Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Polska architektura na forum międzynarodowym - Ewa Kuryłowicz

Polska architektura na forum międzynarodowym
Pawilon Polski na Expo 2005 w Aichi, Japonia, autorzy: arch. Krzysztof Ingarden, art. plast. A. Janicki, współpraca arch. Jacek Ewy


Obecność Polski na zagranicznych wystawach Expo stała się kolejną okazją do próby określenia tożsamości poprzez architekturę. Sukces polskiego pawilonu w Hanowerze (proj. arch. W. Obtułowicz z zespołem) na Expo 2000 był wstępem do doskonałego pawilonu na Expo w Aichi w 2005 r. autorstwa arch. Krzysztofa Ingardena i art. plast. A. Janickiego, przy współpracy arch. Jacka Ewy. Projekt ten, nagrodzony również m.in. przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP w ramach cyklu nagród Nagrody Roku, jest piękną metaforą przekazującą przy użyciu ultrawspółczesnej formy zarówno liryzm samego rzemiosła, jak i unikalność polskiej kultury materialnej, która na tle zglobalizowanej kultury świata potrafi wskazać cechy odróżniające kolejne fragmenty pejzażu kolejnych krajów w sposób wyrafinowany i poetycki.

Pawilon na Expo 2010 w Szanghaju, wyłoniony w drodze konkursu, projektowany przez arch.arch. Natalię Paszkowską, Marcina Mostafę i Wojciecha Kakowskiego również ma szansę zaprezentować nasze cechy szczególne poprzez zastosowanie ludowej kurpiowskiej ornamentyki.

Niezwykłym sukcesem była również nagroda Złotego Lwa na Biennale Weneckim w 2008 r. dla wystawy w pawilonie polskim, przekształconym na czas trwania wydarzenia w Hotel Polonia. Kuratorzy wystawy – architekt i krytyk Grzegorz Piątek oraz historyk sztuki Jarosław Trybuś wraz z artystami fotografami: Nicolasem Grospierre i Kobasem Laksą w niezwykle intelektualnie i artystycznie interesujący sposób zinterpretowali jedną z najwazniejszych dla architektury i kultury kwestię trwałości i ponadczasowości rozwiązań, paradoksalnie zmieniając przeznaczenie wybranych i prezentowanych na fotograficznych collage’ach obiektów architektonicznych, antycypując – z określonym przesłaniem – zmiany, które mogą w nich nastąpić. Ta interpretacja tematu Biennale, który brzmiał „Architektura poza budowaniem” okazała się na tle wielu innych światowych propozycji w oczach jury najtrafniejsza, co jest dowodem, iż polska krytyka architektoniczna w wydaniu młodych obserwatorów może być na świecie słyszana, może promować polską kulturę i ją stanowić.


Dziedzina sztuki : Architektura
Autor : Ewa Kuryłowicz
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo