Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Senat

Senat jako druga izba parlamentu uczestniczy w procesie legislacyjnym. W okresie 30 dni od przekazania do Marszałka Senatu ustawy uchwalonej przez Sejm Senat może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości. W przypadku przekroczenia przez Senat powyższego terminu ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.
Właściwa Komisja Senatu w ciągu 18 dni przygotowuje projekt uchwały zawierający bądź propozycję przycięcia ustawy bez poprawek bądź propozycję i treść wniesionych poprawek bądź wniosek o odrzucenie ustawy.
Poprawki oraz uchwała odrzucająca ustawę są skuteczne w przypadku, gdy Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Senat posiada inicjatywę ustawodawczą, jej podjęcie następuje na wniosek komisji lub co najmniej 10 senatorów. O podjęciu postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej Marszałek Senatu zawiadamia Marszałka Sejmu i Prezesa Rady Ministrów. Wniosek powyższy zawiera projekt ustawy oraz uzasadnienie. Rozpatrywanie wniosku następuje w trzech czytaniach.

Prawo kultury i sztuki : Proces legislacyjny
Autor : Transparency International

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo