Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Otwarta metoda koordynacji

Definicja
Otwarta metoda koordynacji (ang. Open Metod of Coordination – OMC) jest międzyrządową metodą zarządzania w Unii Europejskiej, opierającą się na dobrowolnej współpracy państw członkowskich. Stosowana jest ona w dziedzinach, w których z różnych powodów trudno stosować akty bezwzględnie wiążące (dyrektywy, rozporządzenia).


Umiejscowienie w systemie prawnym
Soft law (miękkie prawo) UE


Aktualny stan prawny
Rezolucja Rady z dnia 16 listopada 2007 r. dotycząca europejskiego planu działań na rzecz kultury (Dz. U. C 287 z 29.11.2007, s. 1)


Rozwój zagadnienia w świecie i w kraju
Podczas szczytu lizbońskiego w 2000 r. Rada Europejska przyjęła koncepcję „otwartej metody koordynacji”, która miała umożliwić szybszą modernizację Unii Europejskiej, pogłębienie procesów integracyjnych, jak również rozszerzenie partycypacji obywateli Unii na poziomie ponadnarodowym. Jest ona sposobem wspierania i zachęcania do współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, a także innymi państwami europejskimi. Strategia Lizbońska odniosła się również do działań w dziedzinie kultury, którą uznała za niezbędny dla rozwoju UE „katalizator kreatywności”. Otwarta metoda koordynacji została następnie przyjęta również w innych obszarach, w których kompetencja UE ma charakter uzupełniający i wspierający w stosunku do działań państw członkowskich.

Opis
Otwarta metoda koordynacji wprowadza nowe ramy współpracy między państwami członkowskimi, których polityki krajowe mogą w ten sposób być kierowane ku określonym, wspólnym celom. W ramach tej metody, która ma charakter międzyrządowy, państwa członkowskie kontrolują się nawzajem, a Komisja Europejska pełni jedynie rolę obserwatora. Inne instytucje, w szczególności Parlament Europejski i Europejski Trybunał Sprawiedliwości, nie posiadają kompetencji w odniesieniu do Otwartej metody koordynacji.
Otwarta metoda koordynacji jest stosowana w ramach elastycznego podejścia dostosowanego do dziedziny kultury, z pełnym poszanowaniem kompetencji państw członkowskich, w tym kompetencji ich władz regionalnych i lokalnych, oraz w zgodzie z zasadą subsydiarności. Udział państw członkowskich w odpowiednich działaniach i procedurach jest dobrowolny.
Otwarta metoda koordynacji opiera się na:
  • wspólnej identyfikacji celów do osiągnięcia w ramach Rady;
  • wspólnym ustalaniu środków służących osiąganiu celów (w formie statystyk, wskaźników i wskazówek);
  • analizie, polegającej na porównywaniu działań państw członkowskich i wymianie dobrych praktyk (analiza jest monitorowana przez Komisję).

Przykłady zastosowań
Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2008–2010 (Dz. U. C 143 z 10.06.2008, s. 9).


Bibliografia
Jesień L., Otwarta metoda koordynacji. Kontekst i znaczenie dla Polski, Polska w Europie 1 (45) 2004, s. 53–88
Prawo kultury i sztuki : Prawo kultury w kontekście europejskim
Autor : Izabela Skomerska-Muchowska

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo