Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Praktyki Zagraniczne (3) -Litwa i Europa Wschodnia i Południowa

Miasta krajów za naszą wschodnią granicą zmianiają się poprzez rewitalizację i twórcze, oryginalne pomysły. W Wilnie, jednym z projektów realizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury, który bardzo mnie zaintrygował jest "Sztuka w niespodziewanych miejscach".

W sumie: 2  

monikadgeitz monikadgeitz
(moderator)

15.08.09, 16:03

Projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze (Łotwa)
W starym kompleksie fabrycznym w Rydze planowane jest stworzenie wielofunkcyjnego centrum kultury z podstawową ekspozycją,wystawami czasowymi oraz centrum informacji-edukacji dla odwiedzających, kinem, salami warsztatowymi, księgarnią i sklepem z pamiątkami, kawiarniami, restauracjami i przestrzenią na pikniki.
Intencją projektu jest służenie otwartą przestrzenią dla każdego aspektu kultury współczesnej. Godziny otwarcia będą zaplanowane tak, by ludzie mogli odwiedzać kompleks także po pracy. Duży parking, komunikacja miejska planowane są w odległości 5 minut od kompleksu.

http://www.camriga.lv/page.php?cut=page&cat=development_of_the_project

monikadgeitz monikadgeitz
(moderator)

08.11.09, 10:23

Czechy - Pilzno
Czechy, a w nich znane mi Praga i Pilzno - wydają się świetnie radzić z procesami rewitalizacyjnymi na poziomie renowacji architektury zabytkowej. Obiekty post-industrialne także zyskują coraz większą uwagę. Za sprawą wyścigu w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2015, Pilzno stawia na twórcze przekształcenia dziedzictwa po-przemysłowego. Przykładem na to jest stary browar - Svetowar - usytuowany ok. pół godziny od głównego dworca kolejowego w mieście. Bardzo interesujące miejsce, które mają zagospodarować pomysłami "kreatywni". W ramach konferencji, które wczoraj zakończyła się w Pilznie, pt. "Creative Community Planning" (http://creativecities.britishcouncil.org/urban_forum/think_tank_events/creative_community_planning), ok. 80 osób z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Skandynawii, w tym Mistrzowie Gry "Future City Game" w projekcie British Council "Creative Cities", podczas warsztatu wypracowało pomysły na przekształcenie SVETOVARu w Twórcze Centrum dla Społeczności Lokalnej.
Warsztaty obserwowali przedstawiciele Miasta - w tym Dyrektor Departamentu Marketingu Urzędu Miasta Pilzno,
Manager Projektu "Pilzno Europejska Stolica Kultury 2015" oraz Manager Projetu rewitalizacji browaru Svetovar. Propozycje, w tym. wielofunkcyjnego zagospodarowania sali spotkań, przekształcenia miejskiego archiwum, stworzenia muzeum "Design for Life", stworzenia marki SVETO ART, spotkały się z ogromnym entuzjazmem gospodarzy z Pilzna. "Future City Game" jest doskonałym narządziem, które można wykorzystywać w poszukiwaniach wdrożeń rewitalizacyjnych.

Link do stony Future City Game:
http://creativecities.britishcouncil.org/future_city_game
W sumie: 2  
« Kwiecień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Miejskie powidoki


10.05.2010
Kwestia przestrzeni publicznej - czy istnieje czy nie istnieje? - wciąż jest jednym z bardzo popularnych tematów dyskusji o przestrzeni miejskiej.
więcej »
10.05.2010
Czy ulica Słoneczna różni się Cmentarnej? Ulica Komarowa od Wołoskiej? Czy przemianowanie Ronda Babka na Rondo Radosława ma znaczenie? Czy obchodzi nas, że w centrum Warszawy jest rondo Dmowskiego, skoro i tak zwyczajowo wszyscy spotykają się "pod Rotundą"? Czy znaki poziomie i pionowe, które codziennie mijają niosą ze sobą jakieś znaczenie?
więcej »
26.04.2010
ZASP zbiera podpisy pod apelem w sprawie wstrzymania prac nad poprawkami do uchwały „o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i innych ustaw dotyczących zmian prawa kultury".
więcej »
26.04.2010
Wygląda na to, że sytuacja niezależnych grup artystycznych w naszym kraju jest dość opłakana. W niskich budżetach miast (w tym również Warszawy) przewidziano dla nich nadzwyczaj niskie dotacje.
więcej »
26.04.2010
Natura zwykle jest inspiracją dla sztuki i architektury, znacznie rzadziej projekty artystyczne uwzględniają rośliny i zwierzęta jako potencjalnych użytkowników. Zdarzają się jednak nieliczne, ale wyjątki.
więcej »
01.04.2010
The Association for Cultural Economics International organizuje w czerwcu w Kopenhadze 16. Międzynarodową Konferencję Ekonomika Kultury.
więcej »
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo