Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Odmowa wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Definicja
Odmowa wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej następuje w razie niespełnienia wymogów, o których mowa w art. 5 ust. 2 i 3 oraz w art. 6 i 7 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.


Umiejscowienie w systemie prawa
Prawo administracyjne


Aktualny stan prawny

Ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych z póżniejszymi zmianami (tekst jednolity DZ.U.2005.108.909).


Opis

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta odmawia - w formie decyzji administracyjnej - wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez organizatora imprezy. Odwołanie organizatora imprezy masowej od tej decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.

Odmowa wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej następuje - między innymi - w następujących sytuacjach:
  • dostarczenia niekompletnego, niepoprawnego wniosku lub złożenia go po terminie;
  • braku zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie oraz niezapewnienia porządku podczas trwania imprezy (patrz -> Obowiązki organizatora imprezy masowej), a w szczególności: niespełnienia wymogów określonych w przepisach prawa (w przepisach prawa budowlanego, w przepisach sanitarnych i przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej); niezabezpieczenia odpowiednio licznych, wyszkolonych i wyposażonych służb porządkowych i informacyjnych oraz kierującego tymi służbami; niezabezpieczenia odpowiedniej pomocy medycznej oraz zaplecza higieniczno-sanitarnego; braku dróg ewakuacyjnych oraz umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i Policji; braku zabezpieczenia warunków zorganizowania łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy; braku sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Odwołanie od decyzji odmowy wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej lub odmowa jego wydania następuje w formie decyzji administracyjnej. Od takiej decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta służy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, które je rozpatruje w terminie 4 dni od dnia jego wniesienia. Odwołanie organizatora imprezy masowej od decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wydaje decyzję o zakazie przeprowadzenia imprezy masowej w przypadku zmiany warunków bezpieczeństwa decydujących o wydaniu zezwolenia na jej przeprowadzenie. Od tej decyzji służy także odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, które rozpatruje je w terminie 4 dni od dnia jego wniesienia.

Wojewoda może wprowadzić dla określonego organizatora imprezy masowej - na czas określony lub do odwołania - zakaz przeprowadzania przez niego imprez masowych na terenie województwa, jego części, w konkretnych obiektach lub terenach. Może także zezwolić na przeprowadzenie imprezy bez udziału widzów w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z przeprowadzoną imprezą masową. Od tej decyzji służy odwołanie do ministra spraw wewnętrznych, który rozpatruje je w terminie 14 dni.

Odwołanie od decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.

Zarząd powiatu może wprowadzić dla określonego organizatora imprezy masowej zakaz przeprowadzania przez niego imprez masowych na terenie powiatu, jego części, w obiektach lub na terenach na czas określony lub do odwołania. Może także zezwolić na przeprowadzenie imprezy bez udziału widzów w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z przeprowadzoną imprezą masową. Wydanie takiego zakazu następuje w formie decyzji administracyjnej. Od tej decyzji służy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, które rozpatruje je w terminie 3 dni. Odwołanie od decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.
Prawo kultury i sztuki : Prawo organizacji imprez masowych
Autor : Anna Ochmann

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Kwiecień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo