Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Myslovitz - Kuba Ambrożewski

Spośród polskich zespołów gitarowych debiutujących po 1989 roku to właśnie śląskiej grupie udało się z najlepszym skutkiem połączyć ambicje artystyczne z komercyjnymi.

Myslovitz są z pewnością najbardziej wpływowym rodzimym wykonawcą ostatnich kilkunastu lat – ich ogromna popularność zaowocowała powstaniem nieprzeliczalnych zastępów naśladowców. Niestety żadnemu z nich nie udało się choćby otrzeć o poziom grupy z Mysłowic. W trakcie dotychczasowej kariery zespół wydał siedem albumów studyjnych, płytę w języku angielskim oraz kompilację największych przebojów, zagrał na największych polskich festiwalach oraz wystąpił u boku legendy rocka, Iggy’ego Popa.

Grupa od początku istnienia była wielką nadzieją polskiej sceny alternatywnej. Dziennikarze muzyczni obsadzali ich w roli polskiej odpowiedzi na fenomen britpopu połowy lat dziewięćdziesiątych. Tymczasem brzmienie zespołu było wynikiem dużej świadomości muzycznej wszystkich jego członków, a przede wszystkim odmiennej od reszty polskiej sceny wrażliwości – wbrew modzie na brudne brzmienia grunge’owe z amerykańskiego Seattle, Myslovitz odwoływali się do melodyjnej, piosenkowej psychodelii z Wysp Brytyjskich, decydującej o stylu takich wykonawców, jak Ride czy The House Of Love, nie zapominając o chlubnych kartach polskiej muzyki gitarowej – bigbitu czy nowej fali.
Zespół brzmiał szczerze w przebojowych i lekkich singlach, które szybko stały się kanonem polskiego rocka lat dziewięćdziesiątych – „Z twarzą Marylin Monroe”, „Zwykły dzień” czy „Scenariusz dla moich sąsiadów”. Szczególnym osiągnięciem artystycznym grupy, jej swoistym manifestem był godzinny album „Z rozmyślań przy śniadaniu” z 1997 roku, pokazujący najszersze spektrum inspiracji członków Myslovitz – nie tylko muzycznych, również filmowych. Z kolei jego następca, niewyczerpane źródło wielkich przebojów „Miłość w czasach popkultury”, wyniósł Myslovitz do ekstraklasy polskiego popu.

Mimo okazjonalnych skłonności do ulegania mało wymagającym oczekiwaniom komercyjnych radiostacji (najlepszym przykładem był singiel „Acidland”, nie pomogła też dość miałka w porównaniu do starszych wydawnictw zespołu płyta „Happiness Is Easy”), Myslovitz wciąż cieszą się dobrą reputacją, na którą zapracowali sobie swoim profesjonalizmem i talentem.

Dziedzina sztuki : Muzyka
Autor : Kuba Ambrożewski
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Marzec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo