Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Cytat

Definicja
Prawo cytatu jest jedną z form dozwolonego użytku publicznego (zob. – DOZWOLONY UŻYTEK UTWORÓW), przewidzianą w art. 29 ust. 1 polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z powołanym przepisem „wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości”.


Umiejscowienie w systemie prawa

Prawo cywilne

Aktualny stan prawny
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, ze zm.), określana dalej w skrócie jako „pr. aut.”.


Opis
Z treści art. 29 ust. 1 pr. aut. wynika, że ustawodawca nie ograniczył korzystania z „prawa cytatu” tylko do określonych kategorii dzieł. Można więc prawo cytatu stosować w ramach różnych rodzajów utworów, np. literackich, naukowych, muzycznych, audiowizualnych, multimedialnych. W ramach prawa cytatu mogą być wykorzystywane tak polskie, jak i zagraniczne utwory.

Cytować można zarówno urywki rozpowszechnionych utworów, jak i drobne utwory w całości. Ustawodawca nie wprowadził żadnych konkretnych ograniczeń co do objętości cytowanych fragmentów, co oznacza, że o długości wykorzystywanej części utworu decyduje charakter jego eksploatacji. Oznacza to np., że dla zilustrowania wywodu naukowego na temat określonego stylu architektonicznego lub malarskiego można w przygotowywanej na ten temat własnej książce powołać takie fotografie konkretnych budowli lub obrazów, jakie są niezbędne, aby czytelnik zrozumiał, o czym pisze autor, opisując dane style artystyczne. W praktyce należy jednak pamiętać, aby ograniczać wykorzystywane fragmenty innych twórców do niezbędnego minimum. W świetle bowiem art. 35 pr. aut. dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Korzystanie – w ramach prawa cytatu – z drobnego utworu lub urywków rozpowszechnionych utworów nie wymaga zgody twórcy wykorzystywanego utworu ani wynagrodzenia z tego tytułu. Konieczne jest jednak wskazanie twórcy i źródła cytowanego dzieła. Zgodnie z przepisem art. 34 pr. aut. można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku, „pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła”. Przyjęto jednak zasadę, że podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości.


Instytucje/punkty informacyjne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
tel. (22) 42 10 32


Bibliografia
  • Barta J., Błeszyński J., Czajkowska Dąbrowska M., Grzeszak T., Grzybowski S., Kępiński M., Markiewicz R., Nowicka A., Poźniak Niedzielska M., Preussner Zamorska J., Traple E., Wojciechowska A., Wojnicka E., System Prawa Prywatnego. Prawo autorskie, tom 13, red. J. Barta, Warszawa 2007
  • Barta J., Czajkowska Dąbrowska M., Ćwiąkalski Z., Markiewicz R., Traple E., Prawo autorskie i prawa pokrewne – Komentarz, wydanie IV, Zakamycze 2005
  • Barta J., Markiewicz R., Prawo autorskie, Wolters Kluwer, Warszawa 2008
  • Matlak A., Prawo autorskie w społeczeństwie informacyjnym, Zakamycze 2004
  • Niżankowska A., Prawo do integralności utworu, Wolters Kluwer, Warszawa 2007

Prawo kultury i sztuki : Prawo autorskie
Autor : Andrzej Matlak

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo