masowej - obowiązki służb porządkowych organizatora

Z dniem 1 sierpnia 2009 r. wchodzi w życie nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009 nr 62 poz. 504).

Definicja

Bezpieczeństwo imprezy masowej polega na spełnieniu przez jej organizatora wymogów w zakresie bezpieczeństwa osób obecnych na imprezie w czasie jej trwania, ochrony porządku publicznego, zabezpieczenia pod względem medycznym, a także zabezpieczenia stanu technicznego obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

Organizator imprezy masowej jest zobowiązany do zapewnienia służb porządkowych i informacyjnych odpowiednio wyszkolonych i wyposażonych, wyraźnie wyróżniających się elementami ubioru oraz do powołania kierownika do spraw bezpieczeństwa, kierującego tymi służbami (patrz -> Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej).


Umiejscowienie w systemie prawa
Prawo administracyjne


Aktualny stan prawny
Ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych z póżniejszymi zmianami (tekst jednolity DZ.U.2005.108.909).


Opis

Liczebność służb porządkowych


Organizator imprezy jest zobowiązany do zapewnienia służb porządkowych odpowiednio licznych w stosunku do liczby miejsc dla osób w obiekcie lub na terenie, gdzie impreza masowa będzie organizowana, oraz w stosunku do mogących wystąpić zagrożeń porządku publicznego (w tym ewentualnym uznaniu imprezy masowej za imprezę o podwyższonym ryzyku (patrz -> Impreza masowa o podwyższonym ryzyku) oraz do liczby osób, które mogą być obecne na imprezie masowej.

Określając liczebność pracowników służb porządkowych w trakcie imprezy masowej stosuje się następujący przelicznik: co najmniej 10 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie i co najmniej 1 porządkowy na każde następne 100 osób.

W przypadku uznania imprezy za imprezę o podwyższonym ryzyku, przeliczniki te wynoszą odpowiednio: 15 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie masowej oraz co najmniej 2 porządkowych na każde następne 100 osób, przy czym wszyscy porządkowi muszą legitymować się ważną licencją pracownika ochrony.

Obowiązki służb porządkowych


Służby porządkowe organizatora imprezy masowej są zobowiązane nie wpuścić na imprezę masową osób, wobec których zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową ukaranych za wykroczenia, o których mowa w art. 22 ust. 1 lub 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, a także osób wobec których zostało wydane orzeczenie zobowiązujące do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych, wydane przez sąd wobec skazanego w związku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności oraz wobec nieletniego na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Służby porządkowe są zobowiązane nie wpuścić także na imprezę masową osób odmawiających okazania uprawnień do przebywania na imprezie masowej (na przykład ważnego biletu), odmawiających wylegitymowania w celu ustalenia ich tożsamości oraz odmawiających przeglądnięcia zawartości ich bagażu i odzieży, w przypadku podejrzenia, że wnoszą one lub posiadają broń, inne niebezpieczne przedmioty, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne, napoje alkoholowe, środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Służby porządkowe mają także obowiązek usunąć z miejsca przeprowadzania imprezy masowej osoby, które swoim zachowaniem zakłócają porządek publiczny lub zachowują się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej (patrz -> Regulamin obiektu/imprezy masowej). W przypadku gdy wymienione działania służb porządkowych organizatora są nieskuteczne, organizator imprezy lub kierownik do spraw bezpieczeństwa w jego imieniu (patrz -> Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej) występuje o pomoc do Policji (lub Żandarmerii Wojskowej, jeżeli impreza jest organizowana na terenach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej) potwierdzając ten fakt pisemnym zgłoszeniem. W takiej sytuacji służby porządkowe organizatora imprezy wykonują polecenia Policji albo Żandarmerii Wojskowej.

Wymogi, jakie powinny spełniać służby porządkowe w zakresie wyszkolenia i wyposażenia oraz szczegółowe warunki i sposoby działania tych służb w zakresie ich uprawnień i obowiązków określa rozporządzenie Rady Ministrów.

Bibliografia
  • Ustawa z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (tekst jednolity Dz.U.2002.11.109).
  • Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U.07.70.473).
  • Ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (tekst jednolity Dz.U. 05.145.1221).
  • Rozporządzenie z 11 maja 1983 r. w sprawie zasad i trybu postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na tereny objęte zakazem ich wnoszenia (Dz.U.1983.25.105).
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lipca 2002 r. w sprawie wymogów, jakie powinny spełnić służby porządkowe organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia, oraz szczegółowych warunków i sposobów ich działania (DZ.U.02.113.986).
Prawo kultury i sztuki : Prawo organizacji imprez masowych
Autor : Anna Ochmann

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

15.01.2010, 11:10

nowa ustawa to nowe zaswiadczenia, trzeba na nowo przechodzic szkolenie na kursach i zdać egzamin

29.11.2009, 00:26

RRM z 2 lipca 2002r. a nowa ustawa z 20.marca 2009r. - obecnie prowadzone egzaminy, kursy, zaswiadczenia biora w leb - bo opieraja sie na uchylonej ustawie - i co dalej?

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo