Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
PRZYSTANEK SUKIENNICE – DLACZEGO WARTO JECHAĆ NA PRZYSTANEK WOODSTOCK?

Termin
: 25 września godz. 14.00

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie Gmach Główny (al. 3. Maja 1)

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza 25 września o godz. 14 na spotkanie do Wielofunkcyjnej Sali Edukacyjnej „Pod Kozami” w Gmachu Głównym Muzeum.

Muzeum o swoim projekcie:

"Na zaproszenie Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Muzeum Narodowe w Krakowie prezentowało w Kostrzynie podczas Przystanku Woodstock Galerię Sztuki w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych i w formie Galerii Zewnętrznej w plenerze. Przez 4 dni naszą Galerię obejrzało co najmniej 100 tysięcy osób. Licząc ostrożnie, bo organizatorzy wspominają o 400 tysiącach „woodstockowiczów”.

Pokazaliśmy reprodukcje wybranych dzieł z kolekcji naszego Muzeum. Szczególnie zaakcentowaliśmy prezentację poświęconą Galerii w Sukiennicach, która zostanie otwarta – po remoncie – w 2010 roku.

Każdej z przedstawianych prac towarzyszyły komentarze i pytania przygotowane przez naszą Sekcję Edukacji. Odpowiedzi szukać można było samodzielnie lub biorąc udział w codziennych warsztatach. Ich zadaniem nie była jednak wyłącznie dyskusja o sztuce. Chcieliśmy pomóc uczestnikom festiwalu w stworzeniu ich własnego muzeum – Muzeum Przystanku Woodstock.

Przez 3 dni ekipa „woodstockowiczów” pracowała nad wizją Muzeum, jakiego jeszcze nie było.

W trakcie warsztatów wspólnie ustaliliśmy misję tworzonej przez nas instytucji – jak ma funkcjonować, co jest ważne dla tego typu placówek, jak kreować przestrzeń, w której ważny będzie nie tylko głos kuratorów, ale przede wszystkim zwiedzających. Zebraliśmy też pierwsze eksponaty do kolekcji tworzonego Muzeum, takie jak sznurówki od butów, kostki do gitar, które zostały opisane i zilustrowane na kartach inwentarzowych, tak jak w profesjonalnym muzeum.

Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy i dyskusji nad nowymi formami działalności edukacyjnej i upowszechniania sztuki. Spotkanie poprowadzi Jolanta Gumula – kierownik Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pytania, uwagi i tezy do dyskusji można zgłaszać mailowo pod adres: jgumula@muzeum.krakow.pl

PRZEZ CAŁY CZAS W SALI „POD KOZAMI” PREZENTOWAĆ BĘDZIEMY NAJCIEKAWSZE PRZYKŁADY DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ NASZEGO MUZEUM.

„Muzeum wielu możliwości”
Tak nazwaliśmy całoroczny projekt obejmujący działalność edukacyjną skierowaną w roku 2008 (i kolejnych latach) do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie niepełnosprawnych, a także dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dla nich Muzeum Narodowe w Krakowie szeroko otwiera drzwi i usuwa bariery, przystosowując budynki do ich oczekiwań i możliwości percepcji.

„Otwórzmy drzwi. Muzeum – Niepełnosprawnym”
Osoby niedowidzące i niewidome mają możliwość poznawania dzieł dotykając ich. W ten sposób mogą też podziwiać arcydzieła rzeźby gotyckiej. Ich kopie zostały umieszczone na specjalnej ścieżce zwiedzania dla niewidomych. Osobom niesłyszącym przewodnicy i prowadzący warsztaty plastyczne objaśniają sztukę w języku migowym. Pamiętamy też o osobach upośledzonych intelektualnie. Mogą oni brać udział w zajęciach artystycznych, podczas których – w oparciu o dawną sztukę – kreują swój własny świat.

„118 centymetrów nad ziemią. Muzeum – Najmłodszym”
Ważnym elementem działań edukacyjnych w roku 2008 w Muzeum Narodowym w Krakowie było stworzenie przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych odbiorców – dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. 118 centymetrów to średni wzrost 3-letniego dziecka – stąd nazwa programu. Tymczasem gabloty muzealne są dostosowane do wysokości osób dorosłych. Dlatego zmieniliśmy to – wprowadziliśmy stopnie i podesty dające nawet najmniejszym widzom komfort obcowania z eksponatami. Na małych indywidualistów czeka „Szafa Pełna Sztuki” – samoobsługowy mebel z materiałami plastycznymi i instrukcjami do samodzielnej zabawy. Tym, którzy wolą zabawę w grupie, proponujemy „Latający Dywan”, to znaczy weekendowe zajęcia pod opieką plastyków – pedagogów dziecięcych. Pomyśleliśmy też o dzieciach obcokrajowców mieszkających w Krakowie, z którymi warsztaty odbywają się w języku angielskim. Zależy nam, by razem z dziećmi ciekawie spędzali czas rodzice lub opiekunowie. W ten sposób tworzą się bliskie relacje w rodzinach.

„Nowe przygody z wiedzą. Muzeum – Młodzieży”

Aby wyjść poza standard lekcji muzealnych dla grup szkolnych, stworzyliśmy specjalne programy edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów. Dla nich przygotowaliśmy cykl warsztatów, które mają oswoić i zrozumieć pułapki sztuki dawnej – średniowiecznej i współczesnej – najnowszej. Wierzymy, że w ten sposób wychowujemy przyszłych widzów, dla których Muzeum stanie się przyjaznym miejscem.

„Pod rękę ze sztuką. Muzeum – Seniorom”
Starsi ludzie są często samotni, zapomniani, żyją na marginesie społeczeństwa. Chcemy, by to właśnie Muzeum Narodowe w Krakowie stało się dla nich „miejscem bezpiecznego schronienia”, do którego mogą przyjść, gdzie zostaną z uwagą wysłuchani. Pomagamy im wniknąć w świat sztuki i odkryć radość życia, by poczuli się potrzebni i ważni.

Muzeum Narodowe w Krakowie już w 1997 roku rozpoczęło pionierską działalność wydawniczą skierowaną do dzieci i młodzieży. Cykl książek obejmuje twórczość wybranych polskich artystów, zjawisk i nurtów w sztuce, a często – prezentowane w Muzeum wystawy czasowe. Niektóre publikacje adresowane są do młodzieży, pomagając poznać m.in. tajniki warsztatu artysty; inne – do młodszych dzieci, zapewniając im mądrą zabawę. W 2008 roku wydaliśmy cztery książki: towarzyszące wystawom Zofii Stryjeńskiej, Jacka Sroki, sztuki współczesnej z kolekcji Rafała Jablonki, a także przewodnik po judaikach prezentowanych w Galerii Rzemiosła Artystycznego.

W TYM ROKU SPOTKAŁA NAS WIELKA RADOŚĆ – Pierwsza Nagroda w XXIX edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2008. Muzeum Narodowe w Krakowie zdobyło ją w kategorii „PROGRAMY EDUKACYJNE, OŚWIATOWO-WYCHOWAWCZE I PROMOCYJNE” za projekt „Muzeum wielu możliwości – działalność edukacyjna Muzeum Narodowego w Krakowie”." 

« Maj 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo