Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Otwarta metoda koordynacji

Co to jest Otwarta Metoda Koordynacji?

Otwarta metoda koordynacji (OMK) jest tzw. „miękkim” instrumentem osiągania wspólnych celów przez państwa UE. Stosuje się ją zazwyczaj w odniesieniu do obszarów „wrażliwych”, co do których państwa członkowskie nie wyrażają zgody politycznej ani na pełną harmonizację stosowanych procedur ani na zwiększenie roli instytucji wspólnotowych. Do tej pory OMK stosowana była w dziedzinie polityki zatrudnienia i integracji społecznej, ochrony socjalnej, edukacji i szkolenia zawodowego.

OMK prowadzona jest z pełnym poszanowaniem kompetencji państw członkowskich oraz zasady subsydiarności.

Otwarta metoda koordynacji a kultura


W obszarze kultury otwarta metoda koordynacji (OMK) została wprowadzona w odpowiedzi na propozycje zawarte w Komunikacie Komisji z 10 maja 2007 r. o europejskiej agendzie dla kultury w globalizującym się świecie. Następnie opracowana został tekst rezolucji Rady dotyczącej europejskiej agendy dla kultury, w którym określono m.in. założenia proceduralne funkcjonowania OMK w dziedzinie kultury. Rezolucja została przyjęta dnia 16 listopada 2007 r.

Ustanowienie OMK w dziedzinie kultury ma więc pomóc w osiągnięciu strategicznych celów europejskiej agendy dla kultury poprzez stworzenie elastycznych i niewiążących prawnie ram współpracy.

OMK ma być wdrażana poprzez trzyletnie Plany Pracy Rady UE w dziedzinie kultury. Priorytetowe obszary działania wskazywane są przez państwa członkowskie zgromadzone w Radzie, natomiast Komisja Europejska występuje z propozycjami konkretnych działań, które następnie są analizowane, dyskutowane, a w razie potrzeby przyjmowane przez Radę, która pełni centralną rolę w całym procesie. Komisja w konsultacji z Komitetem ds. Kultury Rady UE przygotowywać będzie raporty z postępu prac. O postępie prac informowane są także organizacje i instytucje kultury w Europie.

Jak w praktyce działa Otwarta metoda koordynacji?

W ramach OMK powołane zostały grupy robocze, w których zasiadają przedstawiciele oddelegowani przez państwa członkowskie. Są to grupy robocze ds.:
  • maksymalizacji potencjału przedsiębiorstw kreatywnych i kultury – w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw
  • synergii pomiędzy edukacją a kulturą
  • mobilności artystów
  • mobilności kolekcji
Udział państw członkowskich w pracach grup roboczych jest dobrowolny. Niektóre państwa uczestniczą w pracach wszystkich ww. grup, a niektóre wybrały tylko te, które są najważniejsze z ich perspektywy.

Grupy robocze rozpoczęły swoje funkcjonowanie wiosną 2008 roku. Większość z nich, po wskazaniu priorytetowych zagadnień, podzieliła się zadaniami i wyznaczyła mniejsze grupy mające na celu ich opracowanie.

Równolegle do grup roboczych prace prowadzą platformy społeczeństwa obywatelskiego. Powołane zostały trzy platformy ds.:
  • dialogu międzykulturowego
  • uczestnictwa w kulturze
  • przemysłów kreatywnych

Wyniki prac Otwartej metody koordynacji

Wyniki prac – zarówno grup roboczych, jak i platform społeczeństwa obywatelskiego zostały po raz pierwszy zaprezentowane publicznie podczas Europejskiego Forum Kultury, które miało miejsce w Brukseli jesienią 2009 roku. Raporty wskazują najciekawsze rozwiązania już wprowadzone tzw. dobre praktyki oraz zawierają zbiór rekomendacji odnoszących się zarówno do instytucji UE, państw członkowskich, jak i samego sektora.

Prace prowadzone w ramach Otwartej Metody Koordynacji zaowocowały także wypracowaniem Zielonej Księgi w sprawie uwalniania potencjału przedsiębiorstw z branży kultury i branży twórczej.


Zobacz hasło w Słowniku zarządzania kulturą

Prawo kultury i sztuki : Prawo kultury w kontekście europejskim
Autor : Agata Etmanowicz

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


« Grudzień 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo