Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Przeszłość i terażniejszość. Prace Laureatów Międzynarodowego Biennale Grafiki w Tajwanie - Międzynarodowe Triennale Grafiki 2009

       Alicia Scavino, IIBombardeo Con  
       EI Caf’e de Cada

Termin: 14.09.2009 r. - 25.10.2009 r.
            Otwarcie 14.09.20009 r. o godz. 19.00

Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Opis: Międzynarodowe Biennale Grafiki w Tajwanie zostało założone w 1983 roku przez Radę do Spraw Kultury, działającą wspólnie z Muzeum Sztuk Pięknych w Tajpej. Obecnie organizatorem imprezy jest Narodowe Tajwańskie Muzeum Sztuk Pięknych. Na 13 kolejnych edycji tajwańskiego Biennale wpłynęło łącznie 28.000 prac z 70 krajów świata, w tym z Polski, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Belgii, Australii, Korei, Tajlandii, Indonezji, Egiptu i Gwatemali. Każda kolejna wystawa była przyjmowana z wielkim zainteresowaniem. Biennale nie tylko spowodowało popularyzację grafiki na Tajwanie na przestrzeni ostatnich 26 lat, ale też stało się międzynarodowym wydarzeniem przyciągającym uwagę i zdobywającym coraz większe uznanie na świecie. Udział artystów z zagranicy i prace z całego świata stworzyły platformę, na której tajwańscy i zagraniczni graficy mogą poznawać i cieszyć się pięknem grafiki. Każda nagrodzona praca jest „oknem” na inną część świata, odzwierciedla poglądy artysty na takie problemy jak: ekonomia, polityka, historia, społeczeństwo, religia i ekologia. Prezentowane obecnie w Krakowie prace laureatów Międzynarodowego Biennale Grafiki w Tajwanie
       SHI-TUAN HUANG, History
stanowią część kolekcji Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych w Tajwanie.
Polska grafika wyróżniała się zawsze na tajwańskim Biennale. W ciągu ostatnich 3 edycji, prace pokazywało wyjątkowo wielu polskich artystów. Na 11. Biennale Srebrny Medal otrzymał Tomasz Daniec, honorową nagrodę zdobył Andrzej Łabuz. Na 12. Biennale było 22 finalistów wśród nich Marcin Białas, na 13. Biennale Specjalną Nagrodę za techniczną doskonałość otrzymała Marta Bożyk, honorowe wyróżnienie otrzymała Magdalena Hanysz-Stefańska oraz Dorota Nowak. Jednym z jurorów na 9. Międzynarodowym Biennale Grafiki w Tajwanie był prof. Andrzej Głowacki z Krakowa. Polscy artyści i jurorzy wywarli wielki wpływ na rozwój Międzynarodowego Biennale Grafiki w Tajwanie.
Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Międzynarodowe Biennale Grafiki w Tajwanie współpracują i promują sztukę graficzną, odzwierciedlając kulturowe i społeczne przemiany, tworząc platformę dialogu artystycznego. Przezwyciężają kulturowe bariery, geograficzne przeszkody i granice państwowe, są kamieniem milowym rozwoju światowej grafiki.

Cytując Prezesa Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Witolda Skulicza:
„Wystawa „Przeszłość do teraźniejszości” – Laureaci Międzynarodowego
      DA-YI SHIAU, A Child Portrait 2004
Biennale Grafiki w Tajwanie będzie wielkim wydarzeniem w świecie grafiki. Prace laureatów z okresu 26 lat istnienia Międzynarodowego Biennale Grafiki w Tajwanie będą prezentowane w trakcie trwania Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009, stanowiąc przegląd rozwoju w sztuce graficznej na świecie.”

Organizatorzy: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Muzeum Narodowe


« Grudzień 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo