Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Zasada subsydiarności (pomocniczości)

Definicja
W dziedzinach, które nie należą do jej kompetencji wyłącznej, Wspólnota podejmuje działania zgodnie z zasadą pomocniczości, tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele proponowanych działań nie mogą być osiągnięte w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast z uwagi na rozmiary lub skutki proponowanych działań możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Wspólnoty (art. 5 TWE).


Umiejscowienie w systemie prawnym
Prawo wspólnotowe


Rozwój zagadnienia w świecie i w kraju

Zasada subsydiarności (pomocniczości) została wprowadzona do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską przez Traktat z Maastricht z 1992 r., jako podstawowa zasada rządząca wykonywaniem przez WE kompetencji w obszarach, w których kompetencje należą zarówno do WE, jak i do jej państw członkowskich.


Opis
Zasada subsydiarności zapewnia, że decyzje będą podejmowane jak najbliżej obywatela oraz umożliwia kontrolę, czy działania na poziomie WE są uzasadnione w świetle możliwości dostępnych na szczeblu regionalnym i narodowym. W szczególności, zasada ta powoduje, że WE nie może podejmować działań (z wyjątkiem dziedzin podlegających jej wyłącznej kompetencji) w sytuacji, gdy działania te mogą zostać efektywnie przeprowadzone na poziomie krajowym lub regionalnym. Zgodnie z Protokołem dotyczącym stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności, każdy akt prawa wspólnotowego musi być formalnie uzasadniony z punktu widzenia tych zasad. Kontrolę nad poszanowaniem zasady subsydiarności sprawuje Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Naruszenie zasady subsydiarności może stanowić podstawę unieważnienia aktu instytucji.Aktualny stan prawny
Art. 5 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz. U. C 321 E z 29.12.2006, wersja skonsolidowana)Bibliografia
  • Arnull A., Dashwood A., Dougan M., Ross M., Spaventa E., Wyatt D., Wyatt & Dashwood’s European Union Law, London 2006


Prawo kultury i sztuki : Prawo kultury w kontekście europejskim
Autor : Izabela Skomerska-Muchowska

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Maj 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo