Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Procedowanie aktu prawnego

Rozpatrywanie projektów ustaw odbywa się w trzech czytaniach. Wnioskodawca, (za wyjątkiem projektu aktu prawnego zniesionego przez grupę 100 000 obywateli) do czasu rozpoczęcia pierwszego czytania, może wnieść autopoprawkę do przedłożonego projektu. Tekst autopoprawki jest wprowadzany do przedłożonego projektu bez konieczności jej głosowania. W przypadku wniesienia poprawek w trakcie drugiego czytania projektu poprawki te podlegają głosowaniu.
Prawo do wycofania wniesionego projektu aktu prawnego wygasa z chwilą rozpoczęcia drugiego czytania. W przypadku projektu wniesionego prze grupę posłów prawo to wygasa z chwilą zakończenia drugiego czytania.


Pierwsze czytanie

Zasadą jest, iż pierwsze czytanie obywa się na posiedzeniu właściwej Komisji Sejmowej. Jeżeli jednak projekt ustawy regulują materię zmiany Konstytucji, ustawy budżetowej, spraw podatkowych, tryby i zasad wyboru Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustroju właściwości władz publicznych, a także kodeksów. Pierwsze czytanie następuje na posiedzeniu Sejmu.
Pierwsze czytanie nie może się odbyć wcześniej niż na 7 dni od dnia doręczenia posłom druku projektu ustawy ( chyba że sejm lub Komisja postanowią inaczej). Następnie przedstawione zostaje uzasadnienie projektu ustawy przez wnioskodawcę oraz przeprowadzona zostaje debata. Pierwsze czytanie kończy się skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji, chyba że Sejm w związku ze zgłoszonym wnioskiem odrzuci projekt w całości.


Drugie czytanie

Odbywa się na posiedzeniu Sejmu, w toku którego następuje przedstawienie sprawozdania Komisji, a następnie zostaje przeprowadzona debata podczas której następuje zgłaszanie poprawek i wniosków.
Prawo wnoszenia poprawek do projektów ustaw przysługuje poza wnioskodawcy, minimum 15 posłom, którzy podpisali się po tekstem poprawki oraz przewodniczącym klubów i kół, a także Radzie Ministrów. W przypadku, gdy nie został zgłoszony lub nie uzyskał poparcia sejmu wniosek o odrzucenie projektu, zostaje on skierowany do dalszych prac w Komisji.


Trzecie czytanie

Obejmuje przedstawienie sprawozdania Komisji, debatę oraz głosowanie nad projektem ustawy.

Prawo kultury i sztuki : Proces legislacyjny
Autor : Transparency International

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo