Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Łuczewski Michał

– Doktor socjologii, psycholog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
– Współpracownik Centre for Social Studies, Centrum Myśli Jana Pawła II i Muzeum Powstania Warszawskiego. Członek Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego. Redaktor „44 / Czterdzieści i Cztery. Magazynu Apokaliptycznego” i członek Zespołu „Teologii Politycznej”.
– Specjalizuje się w zagadnieniach tożsamości narodowej i europejskiej, pamięci społecznej, stosunkach polsko-niemieckich oraz metodologii nauk społecznych. Jego doktorat dotyczył przemian polskich ideologii narodowych we wsi Żmiąca w Beskidzie Wyspowym w latach 1370–2007. Obecnie pracuje nad projektem socjologii teologicznej, który ma przywrócić naukom społecznym zapomniany przez nie duchowy wymiar.
– Autor publikacji w czasopismach socjologicznych („Kultura i Społeczeństwo”, „Studia Socjologiczne”), antropologicznych („Konteksty”, „Ethnologia Polona”), historycznych („Kwartalnik Historyczny”, „Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych”) i filozoficznych („Edukacja Filozoficzna”, „Przegląd Humanistyczny”, „Teologia Polityczna”). Ostatnio opublikował m.in. Ultramontańskie źródła ruchu ludowego. Studium realizmu politycznego w: Patriotyzm i zdrada. Granice realizmu i idealizmu w polityce i myśli polskiej (2008), The Żmiąca effect. One Hundred Years of Village Monographs in Poland w „Austrian Journal of Sociology” (z I. Bukrabą-Rylską, 1/2008), Revisiting Znaniecki, Boudon and Polish Peasants w: Raymond Boudon. A Life in Sociology (2009). Wkrótce opublikuje książki: Naród wybrany. Rozwój tożsamości polsko-katolickiej w Żmiącej od czasów najdawniejszych oraz Erinnerungskultur in Polen und Deutschland/ Kultura pamięci w Polsce i w Niemczech (red.).
– Stypendysta Józefa Tischnera w Instytucie Nauk o Człowieku (Wiedeń) i visiting scholar na Uniwersytecie Columbia (Fulbright). Zdobywca nagrody Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i wyróżnienia w konkursie Prezydenta RP „Polskie wyzwania” na najlepszy doktorat.

Dzień drugi 24.09 : Sympozjum 16: Pamięć społeczna, rola symboli i polityka historyczna w obszarze kultury
Funkcja : Uczestnik/Uczestniczka
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo