Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Prezydent

Prezydent jako organ władzy wykonawczej posiada prawo inicjatywy ustawodawczej (czyli wnoszenia pod obrady Sejmu projektów aktów prawnych) oraz posiada uprawnienia na etapie procesy legislacyjnego.


Uprawnienia Prezydenta:
  • Prawo weta
W ramach swoich uprawnień, prezydent dysponuje prawem skierowania do Sejmu ustawy celem dokonania jej do ponownego rozpatrzenia. Wniosek swój musi uzasadnić i złożyć go w ciągu 21 jeden dni od dnia przekazania mu ustawy do podpisu. Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów może ponownie uchwalić ustawę (odrzucić weto).
W tym przypadku Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Skorzystanie z prawa weta wyłącza możliwość wystąpienia Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie treści ustawy z Konstytucją.
  • Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent może skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z konstytucją (kontrola prewencyjna).
Prezydent Rzeczypospolitej nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją.
W sytuacji stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny całej ustawy za niezgodną z konstytucją Prezydent zobowiązany jest odmówić jej podpisania. Natomiast w przypadku gdy Trybunał orzeknie o niegodności z Konstytucją części przepisów badanej ustawy i nie stwierdzi, „i nie orzeknie, że są one nierozerwalnie związane z całą ustawą” Prezydent ma prawo podpisania takiej ustaw uprzednio zasięgając w tej kwestii opinii Marszałka Sejmu.
 
  • Podpisanie ustawy
W sytuacji braku zastrzeżeń do uchwalonej przez Sejm ustawy Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Podstawa prawna:
art. 122. Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Prawo kultury i sztuki : Proces legislacyjny
Autor : Transparency International

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Kwiecień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo