Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Michał Merczyński
"Jednym z najważniejszych wydarzeń w niezwykłym – rocznicowym roku 2009 jest z całą pewnością Kongres Kultury Polskiej. Jego głównym bohaterem i zarazem naczelną ideą skłaniającą do spotkania w szerokim i szacownym gronie będzie kultura – żywioł najsilniej budujący tożsamość człowieka i obywatela – Polski, Europy, świata. To kultura jest sferą życia indywidualnego i społecznego, najwrażliwiej rejestrującą jego przemiany. Zarazem jednak trwale stoi ona na straży udziału w rzeczywistości wartości ponaddoraźnych. Pokazuje to także polskie doświadczenie. W burzliwej scenerii udawało jej się wnieść istotny asumpt do przemian ustrojowych i nie tylko przetrwać najbardziej krytyczne momenty, ale także krytycznie je rozważać. Kongres Kultury Polskiej jest najlepszą okazją (która zapewne nie powtórzy się zbyt szybko) do dojrzałej refleksji nad dwudziestoletnią drogą uwolnionej kultury oraz poddania refleksji tematów najnowszych, które wyznaczą jej kierunek rozwoju współcześnie – jej twórcom i odbiorcom. Nie ma nic ważniejszego niż czujna rejestracja zachodzących przemian i odważne podjęcie wyzwań, które stawiają. Wierzę, że wrześniowe dni w przepełnionym twórczą i intelektualną debatą Krakowie stworzą unikalną przestrzeń do międzydyscyplinarnych dyskusji, sporów i inspirujących postanowień."

Urodził się 3 maja 1962 r. w Poznaniu.

Menadżer kultury, producent, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Ukończył kulturoznawstwo na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz European Diploma in Cultural Art Management.

Debiutował zawodowo jako menadżer Orkiestry Teatru Ósmego Dnia. W 1991 r. stworzył Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA w Poznaniu, którego do dziś jest dyrektorem. W latach 1997–2002 szefował Towarzystwu Muzycznemu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, od 2002 do 2005 r. Teatrowi Rozmaitości w Warszawie, od 2003 do 2005 r. Festiwalowi Dialogu Czterech Kultur, w 2005 r. Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. W 2007 r. zainaugurował pierwszą edycję NOSTALGII – festiwalu „muzycznej pamięci”.

Obecnie, od 2005 r. jest dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego przekształconego w kwietniu 2009 r. w Narodowy Instytut Audiowizualny. Dwukrotnie zasiadał w gronie ekspertów Programu Kultura 2007–2013 Komisji Europejskiej. Był organizatorem i autorem scenariusza polskiej prezentacji artystycznej na EXPO 2000 w Hanowerze. W 2002 r. razem z Lechem Raczakiem (jako „Festiwal Teatralny MALTA i jego twórcy”) został uhonorowany dyplomem „Kreator kultury” przyznawanym przez tygodnik „Polityka”.

« Styczeń 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo